Sarıbalta Köyü Çemişgezek Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıbalta Köyü Çemişgezek Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarıbalta Köyü Çemişgezek-Sarıbalta Köyü Bilgileri-Sarıbalta Köyü Resimleri-Sarıbalta Köyü Hakkinda  Sarıbalta, Tunceli ilinin Çemişgezek ilçesine bağlı bir Şavak köyüdür.

  İlçe: ÇEMİŞGEZEK - İl: TUNCELİ

  Köy Muhtarı: HAYDAR POLAT

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 115 km

  İlçeye Uzaklığı: 8 km

  Rakım: 1150 m

  Tarihi
  Köyün eski adı tam olarak ne manaya geldiği bilinmeyen Komer idi. Anadolunun çeşitli yerlerinden gelen ve Şavak aşiretinden olan ailelerin toplanmasıyla oluşmuş bir köydür.Köy halkı Sünni-Hanefi mezhebindendir. Bazı ailelerin 17. yüzyılda Muş ve dolaylarından gelip buraya yerleştiği rivayet edilir. Aslen Şavaklı olanlar ise atalarının İranın Horasan eyeletinden geldiklerine inanırlar. Milli mücadele döneminde dersim bölgesinde çıkan isyanların bastırılmasında başrol oynamış bir köydür. Tunceli bölgesindeki ŞEKAK(Şavak) aşireti tarihini anlatan şuanki elimizdeki tek yazılı kaynak Prof. Dr. Mehmet Ali Ünal 16. yüzyılda çemişgezek sancağı adlı eserdir. Bu eserde 1518 yılında bu bölgedeki 9 ayrı köyde ikamet edenler için Şakaklu aşireti veya cemaati diye zikredilir. Yani Şekak-Şakak-Şekakan aşiretinden bahsedilir. Şavak aşiret ismi son yüzyılda kullanılmıştır. Aşiretin asıl ismi Şekak veya Şakak'tır. Bu bölgeye ise aşiretin Diyarbakır yöresinden geldiği rivayet edilir.Aşiretin buraya geliş tarihi ile ilgili şimdilik elimizde yazılı kaynak mevcut değildir. Atalarının Horasandan geldiklerini belirten bir kısım aşiret mensuplarının söylemleri yazılı kaynaklarda raslanılmamaktadır. Oysa Şekak-Şakak-Şikak-Şikaki aşireti tarih kitaplarında 1000 (bin) yılı aşkın bir süredir fırat ve dicle nehrine yakın bölgelerde yaşadıkları bilinir. Günümüzde bu aşirete mensup insanlar Türkiye , İran ve Suriye'nin bir çok şehir , kasaba ve köylerinde yaşamaktadırlar. Tarih kitapları bu aşiretten Konar-Göçer Ekrad Taifesi diye bahseder.

  Kültür

  Göçebe geleneklerini çok güzel yansıtırlar. Hayvancılıkla uğraştıklarından yaşam biçimleri ve gelenekleri o yönde eğim gösterir. Çeşitli kutlama günleri vardır. Mesela, koç katımında kutlama yaparlar.

  Köyde kadınların elle işlediği kilim ve halılar kültürel değer bakımından bir zenginliktir.

  Kendilerine has yemekleri vardır. En güzel yemeklerinden biri kendi dillerinde 'germi-e gerandi' dedikleri Türkçe karşılığı 'gezdirilmiş yemek' olan bir yemektir. Bu ismi almasının sebebi yapılış şeklinden olsa gerek. Diğer lezzetleri.

  -Germiye gerandi (Az önce bahsettiğimiz yemek)

  -Belur

  -Germiye be dew (Ayranlı yemek)

  -Bışi (Açma'nın şekerli yağda kızartılmış hali)

  -Kılor (Bir çeşit açma)

  Coğrafya
  Tunceli iline 115 km, Çemişgezek ilçesine 8 km uzaklıktadır, Elazığ iline 62 km.dir

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1547
  2000 769
  1997 700

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde 8.yıllık ilköğretim okulu vardır.köyde 2 camii vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağbir saglık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltve stablize olup köyün Elazığa 62 Ç.gezeğe 8 Tunceliye uzaklığı 117 km.dir. Köyde su şebekesi ve kanalizasyon sistemi vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıbalta Köyü Çemişgezek Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş