Sarıbaşak Köyü Karakoçan Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıbaşak Köyü Karakoçan Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarıbaşak Köyü Karakoçan - Sarıbaşak Köyü Hakkında - Sarıbaşak Köyü Tanıtımı -Sarıbaşak Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: Bilgi Yok
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 238 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23600
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Karakoçan
  Web Sitesi

  Sarıbaşak, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Zelxiderin adi ve Tarihi: Dêr demek Ermenicede kücük kilise demektir, Zelxider demek Zelxin kilisesi anlamina gelir. Zelx bir Ermeni isimidir, Zelxider bir Ermeni yerlesim alanidir. Mervani Kürtlerinin özelikle ortadoguya hakimiyetinden sonra ( Sultan Selahadin Eyübü ) döneminden bugünkü doguanadoluya ve Dersim bölgesinin Mazgirt alanina dagilmislardir, Zelxider ve Gaz bölgesi o dönemlerde Ermeniler tarafindan bosaltilip yerlerini Dersim kökenli Asiretlere birakmislardir. Zelxiderliler Sultan Selahadin Eyübü`nin Asiretindendirler yani Sadadi veya Sadili diye anilirlar, Sadiler Iran Kürdistanindaki Rewanduz yöresinde oturan Rewandi asiretinin 940 yillarinda güney Kafkasyadaki lacin bölgesi ve güney kesimlerinde ilk olarak egemenliklerini kurup daha sonra Suriyye dogru yol alip Mervani Kürt Devletini kurmuslardir bu Asiret isiminide Sultan Selahadin Eyübünün Asiret büyüklerinden Sadi`nin adindan almaktadirlar, Mervani Kralliginin kurulusuna kadar Zerdustidirler sonradan islamin sunni anlayisini sahiplenirler, Ortadoguda islamiyetin köklesmesine, gelismesine öncülük ederler ve Hiristiyan Hacli ordularina karsi savasarak 8 sefer askeri üstünlük kurmuslardir, Hacli ordularini Ortadogudan atmislardir.

  Halk arasinda ikinci bir söylem var: Zel ve Hidirin gelip yerlestigi söylenir oysaki Zelxiderliler Elmanlilar ve bir kac kücük ailenin disindakiler haric hepisinin Al ve Kos denilen iki kardesten olduklari söylenilir bu söylem dogrudur. Al Ve Kosenin Zelxidere yerlesmesi 12.ci ve 14.cü yüzyilda oldugu tahmin edilmektedir.

  Elmanlar: Yaptigim arastirmalara dayanaraktan Elmanlarin 4oo-450 sene önce Karsini köyünden Seinan Ezbetinden ayrilarak Zelxidere gelmislerdir. Karsiniler Iran Kürdistaninda 13.cü yüzyilda göc edip Mardine yerlesmisler ve onlar Mardinde Seylan beyleri diye anilmislar ordanda Dersimim Nazimiye ilcesinin Hakis (Xakis) denilen yine Zelxider gibi bir Ermeni köyüne yerlesmisler ve Ermenilerlen beraber yasamislar Hakis köyü Tari daginin arka tarafina bakan yamacinda bir Köydür. Karsini köyünü kuran 4 kardes Ulas, Şein,Xel ve Hem isimindeki kardesler önce Demirtasa misafirlige giderler sonra simdiki Karsini köyünün temelini atarlar bunlar Hakis köyünden Karsanli diye anilmislar ve kurduklari köyede o isimi vermislerdir.Karsinilerin Nazimyeden gelisi takriben 600 seneyi bulmaktadirlar.Gaz bölgesinde egemenlik Ulasogullari ve kardeslerine gecerek 19.cu yüzyilin sonlarina kadar Osmanlinin ve yerli isbirlikcilerinin Sömürgeci yobaz yönetimine karsi hep direnip gaz bölgesinde özgürce yasayip kendi egemenliklerini kurmuslardir 1850´lerden sonra Karsiniden ayrilip Keklik, Samani;Kocet,Kejikan köylerine yönetici Axa olarak atanan aileler Osmanli yönetimiyle uzlasi icerisine girmislerdir. Bunlardan Kejikanli Süleyman Axa,Keklikli Erzurum Mebusu Hüseyin Avni Ulas Bey, Samanili Süleyman Axa ve Zelxiderli Osman bey (Karsini Köyü kökenli Samanili Süleyman Axa Ailesinin yegenidir). Ama Karsini köyünden oturan Mala Mele yani Ulasogullarinin kök ailesinden Osmanli yönetimiyle uzlasi olmamistir.

  Kölnden 22.08.08 Sewroé Qenco
  Kültür

  Kürt Alevi köyüdür. Alevi gelenekleri hakimdir. Kürçe'nin Kurmanç lehçesi konuşulmaktadır.
  Coğrafya

  Elazığ iline 127 km, Karakoçan ilçesine 23 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 238
  1997 248
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - fahri akbaş
  2004 - Yusuf ERAY
  1999 - Ali Akter
  1994 - m. ali ulaş
  1989 - m. ali ulaş


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardir. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıbaşak Köyü Karakoçan Forum Tarih
Sarıbaşak Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Sarıbaşak Köyü Şahinbey Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 4 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş