Sanayileşmenin Zararları Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Sanayileşmenin Zararları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sanayileşmenin Zararları

  Batı'nın Toplumsal Sınıf Yapısında Değişmeler


  Sanayi devrimi Avrupa'da burjuva sınıfının yapı değiştirmesine ve yeni bir işçi sınıfının doğmasına yol açtı
  . Eski burjuva sınıfına şimdi fabrika sahipleri de katılmıştı. Burjuva sınıfı artık her ülkede en zengin sınıfı oluşturuyordu. Ancak ülkelerin çoğunda orta sınıf pek çok siyasal ve sosyal haklardan mahrumdular. Bu haklarını elde etmek için 19. yüzyılın bitişini beklemek gerekecekti.  Avrupa'da sanayi devrimi öncesinde de bir işçi sınıfı vardı
  . Ancak bu sınıf her zaman çoğunlukta ama bilinçsiz durumda idi. Sanayi devrimi sonucunda işçi sınıfı bilinçlenmeye başladı. Toplumların hemen hepsinde en kalabalık sınıfını oluşturdu. İşçi sınıfı, yoğunluğuna karşın ekonomik ve siyasal haklardan mahrumdu. Ücretleri düşük, yaşama ve çalışma koşulları çok kötüydü..
  Siyasal açıdan oy hakları yoktu. Sendikalaşma ve grev yasaktı. Ancak işçiler artık bu durumun farkında ve bilincindeydiler ..
  Çalışma saatleri uzun, fabrikalar havasız ve her türlü sağlık koşullarından uzaktı
  Sosyalizmin Gelişmesi

  Sanayi devriminin yarattığı işçi sınıfı hakları ile ilgili olarak sosyalizm görüşü ortaya çıktı
  . Bu görüş önceleri ütopik sosyalizm olarak gelişti, daha sonra Karl Marx ve Friedrich Engelsbilimsel sosyalizmi ortaya koydular. Böylece toplumdaki uzlaşmaz sınıflar (burjuvazi ve proletarya) arasındaki çatışma daha çok keskinleşti. Sosyalizm, komünist topluma geçiş için bir araç olarak kabul edildi.


  Kentleşme ve Nüfus Artışı


  Sanayi devriminin bir başka etkisi de nüfus artışı konusunda oldu
  ..
  Ayrıca kent sanayi tarım sektörü dışındaki insanlara iş sağlayarak daha fazla insanı besleyebilir duruma gelmişti.
  Sanayi devrimi kentlerde nüfus yığılmalarına da neden olmuştur. 1920'lerde A.B.D. nüfusunun yarısı kentlerde yaşıyordu. Kentleşme önemli sorunları da beraberinde getirdi. Gecekondu bölgeleri büyüdü. Bu bölgeler havasız, pis ve kalabalıktı.
  Sanayileşme sayesinde tarım makineleşmiş, böylece aynı miktar toprak daha fazla insanı besleyebilir hale gelmişti
  Kitle Toplumu

  İşçilerin fabrikalarda toplanması ve fabrikaların da kentsel alanlara yığılmasıyla giderek kentler kırsal alanları yutmaya başladı
  . Bu gelişme tıp bilimindeki yeniliklerle ortaya çıkan nüfus artışı ve bu nüfusu doyurmak için gıda maddesi bulma çabalarıyla birleştiğinde 20. yüzyılın değişmez özelliği olan kitle toplumu tarihteki yerini aldı.

  Emperyalizm


  Sanayileşmenin getirdiği hammadde ihtiyacı ve mamül mallara pazar bulma çabası hızla saniyeleşen devletleri daha yoğun emperyalist (sömürgeci) politikalar izlemeye yönlendirdi
  .

  Çevre Felaketleri ve Küresel Isınma


  Endüstri devrimi gerçekte insanlık için bir devrim mi? İsmi doğa adına sorgularsak 'endüstri felaketi' olarak yeniden tanımlanabilir
  . Sanayileşme, nüfus artışı, sömürgecilik ve günümüz kapitalizminin empoze ettiği kitle mesajı 'Daha Fazla Tüket!' ile birlikte artan ihtiyaç fazlasi tüketim, refah toplumlarının bilinçsiz ve aşırı kaynak kullanımları gibi birçok etken sonucu insanoğlunun faydası için önemli görünen endüstri devrimi aynı zamanda çevre felaketlerinin de başlangıcı oldu. Asit yağmurları, Çernobil faciası, iklim değişiklikleri, kuruyan göller, nesli tükenen canlılar, buzulların erimesi, sel felaketleri, kuraklık, salgın hastalıklar, göçler ve su savaşları gibi pek çok yaşanan ve yaşanacak senaryolar endüstri devrimi sonucu. Doğa, insanoğlunun verdiği zararı ve bozduğu dengeyi yeniden düzeltmek için endüstri devrimini geri çevirmeye çalışıyor. Endüstri devriminin zararlı sonucu olarak doğa üzerinde yarattığı bu tahribat direkt olarak dünya tarihinde yeni bir sayfa açacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sanayileşmenin Zararları Nelerdir Forum Tarih
Sanayileşmenin getirdiği olumsuz etkilere çözüm önerileriniz nelerdir? Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
Sanayileşmenin Topluma Etkileri Nelerdir? Ülke Kültürleri 18 Nisan 2011
Sanayileşmenin Dünyaya Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 13 Nisan 2011
Sanayileşmenin İnsan Hayatına Yararları Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 21 Mart 2011
Doğal afetlerin meydana getirdiği zararları azaltmak için neler yapılmalı madde madde Doğa ve Bitkiler 26 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş