Sarıçevre Köyü Bafra Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sarıçevre Köyü Bafra Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Samsun İli Köyleri - Sarıçevre Köyü Hakkında -Sarıçevre Köyü Tanıtımı - Sarıçevre Köyü Resimleri


  Samsun
  Bilgiler
  Nüfus 533 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 55400
  Alan Kodu 0362
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Samsun
  İlçe Bafra

  Sarıçevre, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi


  Bafra'nın en eski köylerinden biridir. Köyün eski adı; KAYDALAPA'dır.Köyde daha önceden Rumlar yaşamıştır.Köy halkı; Balkan Savaşları(1912-1913) sonrasında Kosova'dan, Lozan Antlaşması(1923) gereği de Selanik'ten gelen Türklerden oluşmaktadır... Köyde sulu tarım yapılamadığı için en önemli gelir kaynağı tütüncülüktür. (Son yıllarda tütüncülük te iyice azalmıştır.) Bunun yanısıra buğday, az da olsa mısır ve ayçiçeği yetiştiriciliği de yapılır. Her hanede kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar ahır ve kümes hayvanı vardır. Ekonomik yetersizliklerden dolayı büyükşehirlere göç veren ve nüfusu gitgide azalan Sarıçevre Köyü'nde yaklaşık 400 dekar alana inşa edilen T tipi cezaevi 2009 yılı başında faaliyete geçmiştir.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Sarıçevre Köyü'nde yıllardır yaşatılan; düğünlerde davul zurna eşliğinde gençlerin her haneden düğün için yapılan baklava, börek vs toplanıp düğün evine getirilmesi, düğünlerin 3 gün sürmesi, 5 Mayıs akşamı ateş yakıp üstünden atlamalar, hıdırellez günü de yapılan kutlama ve eğlenceler, bu buna benzer gelenekler bir çok beldede olduğu gibi Sarıçevre Köyü'nde de anılarda kalmıştır. Köy halk olarak spora çok düşkündür yıllardan beri futbol sporunu köyler arasında çok güzel olarak temsil etmiştir. Köyler arasındaki müsabakalarnda iki kez birincilik ve bir kezde ikincilik kupasını kazanmıştır.

  Köyde yaşayanların başlıca yemekleri şunlardır: Miş horiz tavuk ve pirincin fırında pişirilmesiyle oluşur, filiye cıvık hamur ve yogurt kaymağından yapılır, pırasa böreği, purpeç yogurtlu börek, tarhana çorbası, asma pidesi, kaypancak, kaçamak vs.

  Samsun iline 45 km, Bafra ilçesine 4 km uzaklıktadır.Köy içinden doğup balık göllerine dökülen deresi vardır.Tarihi büyük çeşmesi; yazları buz gibi soğuk,kışları ise ılık akar. Köyde en çok tütün, buğday, mısır, vb. ürünler yetiştirilir. Köyde her hanede; büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştirilir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 532
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - Göksal Atalay

  2004 - Sedat Aydemir
  1999 -Ramazan Öztaş
  1994 - Salih Aydemir
  1989 - Salih Aydemir
  1984 -Salih Aydemir

  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesivar ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozuk olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.[cezaevi]mevcuttur


  [​IMG]  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş