Saniyede 3 ton su dökerek ilerliyor

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 22 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Saniyede 3 ton su dökerek ilerliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saniyede 3 ton su dökerek ilerliyor

  [​IMG]

  Lulin kuyrukluyıldızı saniyede 3 ton su dökerek güneş sisteminde ilerliyor. Yeşil Peri, 24 Şubat’ta dünyaya en yakın konumdayken, kırsalda, çıplak gözle gözlenebilecek.

  Bundan 2 sene önce keşfedilen kuyrukluyıldız Lulin, 24 Şubat’ta dünyaya en yakın konumda olacak. Dürbün ya da küçük teleskoplarla dahi ayrıntılı olarak görülebilecek Yeşil Peri’nin ışık kirliliği nedeniyle İstanbul gibi yıldızsız şehirlerde görülmesi bir hayli zor.

  Lulin kuyrukluyıldızı sistemimizde ilerlerken, güneşin sıcaklığıyla yüzeyinden 15 dakikada bir olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar su kopuyor. Kuyrukluyıldızının yeşil rengi ise, “coma” adı verilen baş kısmındaki materyallerden kaynaklanıyor.

  Lulin kuyrukluyıldızı, 2007 Haziran’ında Çin Sun Yat-sen Üniversitesi’nde meteoroloji öğrencisi 19 yaşındaki Quanzi Ye tarafından keşfedildi. Geceler önce “gökyüzü taraması” için Tayvanlı astronom Chi Sheng Lin’in Lulin gözlemevinde çektiği resimlere göz gezdiren Ye, yıldızlardan birinin yıldız olmadığının farkına vardı. Kuyrukluyıldıza keşfedildiği gözlemevinin adı Lulin verildi.

  Saniyede 3 ton su

  Amerika Uzay Ajansı NASA, Lulin kuyrukluyıldızının incelenmesi için yörüngedeki en aktif araştırma uydularından Swift’i kullanıyor. Evrendeki en enerjik olaylar olan Gama Işın Patlamaları (Big Bang’dan sadece 1000 kat daha az) gözlemleyen Swift, Lulin’in aktif bir kuyrukluyıldız olduğunu ortaya koydu.

  Üzerindeki X-Işını teleskopu sayesinde Lulin kuyrukluyıldızının saniyede 800 Galon ya da yaklaşık 3 ton su döktüğü belirlendi. Leichester Üniversitesi, kuyrukluyıldız güneş sisteminde ilerlerken 3-D modelini çıkartacak.

  Dünyanın 4,5 milyarlık tarihinde kuyrukluyıldız çarpışmasına maruz kaldığı tahmin ediliyor. Kuyrukluyıldız ya da meteor çarpışmalarıyla ilgili bilinen en yaygın teori, dinozorların yeryüzünden neslinin silinmesiyle ilişkilendirileni.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saniyede dökerek ilerliyor Forum Tarih
Işık atomunun saniyede hızı nedir, Işık atomunun saniyede kat ettiği hızı Ne Kadardır Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Ağustos 2011
Saniyede 500 Kere Kanatları Çırpan Canlı Hangisidir? Diğer Hayvanlar 26 Aralık 2010
15 saniyede bir ceviz ağacı silkeliyor! Yurt İçi Haberler 27 Ekim 2010
15 Saniyede Manikür Güzellik & Bakım 23 Ocak 2010
15 saniyede tırnakları bakımlı hale getirmek Pratik Bilgiler 21 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş