"Sanayi S.O.S veriyor, daha ne bekleniyor"

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 5 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  "Sanayi S.O.S veriyor, daha ne bekleniyor" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, sanayi üretimindeki düşüşü değerlendirirken, “Ağustos ayındaki yüzde 4.1 ve Eylül ayındaki yüzde 5.2’lik küçülmelerden sonra, sanayi üretimi, ne yazık ki, Ekim ayında da yüzde 8.5 küçülmüştür. Ekim ayındaki yüzde 8.5, 2001 sonrası dönemdeki en yüksek oranlı küçülmedir. Bu sonuçla birlikte, sanayimiz, yedi yıl aradan sonra, ilk defa, üç ay üst üste küçülmüş bulunmaktadır” dedi.

  İSO Başkanı Tanıl Küçük yaptığı yazılı açıklamada, kriz öncesinde de sanayi üretiminde rekabet gücü ile ilgili ciddi sorunlar bulunduğunu belirterek, “Ancak, sanayimiz, elindeki her türlü olanağı kullanarak, son derece kırılgan dengeler üzerinde olsa da, iç talebin çok durgun olduğu bir ortamda, ihracat ekseninde üretimini sürdürüyordu. Küresel kriz, sanayimizin ihracat pazarlarını ve dolayısıyla sanayimizi vurmuştur. Krizle birlikte, sanayimiz için, ihracat ekseninde üretimi artırma süreci de ciddi anlamda riske girmiş görünmektedir” görüşünü ifade etti.

  “KASIM VE ARALIK İÇİN İYİMSER OLMAK MÜMKÜN DEĞİL”

  İSO Başkanı açıklamasında, Kasım ayı kapasite oranının çok düşük çıktığına ve Kasım ayında ihracatında da büyük bir düşüş meydana geldiğine dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu: “Bu koşullarda, sanayi üretimi için, Kasım ve Aralık aylarında da iyimser olmak mümkün değildir. Bu aylarda, sanayi üretiminde muhtemelen daha yüksek oranlı küçülmeler gündeme gelecektir. Sanayideki düşüş, büyüme ve istihdam başta olmak üzere ekonominin geneli için olumsuz gelişmelerin habercisidir. Sanayide, Eylül ve Ağustos aylarındaki düşüşler, üçüncü çeyrek büyümesini riske atmıştı. Şimdi 2008’in dördüncü çeyreğinin de riske girdiğini görmekteyiz. Açıkça S.O.S. sinyalleri veren bir sanayi ve ekonomi karşısında, etkin önlemler almak için daha neyin beklendiğini anlamakta güçlük çekmekteyiz.” (ANKA)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sanayi veriyor daha Forum Tarih
Sanayi inkılabı ve sömürgecilik ilişkisi nedir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Sanayi inkılabından sonra ortaya çıkan sorunlar maddeler halinde kısaca Tarihi Bilgiler 7 Şubat 2017
Sanayi ne zaman ortaya çıkmıştır? Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Osmanlı Devleti sanayileşen devletlerle rekabet edebilir duruma gelmek için neler yapabilirdi kısaca Tarihi Bilgiler 1 Aralık 2016
Kalkınmada sanayi önemi kısaca Konu Dışı Başlıklar 23 Şubat 2016

Bu Sayfayı Paylaş