Sandal Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sandal Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İmranlı Sandal Köyü - Sandal Köyü Hakkında - Sandal Köyü Tanıtımı - Sandal Köyü Resimleri
  İlçe: İMRANLI

  İl: SİVAS

  Köy Muhtarı: CEVAT YALÇIN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0-346-878 10 42

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000- 56

  İle Uzaklığı: 148 km

  İlçeye Uzaklığı: 24 km

  Rakım: 1670 m


  Kültür

  Köyümüz tipik bir anadolu köyüdür .kültürel olarak anadolunun kendine has örf ve adetlerini yaşamaktadır. genel örf ve adetlerin dışına taşmadan kendi içinde kendine has saygı ve sevgi çerçevesinde genele katkıda bulunarak kendi içinde yaşamaktadır.bunlar özellikle düğün ve bayramlarda ön plana çıkan bu gün belki nadirde olsa yaşanan birlik adına güzel şeylerdir.


  Coğrafya

  köyümüz Sivas il merkezine 67 km, Yıldızeli ilçe merkezine 19 km uzaklıktadır.ilçemiz yozgat ilimizle komşudur ve yozgat akdağmadeni de takriben köyümüze 60 km civarındadır. köyümüz arazisinden geçmekte olan karayolu ülkemiz doğu ve batısını birbirine bağlğyan önemli yollarımızdan birisidir. ayrıca sivas-samsun yolcu treni köyümüz den geçmekte olup ulaşım yönünden iyidir. köyümüz ilçemizin yozgat ve tokaat illerimize komşu olup konum itibari ile her iki ilimiz topraklarına yakındır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.zaten memleketimizin kışı bilinmekte olduğu için bu konuda çok şey yazılması gerektiğini düşünmüyorum. ama Çamlıbele yakınlığı dolayısı ile kış mevsimi bazı kesimlere göre daha ağır geçmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. dayalıdırda ne yazıkki bunlarda pek olan şeyler değil. köyüm insanı kısıtlı imkânlarla hayatlarını sürdürmeye çalışmakta.toprağımızın cinsinden kaynaklanan ve su sıkıntısından dolayı ürün çeşetliliği olmamakta eekilebilirliği olan buğday, arpa ve yulaf nüfusun büyüyüp arazinin küçülmesine bağlı olarak hasat dönemi elde edilmiş olan ürün sadece un ve bulgur olarak değerlendirilmekte maddi olarak getiri sağlamamakta. dolayısı ile buda beraberinde göç ve mevsimlik işçi olarak köyümüzün nüfusunu her geçen gün düşürmekte. kısacası ekonomik olarak çok parlak değil.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve lojmanı vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. cami ve ortaokulda mevcuttur .


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sandal Köyü Hakkında Forum Tarih
Sandal Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Sandallar Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Sandalcık Köyü Acıpayam Denizli Denizli Tanıtımı 7 Nisan 2010
Sandal Köyü Tarsus Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010
Batısandal Köyü Erdemli Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş