Sancar Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sancar Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sancar Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Sancar Köyü - Seyitgazi - Sancar Köyü Hakkında  Sancar, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün tarihi 1530 senelerinde konar göçerlerin uğrak yeri olan eski ismi SANCAK olan köy II. Selim zamanında Hassanlular ve Ömerliler aşiretlerinin yerleşim bölgesi olmuştur. Seyitgazi yöresi daha Selçuklular zamanından beri konar göçerlerin geldiği bir coğrafi bölge idi. Seyitgazi'nin yakınında bulunan Sancak* ve Selçuk köyleri bu dönemde gelip yerleşen, aynı adı taşıyan cemaatler tarafından kurulmuş olan yerleşim birimleridir. 1530'da II. Selim'in padişahlığı zamanında Seyitgazi'de konaklayan Hassanlular, Dulkadir oymaklarına bağlı bir cemaatti, 16. yüzyılın sonunda Seyitgazi'ye gelen kalabalık (89 hane). Karakeçililerle ortak hareket eden bu cemaat, 19. yüzyılda Eskişehir civarına iskân edilmiştir. Seyitgazi'de yaylayan en kalabalık oymak ise Mamalı Türkmen oymağı ve ona bağlı cemaatlerdi.

  Kültür
  Köyümüzde geleneksel olarak her yıl mayıs ayının 2.inci haftası pazar günü yemişenlik mevkisinde hıdırelez şenlikleri yapılmaktadır.( özellikle misafirlere etli bulgur pilavı ve aşure ikram edilir.)
  Köy kültürel yönden oldukça gelişmiştir.
  1950'li yıllardan itibaren eğitime önem verilmiş, 1960'lardan sonra görülen göçlerle birlikte eğitim seviyesi hızla artmıştır. Eğitim seviyesinin artması ile birlikte okur yazar oranı %100'e ulaşmıştır.Hemen hemen her hanede bir öğretmen vardır. Ayrıca sağlıkçı, askeri görevli, polis memuru, memur, avukat, öğretim görevlisi ve diğer memuriyetlerde çalışan oldukça yetişmiş insanı vardır. Üst kademe bürokratları da mevcuttur.
  Tarihi eserleri: Köyün karşısında bulunan tepenin eteklerinde daha önceden kullanıldığı anlaşılan mağaraların yanında, eski mezarlar ve yerleşim yeri kalıntıları da mevcuttur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 51 km, Seyitgazi ilçesine 8 km uzaklıkta olan Sancar Köyü, meşe ağaçları ile kaplı bir vadinin içinde bulunmaktadır. Köy, bir vadinin sol yamaçlarına kurulmuş, sulu ve kıraç tarımın yapılmasına uygun topraklara sahiptir. Sulama Sancar Deresi, Seydi suyu çayları, sulama kanalları ve kuyular aracılığı ile yapılmaktadır. Köyün 500 metre altından geçen Sancar Deresinin oluşturduğu verimli ovada bol miktarda sebze ve meyve ağacı mevcuttur. İç Anadolu'nun kurak iklimine karşın Sancar köyü oldukça yeşillik ve nezih bir yerdir.
  Afyon'a 80 km, Antalya'ya 370 km ve Ankara'ya 235 km mesafededir.
  Yaşanılabilecek en güzel yerlerden bir yer olduğu için tersine göçler başlamıştır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 242
  2000 289
  1997 276

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Sancar Köyünün diğer bir özelliği de Seyitgazi köyleri arasında okuma yazma oranı en yüksek yer olmasıdır.köyde neredeyse her evde bir öğretmen bulunmaktadır. Köyün en meşhur tarım ürünleri taze fasulye, kuru fasulye ve çok lezzetli olan patetestir.
  Son yıllarda birkaç arkadışımızın katkıları ile arıcılık gelişme yolundadır.
  Köyümüzün iki yerinde de "deniz canlıları desenli" iki adet mermer ocağı faal olarak çalışmaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2008 - Ergün Uysal
  2004 - İmdat Dere
  1999 - Ergün Uysal
  1994 - Ethem Yılmaz
  1987-- Ahmet Kök
  1977 - Osman Uysal
  KÖY MUHTARI:ERGÜN UYSAL
  KÖYÜN AZALARI
  ETHEM AKÇA
  SAVAŞ ARI
  ŞERAFETTİN ÜNLÜ
  ORHAN ÖZKAN
  KÖY BEKÇİSİ: HASAN UZUN

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve her hanenın kendıne aıt telefonu vardır​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sancar Köyü Hakkında Forum Tarih
Yeşilli Sancar Köyü - Yeşilli Sancar Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 14 Ocak 2010
Kızıltepe Sancarlı Köyü - Kızıltepe Sancarlı Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 27 Kasım 2009
Sancar Köyü Alaçam Samsun Samsun Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Aziz Sancar kimdir biyografisi Biyografi & Otobiyografi 7 Ekim 2015
Cem Sancar Kimdir, Cem Sancar Kısaca Biyografi & Otobiyografi 17 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş