Sarı Prenses'lerde Cinsiyet Ayrımı

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sarı Prenses'lerde Cinsiyet Ayrımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saygıdeğer Dostlar,

  Dişi diye aldıgınız sarı prensesler, erkek çıkabilir. Çünkü bu tür litaratürde [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]monomorphic species [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif](yani disisi ve erkegi birbirinden ayrilamayan tür) olarak geçiyor. [/FONT]U[/FONT]zun bir süre ben de ayırt edemiyordum Sık sık dişi diye erkek alıp duruyordum ve yine üzülen (maddi-manevi) ben oluyordum. Çünkü gerçekten anal yüzgeç, üst yüzgeç, balığın yüzü, anal yüzgeçteki sahte yumurtalar (yumurta benekleri), balığın rengi,... vs bunların hiçbiri gerçekten cinsiyet açısından belirleyici degil. İpucu veriyor ama bunlara bakarak bu hayvan %100 dişidir denilemiyor.
  Mustafa bey (Echoe) bu konuda bana çok yardımcı oldu. Balıkların anal açıklıklarını kontrol etme yöntemi yani "Venting Yöntemi". Balıklarda anal açıklık: anüs ile anal yüzgeç arasında oluyor. (Anal yüzgeç; balıgın alt tarafindaki tek olan yüzgeç, hani üzerinde sarı benekler olan)
  Şimdi ayrıma gelelim: dişilerdeki anal açıklık, anüse göre oldukça büyük, erkeklerde ise, her ikisi de hemen hemen aynı boyda.
  Şu adres size bir fikir verebilir sanirim: http://www.fishhead.com/articles/ventsex.htm
  Female:dişi, male:erkek
  Anal açıklığı kontrol ederken, balıkları 30 sn'den fazla su üstünde tutmayın ve isterseniz bir büyüteç kullanın. Balıklari tutarken, eliniz ıslak olsun. Bir de balıkların anal açıklık ve anüs ayrımı, en net 4 cm üstü balıklarda kesin anlasılabiliyor
  Bu, bir dişi sarı prenses. Vent:anal açıklık (resim 1)
  [​IMG]
  [​IMG]
  Bu bir erkek. Anüs ile vent (anal açıklık) aynı boyda. Üstteki dişi de ise vent, çok daha büyük (resim 2)
  [​IMG]
  Bu da bir dişi sarı prenses. Ağzına yeni yumurta aldığı için anal açıklığı normalden büyük (resim 3)
  Üstteki bilgiler gerçekten işe yarıyor. Denedim ve gerçekten de artık hiç bir sorunla karşılaşmıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.


  Saygılarımla...​
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sarı Prenseslerde cinsiyet ayrımı, Sarı Prenseslerde dişimi erkekmi ayırımı
  Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)
  [​IMG]

  (Erkek) Resim:1


  [​IMG]

  (Dişi) Resim:2


  Dişi ve Erkek Ayırımı ;

  En belirgin özellikleri renkleri ve üst yüzgeçleridir.Erkeklerde yüzgeçler ve genel olarak rengi çok aşırı koyudur.Dişilerde ise erkeğe oranla renkler çok daha açıktır.Üst yüzgeçler ise Erkeklerde daha uzun ve kuyruk kısmına çok daha yakındır.(Resim:1 de görüldüğü gibi)

  Yumurtlama ve Kuluçka Dönemi ;

  Çift hazır olduğunda kur yapmaya başlar ve dişi bir yumurta bırakır erkek bu yumurtayı döller ve dişi bu yumurtayı ağzına alır.Bu işlem yumurtlama boyunca tekrar eder.Daha sonra yumurtlama işlemi bittiğinde,dişi yumurtaları 15 - 21 gün arası ağzında kuluçka edecektir.

  Sarı Prenses
  1) Dişi erkekten büyük olduğunda ya da çiftleşme dönemlerinde titreyebilir.
  2) Dişi erkekten büyük olduğunda erkeği kovalayabilir.
  3) Dişilerde kumu kazabilirler.
  [​IMG]

  4) Dişilerin üreme dönemlerinde karınları hafif şiştir.

  [​IMG][​IMG]

  5) Dişiler üreme dönemlerinde tüpçük çıkarırlar.

  [​IMG]

  6) Cinsiyet ayrımını yapmak son derece zordur. Mesela bazı arkadaşlarımız anal yüzgecin oval ya da anal yüzgeçteki siyahlığın daha az olduğunu söylerler. Bunlar belirleyici olabilir ama kesin dişidir denilemez. Aşağıdaki bir dişi ve ağzında yumurtalar var. Anal yüzgeci sivri ve siyahtır.

  [​IMG]


  7) İki dişi sarı prenses birbirlerini kovalayabilir, ağız ağza kavga edip titreyebilirler. Üstünlük kurmaya çalışabilirler.

  8) Stres durumunda dişilerde de çok fazla olmasa bile hafif kararma görülebilir.

  [​IMG]

  9)Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.
  [​IMG]

  Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.
  [​IMG]

  Erkeklerin çiftleşme dönemlerinde ağız kısmı siyahlaşır.
  [​IMG]

  10) Erkekler çiftleşecekleri dönemde yuva kazarlar. Dişinin önünde titremeler yaparak dişiyi yuvaya çekmeye çalışırlar.

  11) Erkeklerdeki anal yüzgecinde bulunan benekler dişilerin ağzındaki yumurtaların döllenmesine yardımcı olur. Dişi sarı prenses erkekteki beneği yumurta zannederek almaya çalışırken, erkek spermlerini dişinin ağzındaki yumurtalara bırakır. Böylece yumurtalar dişinin ağzında döllenmiş olur. Bu benekten dişilerde de bulunur. Ve genelde erkeğe göre daha az sayıdadır. Bu beneklerden hiç bulunmaya da bilir.

  Benekli Erkek
  [​IMG]


  Beneksiz Erkek
  [​IMG]

  Beneksiz Dişi
  [​IMG]


  Benekli Dişi
  [​IMG]

  12) Dişi yumurtaları ağzına aldığı zaman hiç yem yemez. Bazı durumlarda yem yediği görülmüştür.
  13) Dişiden daha fazla yavru almak ve dişi balığı fazla aç bırakmak istemiyorsanız 12–13 günleri arasında kusturunuz. Yavrularını kendisinin bırakmasını izlemek istiyorsanız boş bir akvaryuma alarak 20–25 gün arasında bekleyiniz.

  Eğer ana tankınız büyük, bol saklanma yerleri var ve balık sayısı fazla değilse ayırmayabilirsiniz. Bu durumda ne kadar yavru hayatta kalabilir sorusunun yanıtı sizin tankınızın durumuna bağlıdır.

  14)Dişi balık bazı durumlarda (stres gibi) yumurtalarını tükürebilir ya da yutabilir. Eğer yuttuysa yapacak bir şey yok. (Sağlıklı ve tecrübeli bir dişi ise toplar, toplamazsa, vakit kaybetmeden, 1,5 litrelik pet şişeyi ortadan kesin. Alt parçasının altına, yumurtaların düşmeyeceği çapta delikler açın (bolca)... Düzeneğinizi, yavru tankında hava taşının tam üstüne gelecek şekilde yerleştirip, yumurtları içine atın. Havayı sonuna kadar açın... %50'sini kurtarırsınız...)

  15) Erkek sayısını akvaryumunuzda her zaman az tutmaya çalışın.(1e/5d) Bu şekilde daha çok yavru alabilirsiniz.

  16) Haşlanmış havuç ve az haşlanmış ıspanak verirseniz, renkleri çok daha güzel ve canlı olur.

  17) Sarı Prenseslerin üremesi için boy değil, yaş önemlidir. Ortalama 8 aylıktan sonra sarı prensesler yavru vermeye başlarlar. Bu zamandan sonra boyları ister 5 cm isterse de 8–10 cm olsun yavru alabilirsiniz.  Not:Resimler Alıntıdır.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş