Saptıran Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Saptıran Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri -Saptıran Köyü Aşkale- Saptıran Köyü Hakkında Bilgiler - Saptıran Köyü Resimleri
  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 405 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25520
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Aşkale

  Saptıran, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür. Saptıran Köyü, Erzurum'un Aşkale ilçesinin Bayburt'a doğru 14 km kuzey batısında, Kop Dağının eteklerinde yer alır. Köy merkezinin yaklaşık 3 km güneyinde köyün kendi Tren istasyonu ve 7-8 hanelik bir mahallesi bulunmaktadır. Köy yaklaşık 80 hanedir. Göçler genelde İstanbul'a, İstanbul'da ise Haramidere bölgesine doğru olmaktadır.

  Köy, Fırat'ın en büyük kollarından olan Karasu nehri ve buna dökülen çaylar nedeniyle sulak ve yeşillik bir araziye sahiptir. Soğuk su kaynakları bakımından da zengindir.Baltacı ve Mehendis Paharı denilen ve köye 4 km uzaklıkta ki yerlerden ise her mevsim dondurucu soğuklukta kaynak suyu çıkar.

  Genelde şeker pancarı, yonca ve buğday yetiştirilir. Küçük ve büyük baş, kümes hayvancılığı da vardır. Karadeniz Bölgesinden arıcılık yapmaya gelen kimseler de vardır. Krom madeni ve kum ocakları da köyde yapılan işletmeciliklerdir. Eskiden köy halkının önemli bir kısmı Devlet Demir yollarında çalışırmış.

  Rivayete göre, köyün Erzurum-Erzincan eski ipek yolunun Bayburt kavşağında yer alması nedeniyle, özellikle yakında bulunan ve 17. yüzyılda kurulmuş olan Karasu Hanı'ndan çıkıp Bayburt'a gideceklere sapak olarak tarif edilen nokta olması sebebiyle bu ismi aldığıdır. İsminin, Kurtuluş Savaşı sırasında köy halkının düşmanları yanıltıp hedef şaşırtmalarından geldiği de söylenir. Diğer rivayet ise ismin katıksız türk manasına gelen "Saf-Turan" veya "Sap-Kıran" kelimelerinden geldiğidir. Köyün geçmişi çok uzun değildir. 1800'lü yılların sonuna doğru iki kardeş tarafından kurulduğu rivayet edilir. Diğer bir rivayet ise köyün Romalılardan beri var olduğudur. Şu an köyde yaşayan ailelerin en erken köye yerleşeni en fazla dört nesil öncesine dayanmaktadır. Bu da yaklaşık 120-150 yıllık bir geçmiş ederki yaklaşık 1850'li yıllara denk gelmektedir. Ailelerden bir kısmının ise İspir tarafından geldiği rivayet edilir.

  Köydeki soyadları Aksakal, Karaca, Kürücü, Şimşek, Demir, Yürük, Yılmaz, Deliktaş, Tubun... şeklindedir.

  Köy Kop Dağının eteklerindedir. Köyün tam güney uzağında Meryem dağı bulunur ki, köyde ve civarında namaz kılacaklar kıble belirleme de genelde bu dağı esas alır. Meryem Dağının arkasında Erzincan'ın Tercan ilçesi bulunmaktadır. Köyün hemen kuzeyinde Beşirin Dağı denen tepe bulunmaktadır. Köyün hemen batısında yükselen tepeye Karababa adı verilmiştir. Bu tepede etrafı taşlarla çevrili bir türbe bulunmaktadır. Kimi zaman bu türbenin yanında uyunduğunda rüyada bir kimse görüleceği, o kimsenin de uyuyana bir boncuk vereceği, uyandığında gerçektede o boncuğu elinde göreceğin rivayet edilir. Karababa tepesinin 2-3 km batısında eski ve terkedilmiş yerleşim yerleri bulunmaktadır. Define avcıları tarafından delik-deşik edilen bu yerler artık, meraklı arkeologları beklemektedir.

  Köy kültürü Bayburt, Erzurum ve biraz da Erzincan kültürünün karışımdır. Konuşmalar Bayburt ağzına daha yakındır.

  Köyün muhitlerinin de farklı adları vardır. Köy meydanının bulunduğu yere "Gaski", şimdilerde ise "Şaban Ağa Durağı" ismi verilmektedir. Köy maçlarının yapıldığı yeşil sahanın adı da "Coj" dur.

  Köyde bir ilkokul, camii, genelde bir ebenin bulunduğu sağlıkocağı bulunmaktadır. Köyün eski, yeni ve çocuk olmak üzere üç mezarlığı vardır. Bir de maşatlık adı verilen şimdilerde kaybolmuş ve köy okulunun yanında yer alan bir eski mezarlık vardır.  Tarihi


  köyün ana dili dadaşcadır Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Erzurum iline 60 km, Aşkale ilçesine 17 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 405
  1997 392
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Müdahir Aksakal
  2004 - Yılmaz Şimşek
  1999 - Yılmaz Şimşek
  1994 - Müdahir Aksakal
  1989 - Müdahir Aksakal
  1984 - Halit Deliktaş

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saptıran Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş