Salur Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Salur Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocasinan Salur Köyü - Salur Köyü Hakkında - Salur Köyü Tanıtımı - Salur Köyü Resimleri  İlçe: KOCASİNAN

  İl: KAYSERİ


  Köy Muhtarı: MUSTAFA DAŞTAN


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  272

  1997
  343


  İle Uzaklığı:
  18 km

  İlçeye Uzaklığı:
  18 km


  Tarihi

  Salur Oğuzlar'ın Üçok boyuna bağlı bir Türk kabilesinin adı.Soy itibarı ile Oğuz Han'ın altı oğlundan Dağ Han 'a bağlanırlar.Salur kabilesinin oğuz boyları arasında önemli bir yeri vardır.Salurlular Anadolu'da Mencükoğulları'ndan Behram Şah'ın ve daha sonra Anadolu Selçuklu Hükümdarlarının hizmetine girdiler. Salur'lar Türk tarihinde çok önemli roller oynamış Yirmidört Oğuz boyundan biridir.Bunların Dede Korkut Oğuznameler'inde müstesna yerleri vardır. Bunu Kaşgarlı Mahmut Oğuz Kabileleri arasında beşinci sırada göstermiş ve adını da Salgur şeklinde kaydetmiştir.Reşit ud-Din ile Yazıcıoğul ise Salur adını Onyedinci sırada gösterirken,bu boyun adını da Salur şeklinde yazmışlardır

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri tamamen iç anadolu gelenek ve görenekleridir.

  Ayrıca köyde geceleri oynanan "dik gördüm" adlı eğlenceli bir oyunda yıllardır köyün gençleri tarafında sürdürülmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.genellikle salatalık ve pancar aycıcegı mısır hububat ekimi yapılır. tarımda ılerı teknolojık makınalar kullanılır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Salur köyü seçmen sayısı 210 dur. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 -Lütfü Özdemir (Hacı Seyit Oğlu)


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup,köy salur mah.adını alıp güneşli belediyesine bağlıdır.köyde 2007 yılında sokak isimleri verilmiş olup sokaklara mucur dökülmüş ve şehir havası kazandırılmıştır.ayrıyaten köy meydanına birde park yapılmıştır köyde elektrik ve sabit telefon ve ınternet vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Salur Köyü Hakkında Forum Tarih
Salur Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Salur Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Salur Köyü Ladik Samsun Samsun Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Salurçiftliği Köyü Gördes Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Salur Köyü Gördes Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş