Sarıağıl Köyü İznik Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sarıağıl Köyü İznik Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarıağıl Köyü İznik Bilgileri - Sarıağıl Köyü Hakkında - Sarıağıl Köyü Tanıtımı - Sarıağıl Köyü Resimleri  İlçe: İZNİK - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: İBRAHİM ÇAKIR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0224-761 61 21

  Cep Telefonu:
  0533-546 37 26

  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 291 240479 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16860
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe İznik
  Web Sitesi http:
  Sarıağıl, Bursa ilinin İznik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  93 harbi olarak bilinen osmanlı rus savaşından sonra balkanlardaki türk nüfusun anadoluya dönüşü hızlanmıştır.Bulgaristan burgaz iline bağlı kiremitlik köyünden göç edenler önce iznik ovasında bulunan orhaniye(Akköy)yakınlarında barınmışlar ancak sıtma salgını sebebi ile daha yükseklere göç etmeye karar vermişlerdir.Bu göç sonucu köyün bugünkü bulunduğu yere gelinir.Bugün köyün camisinin bulunduğu yerde sarı oğlan lakaplı bir yörüğün ağılı bulunmaktaymış.yine bugün karaağaların çeşmesi diye adlandırılan suyu bulan muhacirler buraya yerleşmeye karar verirler.sarıoğlanın ağılından dolayıda köyün ismi sarı ağıl olarak kalır. Köyün soyu balkanlarda yoğun olarak bulunan kızıloğuzlar,kızılkocacıklar veya kocacıklar olarak anılan türkmen boyuna dayanmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek ve göreneklerinde balkan kültürünün etkisi görülmektedir.kültürolarak incelendiğinde balkanlardaki eski yerleşim yerinin ormanlık olması dolayısıyla daha çok yerleşik yörük tabir edilen şehir yaşamı ve ticaretten uzak hayvacılık ve tarım ile gçim sağlanır. 30 yıl öncesinde giyim ve oyunlarında ve türkülerinde rumeli esintileri hakim olmasına rağmen bugünkü nesilde bunlardan bir iz kalmamıştır.düğünden önceki akşam inge gezmesi[yenge]bayramlarda namazdan sonra halka yapma harman sonu cemal gezmesi Bunda köyün gençleri çeşitli kılık larla gece köyden buğday toplardı cemmi-mal[toplanmış mal]adı zannederim buradan gelmekte. Hıdırellez kutlamaları Hamzaların cevizine kurulan salıncakta köyün gençleri tarafın dan yapılmakta.HATİM cemiyetinde talebeler başının üstünde piren bitkisi veörtü ile süslen miş tabureyi taşıyarak topluca ilahiler söyleyip köyü dolaşıp bahşiş toplar.İnge gezmesinde Glin ve damdın yengeleri özel yapılan susamlı ve kuru üzümlü ekmekleri köylüyü düğüne davet edip bahşiş toplarlar.

  Coğrafya

  Bursa iline 95 km, İznik ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, yüksek olması sebebiyle kışları oldukça sert geçer. 1981 de 2m kar kalınlıgı görülmüştür.Yazları ne kadar sıcak olusa olsun gece ceketsiz durulmaz.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 291
  1997 291

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sarıağıl Köyü İznik Forum Tarih
Sarıağıl Köyü Hakkında Bilgi Başçiftlik Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş