Sarıca Köyü Hakkında Bilgi Akçaabat Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıca Köyü Hakkında Bilgi Akçaabat Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarıca Köyü - Trabzon - Akçaabat Sarıca Köyü - Sarıca Köyü Hakkında Bilgiler - Sarıca Köyü Resimleri
  İli : Trabzon

  İlçesi : Akçaabat

  İle Uzaklığı :38 km

  İlçeye Uzaklığı :25 km

  Rakım :250m


  Tarihi :

  Köyümüzün yüksek bir yerinde bulunan kilise papazının sarışın olması nedeniyle köyümüzün adını ondan aldığı söleniyor,köyün asıl adı Sari köyüdür.1962 de köyün adı Sarıca köyü olarak değiştirilmiştir.Halen komşu köyler tarafından Sarı köyü olarak bilinmektedir.Kilisenin yıkılış tarihi 1960 gibidir.Kilisenin bulunduğu tepede 1,5 metrelik diktörtgen taşların kalıntı olarak durması,bu taşlardan etrafında başka olmaması,o taşların altında ruhban okulu olduğu söyleniyor ve cok kişinin buraya altın aramaya geldiği çoğu yerlerin kazıldığı biliniyor.Ruhban okulunun kapısı halen bulunamadı.Bulunması için büyük bir kazı gerekmektedir.


  Köy yerleşim yerleri mahalle mahalle olarak ayrılmıştır. Bu mahalleler Kuzey Güney Mazera mahalleleri olarak üçe ayrılır.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  Sarica Köyü Bilgi Ve Resimlerini Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş