Samat Köyü Mudurnu Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Samat Köyü Mudurnu Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bolu İli Köyleri - Samat Köyü Mudurnu - Samat Köyü Hakkında - Samat Köyü Tanıtımı - Samat Köyü Resimleri
  Bilgiler

  Nüfus 685 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 14800
  Alan Kodu 0374
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Bolu
  İlçe Mudurnu
  Samat, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi
  Köyün dünyanın merkezi olduğu hakkında söylentiler vardır. Tarihi İpek yolunun Samat Köyünden geçtiği kalıntılardan bellidir. Samat Köyü gerek kültürü, gerekse tarihi bakımından dünyada kendinden çok söz ettirmiş otantik bir köydür.köyümüzde karacaahmet sultanın torunlarının mezarları ve türbesi vardır Şuanki konumu itibari ile köyün %80 i turizmle uğraşan çağdaş bir köydür.

  Kültür
  Samat köyünün gelenekleri arasında yılda iki sefer yapılan köy bayramları vardır birincisi hacet [dikmen bayramı]bubayramda mevlid-i şerif okunur etli bulgur pilavı,gözleme ve ayran ikramı yapılır sonra geleneksel ödüllü karakucak güreşleri yapılır.ikinci bayramımız ise türbe bayramı diye geçer bu bayramda ise mevlid-i şerif okutulur ve misafirlere yemek ikramı yapılır. Aynı zamanda köyden askere giden gençlere asker mevlidi okutulmaktadır.Düğünler de bir ayrıdır perşembe gününden başlayıp pazartesi gününe kadar süren düğünlerde çeyiz serme kına gecesi mevlidi şerif gelin alma düğün ve en son olarak duvak gibi çeşitli gelenekler vardır.Köyümüz karadeniz bölgesinin % 30 una türkiye genelinin % 5 ine turizm alanında nitelikli ve özverili, kaliteli iş gücü yani personel temin etmektedir.

  Coğrafya
  Bolu iline 64 km, Mudurnu ilçesine 14 km uzaklıktadır.Köyümüz metropollere yakınlığıyla da cazibe içeren bir yerleşim yeridir.istanbul ve ankaranın ortasında bulunup her iki şehrede hemen hemen eşit mesafede bulunmaktadır.engebeli ve ormanlık bir alana sahip olmakala beraber düz ovalarda mevcutturki teknolojik tarım aletleri ile modern tarım engelsiz yapılmaktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Zaman zaman muson yağmurları görülmektedir.yazları sıcak ve yağışlı,kışları ise çok çetin geçer.yazın havanın bunaltıcı olmaması Abant tabiat parkına yakın olması sebebiyle orta doğudan gelen misafirlere ev sahipliği yapmaktadır.misafir gelen bazı ülkelere örnek olarak KUWAIT,DUBAI.BAHREYN vb.

  Nüfus
  Köyümüz genellikle genç nüfusa sahiptir.genç nüfusun orta yaş nüfusa oranı % 80 dir.Köyümüz dışarıya göç vermemektedir.bu nedenle köy nüfusunda düşüş değil sürekli bir artış olmaktadır.

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2008 1017
  2007 996
  2000 730
  1997 656

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi turizm, tarım ve hayvancılıga dayalıdır.

  Altyapı bilgileri
  Köyümüzde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.Ama saglık mensubu atanmamaıştır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.intenet kablolu sistemde vardır yeni yapımına başlanılan su ısıtıcı sistemleri de partaym,partaym yapılmaktadır
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Samat Köyü Mudurnu Forum Tarih
Samatlar Köyü Sivaslı Uşak Uşak Tanıtımı 20 Nisan 2010
Samat Köyü Simav Kütahya Kütahya Tanıtımı 12 Nisan 2010
Samatlar Köyü Bucak Kastamonu Karadeniz Bölgesi 11 Nisan 2010
Samat Köyü Gerede Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010
Samatlar İlköğretim Okulu Bilgileri Sivaslı Uşak Uşak Tanıtımı 21 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş