Saniyede 500 Kere Kanatları Çırpan Canlı Hangisidir?

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_inci tarafından 26 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Saniyede 500 Kere Kanatları Çırpan Canlı Hangisidir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saniyede 500 Kere Kanatları Çırpan Canlı Hangisidir?

  [​IMG]


  Sivrisinek kanatlarını "saniyede" yaklaşık "500 defa" çırpar. İnsanın kollarıyla oldukça sınırlı sayıda gerçekleştirebildiği bir işlemi o sadece tek bir saniyede 500 kere gerçekleştirmektedir.

  Saniyede 500 kere kesintisiz olarak hareket eden böylesine güçlü bir mekanizma yapay olarak geliştirilememektedir. Çeşitli malzemeler ile geliştirilen buna benzer bir mekanizma sürtünmenin şiddetinden kısa bir süre sonra yanacaktır. Ama bir sivrisinek yaşamı boyunca uçtuğu her saniyekanatlarını bu sıklıkla çırpmakta ve hiçbir sorun yaşamamaktadır. Dahası bu üstün nitelikli kanatlar ona yüksek bir hızda dilediği yöne dilediği uzunlukta uçma imkanı verirken aynı zamanda manevra ve iniş yeteneklerini de en mükemmel şekilde gerçekleştirmesini sağlar.


  [​IMG]


  İnsan kollarını mümkün olan en hızlı şekilde çırpmak istediğinde bunu saniyeler içinde oldukça sınırlı sayıda gerçekleştirebilecektir. Ancak bir sivrisinek kanatlarını saniyede 500 defa çırpabilecek bir yeteneğe sahiptir. Bu Allah'ın bu küçük canlıya verdiği üstün bir yetenek detayda sergilediği bir yaratılış delilidir.

  Kanatlarını bu hızda çırpabilmek için sivrisineğin çok miktarda oksijene ihtiyacı vardır. Bu nedenle sivrisinek hemen her hücresine ulaşan özel bir solunum borusuna sahiptir. Bu boru doğrudan dışarıdaki havaya bağlı olduğundan hücreler oksijen alışverişini aracı bir madde olmadan yaparlar. Bu özel sistemin sonucu olarak da dakikada binlerce kez kanat çırpan sivrisinek hiç yorulmaz.

  Büyüklüğü 1 cm'yi bile bulmayan bir canlıda saniyede yüzlerce kez çırpacak bir kanat ve bunu mümkün kılacak bir solunum sistemi var etmek Allah'ın hayranlık veren bir sanatıdır. Hiçbir tesadüf böylesine kompleks bir canlıda bu mükemmellikte bir mekanizma meydana getirip onu her bir bireyde mükemmel işler hale getiremez. Hiçbir tesadüf eş zamanlı hareket eden bir çift kanada saniyede 500 kere çırpma imkanı veremez. Bu kusursuz canlının da onun sahip olduğu hayranlık uyandırıcı kanatların da Darwin'in öne sürdüğü gibi tesadüfi aşamalarla meydana gelmesi imkansızdır. Bu eser Sani (sanatçı) olan Allah'a aittir.

  Haberiniz olsun; şüphesiz göklerde kim var yerde kim var tümü Allah'ındır. Allah'tan başkasına tapanlar bile şirk koştukları varlıklara ve güçlere (gerçekte) uymazlar. Onlar yalnızca bir zanna uyarlar ve onlar ancak 'zan ve tahminde bulunarak yalan söylemektedirler.' (Yunus Suresi 66)
  (alıntı harun yahya Allah'ın detay sanatı)

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saniyede Kere Kanatları Forum Tarih
Saniyede 3 ton su dökerek ilerliyor Uzay ve Gökyüzü 22 Şubat 2009
Işık atomunun saniyede hızı nedir, Işık atomunun saniyede kat ettiği hızı Ne Kadardır Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Ağustos 2011
15 saniyede bir ceviz ağacı silkeliyor! Yurt İçi Haberler 27 Ekim 2010
15 Saniyede Manikür Güzellik & Bakım 23 Ocak 2010
15 saniyede tırnakları bakımlı hale getirmek Pratik Bilgiler 21 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş