Samsun Kamalı Köyü

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Samsun Kamalı Köyü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  Tarihi
  Gerçekte kamalın eski adı kamalos' tur.Kamalos ismi bulunduğu yerleşim yerinin eskiden rum yerleşim birimlerinin kalıntılarına raslanılmakta olup kamalos isminin de rumcadan geldiği bilinmektedir.Köyün tam olarak tarihi açısından pek bir bilgi olmasada söylenti ve rivayet- lere göre osmanlı dan evvel rumlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmış ve osmanlı sonrası boşalan köye rus-osmanlı savaşı sırasında rusyada bulunan türklerin göç esnasında buralara yerleştikleri söylenilmekdedir. köyün adı esasen üç kardeşe dayanmaktadır.kamalos alanos mamados.bunlar üç rum kardeş üç ova diye tabir edilen şu anki yerleşim yerlerine kamalı alanlı ve meyvalı köylerine gelip yerleşmişler.bu köylerin isimleri bu şekilde anılmış ve devam etmiştir.

  Kültür
  Köyün geleneklerıne, göreneklerıne ve yemek yemeklerine bagrı bır koy oldugu bılınmektedır. mısırcorbası vazgecilemeyenlerden

  Coğrafya [değiştir]
  Samsun merkezine 20 km uzaklıktadır. yeşil alanlarının %50 sini taş ocağı işletmecileri yüzünden köy yerleşkesinin bulunduğu tepenin güneybatı kısmında işletilen taş ocağının yeşil alan üzerine büyük tahribatlar nedeni ile kaybetmiş durumdadır.

  Acil olarak bu durumun ele alınması işletmecilerin doğaya yaptığı taribatların incelenmesini ve ağaçlandırma faaliyetleri başlatılmalıdır çevre dostlarına duyrulur recep ergen

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus Yıllara göre köy nüfus verileri :2007 1106

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Halit Öz
  1999
  1994
  1989
  1984 ahmet gümüştekin 16 Mart 2008  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.


  kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyde hala alt yapı sorunu tamamem bitmemiş olup kanalizasyon depolama yeri köy yerleşim merkezine yakın olmasından dolayı çevre sağlığını tehdit etmektedir... İçme suyu şebekesi yapılmasına rağmen hala sağlıklı bir şekilde dağıtım yapılamamakta,içme suyu sorunu hala devam etmektedir... Köy yöneticileri bu konu hakkında özverili çalışmalırını rica ederiz.
  Kamalı, Samsun ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Samsun Kamalı Köyü Forum Tarih
Kamalı Köyü Merkez Samsun Samsun Tanıtımı 30 Nisan 2010
2017 Samsun nüfusu Samsun Tanıtımı 31 Ocak 2017
Atatürk'ün Samsun'a çıkışının önemi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 19 Şubat 2016
2016 Samsun nüfusu kaçtır? Samsun Tanıtımı 28 Ocak 2016
Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışı kısaca Atatürk Hakkında Herşey 7 Şubat 2015

Bu Sayfayı Paylaş