Sandalyenize Müdahale Edin!

'Dekorasyon' forumunda NeslisH tarafından 29 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sandalyenize Müdahale Edin! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eski ve bakımsız görünen sandalyenize, ufak bir müdahale ile bambaşka bir görüntü verebilirsiniz. Bu değişimi hobi olarak görürseniz, aynı teknikleri belki başka eski eşyalarınızda da kullanmak isteyebilirsiniz.
  [​IMG]  Mozaik desenleri seviyorsanız, bu uygulama hoşunuza gidecektir. Öncelikle, bijuteri veya tuhafiyeden istediğiniz renklerde boncuklar alın. Boncuk rengine karar verirken, kendi içinde ve kullanacağınız odanın genel rengine uyum sağlamasına dikkat edin. Sandalyenizin baz renginden hoşlanmıyorsanız, önce onu istediğiniz renge boyayın. Sandalye üzerine uygulamak istediğiniz mozaik motifini tasarlayın. Hatta bir masa üzerinde tüm boncukları düzenleyerek görüntüsüne karar verin. Daha sonra oturma kısmına tutkal sürün ve boncukları yan yana dizerek motifinizi oluşturun. Kuruduktan sonra gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
  Sandalyenizi sıradanlığından kurtarmak istiyorsanız, bunun en iyi yollarından birisi de iddialı bir renge boyamaktır. Nalburlarda satılan ve rahatlıkla bulabileceğiniz, genellikle boruları boyamak için kullanılan alüminyum boyasından alın. Sürmesi oldukça basit ve kuruması birkaç dakikadan fazla sürmeyen bu boya ile sandalyenizi boyayın. Ancak hassas bir boya olduğu için, zamanla silinmesi mümkün olan bu boyayı, uzun zaman kullanabilmek için; kuruduktan sonra üstüne renksiz vernikle bir kat geçin. Süslemek için, dilerseniz boncukları, sandalyenizin üstüne silikon tabancası ile yapıştırabilirsiniz. Boncuk kullanmak istemiyorsanız, midye kabukları gibi her türlü dekorasyon malzemesini yapıştırabilirsiniz. Kullanacağınız odanın genel renginde kurdeleler ile ayaklara yapacağınız çapraz bantlar da son derece şık duracaktır.
  Koltuk rahatlığında bir sandalyeye kavuşmak hiç de zor değil. Sandalyenin boyutlarını baz alarak temin edeceğiniz ortalama 25 metre kadar kendir ipi, bu işi bitirmenizi sağlayacaktır. Kendir ipini, sandalyenin dört bacağını içine alacak şekilde dolayıp, ucunu bir düğüm yardımıyla içerde bağlayın. Kalan iple, sırt kısmının bir bölümünü, sepet yapımında kullanılan yöntemle kaplayın. Sandalyenin açıkta kalan kısımlarını, nalburlarda satılan dokulu sprey boya ile boyayın. İki saat kadar kurumasını bekleyin. Sandalyeniz kullanıma hazır.
  Sandalyenizin eski görünümünü değiştirmek ve daha rahat bir hale getirmek için, bir kutu boya, bir metre desenli kumaş, pergel, makas ve dikiş kutusuna ihtiyacınız olacak. Sandalyeyi istediğiniz renge boyayarak, üç dört saat kadar kurumasını bekleyin. Bu arada üstüne koyacağınız minderleri hazırlama aşamasına geçebilirsiniz. Seçtiğiniz kumaşı düz masanın üzerine yayın. Pergel yardımıyla iki tane aynı boy ve iki tane de daha küçük boy yuvarlak çizin. Makasla çizgilerin üzerinden kesip, elde ettiğiniz yuvarlak kumaşları, dış yüzeyleri içeride kalacak şekilde dikin. Yaklaşık 10 santim kadar bir bölümü dikmeden, kılıfı ters çevirin. İçine yeterli miktarda elyaf doldurun ve açık kalan kısmı dikin. Küçük olan minderin iki yanına, arta kalan kumaşlardan oluşturacağınız şeritleri de dikip, sandalyenin sırt kısmına bağlayın. Büyük minderi de oturma kısmına yerleştirin. Böylece sandalyeniz bambaşka bir görünüm kazandı. Üstelik de çok rahat, güle güle kullanın!
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sandalyenize Müdahale Edin Forum Tarih
Yaşlılık Döneminde Acil Müdahale Gerektiren Durumlar Nelerdir? Genel Sağlık 24 Aralık 2011
Donan kişilere yapılacak ilk müdahale nedir? Genel Sağlık 1 Mart 2011
İktisat Konu Anlatım - Fiyat Müdahalesi Yöntemleri İktisat 11 Eylül 2010
Davalarda Müdahale Yöntemleri Hukuk 9 Haziran 2010
Hakkari'de izinsiz gösteriye müdahale Yurt İçi Haberler 4 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş