Saman Altından Su Yürütmek Hikayesi

'Çocuklara Masallar Fıkralar' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Saman Altından Su Yürütmek Hikayesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vaktiyle köyün birinde ahalinin tarlaları ve meyve sebze bahçelerini suladığı bir su kaynağı varmış.Bu kaynak köyün ortak malıymış.

  Civarda başka su kaynağı olmadığından bütün köylü arazasini bu kaynaktan nöbetleşe sıra ile sularmış.Kimin ne vakit ne kadar su kullanacağı belliymiş ve herkes kendi sırasını takip eder komşularının hakkınada saygı gösteririmiş.

  Ancak her köyde olduğu gibi bu köydede açıkgöz bir adam varmış.Sebze bahçesi hemen su kaynağını hemen yakınında bulunan adam herkes gibi sı rası geldiğinde gider kaynaktan suyunu alırmış ama bununla yetinmeyip gizli bir su yolu kazmış.Kimseler farketmesin diye de su yolunun üstünü taş ve tahtayla kapatıp üstüne de saman balyaları yğmış.

  Su diğer tarlasına kadar gidrmiş.Yaz ortasında herkesin tarlası susuzluktan yanıp kavrulurken onun ki fidanların boy üstüne boy attıkları yemeyeşil bir halde olurmuş.

  Üstelik bosatanın ortasındaki sulama havuzu da herzaman silme doluymuş.Köylüler: bu işin içinde bir iş var diyerek araştırmışlar ve kısa süre sonra da bu uyanığın saman altından su yürüttüğünü fark etmişler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saman Altından Yürütmek Forum Tarih
Saman altından su yürütmek deyimi hikayesi nedir kısaca Atasözleri & Deyimler 1 Şubat 2017
Saman Altından Su Yürütmek.... Atasözleri & Deyimler 13 Kasım 2008
Katıldığınız bir yardım kampanyasının amacına ulaşması hangi duyguları yaşamanızı sağlıyor kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Büyük şehirlerde yaşamanın olumlu ve olumsuz yanları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 8 Eylül 2015
Topluluk halinde yaşamanın getirdiği sorumluluklar nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 9 Ağustos 2015

Bu Sayfayı Paylaş