Samsun-Ladik'ten Kaz Seriti

'Mutfağımız Yemeklerimiz' forumunda Fatma tarafından 22 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Samsun-Ladik'ten Kaz Seriti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KAZ SERİTİ VE PİLAVI

  Ladik ilçesine bağlı köylerde kümes hayvanı olarak tavuk, ördek, hindi ve kaz yetiştirilerek yöreye has yemekleri yapılmaktadır.
  Bunların içerisinde “Kaz” la ilgili yapılan yemek çeşidinin ayrı bir özelliği vardır. Bu yemeğin adına “SERİT” , yöresel adıyla “KAZ SERİTİ” denir.
  Kaz Seriti kış mevsimi yemeğidir. Kış mevsimi yaklaştığında Kaz kesimden bir ay öncesinden özel yerinde besiye alınır. Besi süresince hayvana verilen mısır, buğday, arpa gibi yiyeceklerle içinin temizlenmesi ve iyice yağlanması sağlanmış olur.
  Kesildikten sonra kanı ve suyunun süzülmesi için birkaç gün bekletilir. Uzun kış gecelerinde köylerde, meclislerde birlik ve beraberliğin yaşandığı toplantılar ve misafirliklerde Serit Yemeği ikram edilir.
  Önce yufkalar ince ince yuvarlak biçimde açılır. Odun ateşi üzerine konulan sac üzerinde pişirilir ve üçgen dilimler halinde kesilir.
  Pişirilecek Kaz boynundan ip veya tel ile ocağa asılır. Ocakta bol miktarda bol miktarda kor (köz) bulunur. Kaz’ın sıcaktan eriyen yağları altındaki sini (tepsi) içerisine akar. Bu yağlar bir tava içerisinde toplanır ve üçgen dilemler halinde kesilmiş olan seritler (yufkalar) bu yağ ile yağlanır.
  Kalan yağlar yöresel bulgurla yapılan pilava katılır. Yetecek kadar yapılan pilav büyükçe bir sini veya tepsi üzerine dökülür. Üzerine kaz’ın kalan et kısmı parçalanarak (didilerek) pilavın üzerine serpiştirilir. Sinin kenarına seritler dizilir. Seriti pilavın üzerine yatırıp bir parça et ve pilav alınacak şekilde parmaklar arasında toplanıp yenir. Serit yemeğinin bir özelliği de el ile yer sofrasında topluca yenmesidir.
  Serit yenirken yanında kiren ekşisi, üzüm hoşafı, acık ekşisi çalkaması, ayran- yoğurt, turşu gibi yardımcı yiyeceklerden biri veya bir kaçı bulunabilir.
  Kaz seriti özel günlere has yemek olması nedeniyle toplantı, meclis, düğün ve özel günlerde birlik ve beraberliğin sağlanmasına vesile olması bakımından önemlidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Samsun Ladik'ten Seriti Forum Tarih
2017 Samsun nüfusu Samsun Tanıtımı 31 Ocak 2017
Atatürk'ün Samsun'a çıkışının önemi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 19 Şubat 2016
2016 Samsun nüfusu kaçtır? Samsun Tanıtımı 28 Ocak 2016
Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışı kısaca Atatürk Hakkında Herşey 7 Şubat 2015
2014 Samsun Nüfusu Samsun Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş