Samandere Köyü Merkez Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Samandere Köyü Merkez Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Samandere Köyü - Samandere Köyü Hakkında - Samandere Köyü Tanıtımı - Samandere Köyü Resimleri
  Tarihi

  Osmanlı - Rus 93 harbinin hemen ardından 1880 yılında Harşıt Boylarından (1877-78) 6 aile göçe karar verirler. Doymuş köyünden çıkıp önce Karadeniz'e inererek deniz yoluyla Akçakoca'ya çıkarlar. Düzce ovasına varınca barınamazlar malaryadan (Sıtma). Arka dağlara yükselip Çakırsayvan yerine konmaya karar verirlir. "Çakırsayvan" köyü Danik sırtında bacalarını tüttürürler. Karahasanlar, Hacı Aliler (Hacıgil), Kızanlılar, İsmail ustalar, Girbitcigiller, Gubatlılar hane olurlar. Yağmur yağar, kar yağar Abant dağlarına. Geçer nice nice bahar- yaz. arkadan gelenler olur zamanla. artan haneler yer edinirler vadinin dere tarafında. tarla açarlar. Yıl 1915'leri bulmuştur. Derenin karşı yamacında Abhazaların yazlıkları vardır. Onlar daha önce tutmuşlar Derdin dağı tarafını.

  Çakırsayfana gelip toprağa kazma, ağaca balta vuranlardan Cafarkızı Ayşa, Bolatgil, Karaholla Osmanlar, Çolakgil, Musa Çavuş, Girbitci giller, Cillangiller, Töynüklügiller, Hızanlı Hatipler, Cingil, Hoca Mehmetler, Çamoğları köyün ilk sayvanlarını kurarlar. Sonra evleri çatarlar orman içine. Olurlar komşu. Geçen zaman içinde baca sayıları aratar. Tüter vadinin dumanı. Çamoğları, hamzaoğları, Arnavutlar, Yomralılar, adım atar bir bir samanderenin iki yamacına. Kurulur yeniden Çakırsayvana bitişik mahalle. Evler ırak ama gönüller bir, imeceler bir, sevgileri çok, dertleri az. Bebeler boyatar, çan-kelek seslerine delikanlıların, genç kızların türküsü, ıslıkları karışır. Guguklar her bahar öter ormanda. Davul çalınır, düğün dernek kurulur. Dururmu bizimkiler artar gider kızanlar beşer , onar. 1957 de ikinci köy olur Samandere. İlkokul 1952 de yapılır ve açılır. Çakırsayvan da okul yok. Çevredeki çok köyde okul yoktur. Çağdaş eğitimin ilk adımı atılır. Karalastikli, kara önlüklü köy çokukları adım atar karanlıktan. Yeniliğe, aydınlanmaya açılır pencereler. Okul yazar olur gençler. Kimi öğretmen. kimi ormancı, kimi iktisatçı, doktor, hakim, imam hatip olur geçen yılların ardından. Uzak dağ başında bizlere öğretmen olan başka Anadolu çoçuklarına saygı duyar Çakırsayvanlı, Samandereli çocukları


  Coğrafya

  Düzce merkezine 29 km uzaklıktadır. Köy içerisnden geçen Samandere deresinin etrafına kurulmuştur. Ayrıca dere üzerinde bulunan şelale Orman Bakanlığınca Tabiat Anıtı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca şelalesiylede bir doğa harikasıdır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 418
  1997 572

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fındık üretimi yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Samandere Köyü Merkez Forum Tarih
Samandere Şelalesi Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 9 Temmuz 2009
Düzce Samandere Şelalesi Düzce Tanıtımı 8 Şubat 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş