Sarıbahçe Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıbahçe Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  sarıbahçe köyü resimleri - sarıbahçe köyü tanıtım - sarıbahçe köyü bilgileri  Sarıbahçe, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  şu anda köyde ikamet eden halk yerleşim yerine ilk geldiğinde Dedo ve Sino şıh kardeşlerin yanına yerleşirler.doğudan gelen bu halk zümresinin alevi olmasından rahatsız olan bu bahsettiğimiz kurucular köyden zaman içerisinde ayrılıp göç ederler.şuanda ise köyün çoğunluğunu aleviler oluşturur.bir kaç sünni aile yaşamaktadır.
  Coğrafya

  Adana iline 70 km, Ceyhan ilçesine 25 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 575
  2000 538
  1997 444
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bunun yanı sıra çevre köylerin en gelişmişi olduğu için köyde;market,kasap,lokanta ,berber ve kırahathane gibi köyün ekonomisine katkıda bulunan ticarethanelerde bulunmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik , sabit telefonve adsl vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş