Samsun Ondokuzmayıs İlçesi Yörükler Beldesi

'Karadeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 19 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Samsun Ondokuzmayıs İlçesi Yörükler Beldesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Samsun Ondokuzmayıs İlçesi YörükLer BeLdeSi

  Yörükler, Samsun, Ondokuzmayıs'a bağlı bir belediyedir.

  Kızılırmak deltası üzerindedir. Yörükler'de tarihi eserlerde bulunmaktadır. Hızır-İlyas Höyüğü (Yörükler Tümülüsü); Roma ve Geç-Antik Çağı izleri taşımaktadır.

  Genel bilgiler:

  Sadece adıyla Yörük değildir,hakikaten bir Yörük kasabasıdır.Tabiiki Yörük asıllı olmayanlar da (Tokatlı,Giresunlu,Ordulu,Trabzonlu,Rizeli)vardır ama nüfusunun en az %70'i Yörüktür.Karadeniz Bölgesi'nde bu durum tuhaf karşılanabilir,zaten büyük bir kısmı Kocaeli ve Sakarya illerinden 100 yıl önce göçle gelmişlerdir.Asıllarının Aydın vilayetinden olduğunu söylemektedirler.Belki de bu Aydın eski Aydınoğulları beyliğinin kapsadığı daha geniş bir alanı ifade etmektedir.Bugün bile özellikle Manisa civarında köyümüzdeki aşiretlerin aynı isimlerle yaşadığını öğrenmiş bulunuyoruz.Kasabamızdaki belli başlı yörük aşiretleri: Karatekeli,Kızılkeçili,Şehitli,Çaparlı,Manavlı,Ara plı,Kaçar.... ve bunlara ait alt obalar Topallı,Seçmezli,İbilli...(aslında daha çoktur ama tamamına vakıf değilim).


  Kasabamız özellikle 60-70'li yıllarda Almanya ve Avusturya başta olmak üzere yabancı ülkelere (Fr,Holl,Abd,Avustralya) göç vermiştir.Halen köydeki nüfusun (2500 civarı)yarısı kadar bir nüfus da yurtdışındadır ve evililik-aile birleşimi vs ile her yıl 3-5 kişi daha bu kervana katılmaktadır.70'lerin sonundan itibaren iç göç başlamıştır.Halen başta Bursa olmak üzere İstanbul ve İzmit'te hatırı sayılır bir nüfus yaşamaktadır(100 haneden fazla.Bundan başka yüksek öğrenimin yaygınlaşması üzerine bu sefer memur vs. olarak kasaba dışına çıkışlar başlamıştır.

  Kasabamızın kronik problemi arazilerinin tapusuz olmasıdır.3-4 nesildir süren bir mahkememiz var ve maalesef meselenin çözülmüne dair bir ışık da gözükmemektedir.


  Nüfus

  Yılara göre nüfusu:

  2000 2.447
  1997 2.975
  1990 2.689

  Belediye

  Yörükler Belediyesi 26 Mart 1989'da kurulmuştur.

  Belediye başknaları:

  * 2004 Süleyman Eroğlu AKP %39.04
  * 1999 Mehmet Turna DYP
  * 1994 İsa Eroğlu ANAP %50.25
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Samsun Ondokuzmayıs İlçesi Forum Tarih
Samsun Ondokuzmayıs İlçesi Karadeniz Bölgesi 19 Nisan 2009
19 Mayıs Anaokulu Samsun Ondokuzmayıs Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Samsun - Ondokuzmayıs - Ondokuzmayıs Anadolu Lisesi Liselerimiz 21 Haziran 2010
Kösedik Köyü Ondokuzmayıs Samsun Samsun Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Kertme Köyü - Ondokuzmayıs - Samsun Samsun Tanıtımı 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş