Sancakağıl Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sancakağıl Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarız Sancakağıl Köyü - Sancakağıl Köyü Hakkında - Sancakağıl Köyü Tanıtımı - Sancakağıl Köyü Resimleri
  İlçe: SARIZ

  İl: KAYSERİ


  Köy Muhtarı: ALİ BEKTAŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 352 5612889


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  104

  1997
  99


  İle Uzaklığı:
  135 km

  İlçeye Uzaklığı:
  5 km

  Rakım:
  1780 m


  Tarihi

  Sancakagil Köyü’nün kurulmasi ve köye dair bilgilerin pek çogu “Geleneksel Bilgi” düzeyinde olup, Geleneksel Bilgi olarak süregelen ve bu geleneksel bilgileri sürdüren Sancakagillilar’a göre “ Dursun Aga ‘nin “ 18.yy. in sonunda Köyün Ziyaret olarak bilinen ve Su kaynagina yakin bir yerde kil çadirlarin Açilmasiyla köyün yerlesimi baslamis olup, ardindan diger göçerlerin katilimi ve dogumlarla çogalarak 1960 li yillarda köyün kit kaynaklarinin Asirete yetmez duruma gelmesiyle; önce Maras’a ve Çukurova’ya “ Geçici” ardindan da Kayseri, Adana ve Yurtdisina sürekli göçlerle köyden kente baslayan göç lerle köy bosalmis 24 haneye kadar inmistir.1990 dan sonra emekli olanlarin yeniden köye dönüsleriyle baslayan kismi nüfus hareketi bile köyü 30 hanenin üstüne çikartamamistir.

  köyün orijinal adı gundedursun dur.köyün kurucularından ve ilk yerdleşen kişinin adı olması ve dursun isminin sıkça rastlanır olması nedeniyle kullanılır. 1800'lerin ikinci yarısında koçgiri aşiretinden yerleşimlerle kurulduğu sanılmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ali Bektaş
  1999 - Mehmet Akkaya
  1994 - Mehmet Akkaya
  1989 - Nurettin Sen
  1984 -Hüseyin Polat

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş