Saltık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Saltık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  saltık köyü resimleri - saltık köyü tanıtım - saltık köyü bilgileri  Saltık, Tokat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Erzurum, Erzincan havalisinde selçuklular döneminde kurulan Saltuk oğullarından bir ailenin yerleştiği ismininde ordan alındığını söylerlerdi.Ancak bu yazılı bir kaynak olmadığından söyleme bağlıdır.Köyümüzün Beşören tarafındaki tepenin arkasında Nazarı dediğimiz yerde bir köy olduğunu, onların göç etmesi ile bizim köyümüzün yerinde Başka bir köy kurulduğuda söylenmektedir.Şuanda mevcut olan köy halkı 1893 ve daha öncesinden Doğu illerinden Erzurum, Erzincan,Sivas illerinden o günün şartlarına göre göçerek Merkez Tahtuba köyü ve havalisine gelmişlerdir. 1939-1942 tarihleri arasında Tahtubadan Dönem'in Valisinin aracılığı ile Şuandaki Saltık köyüne 22 hane olarak yerleşmişlerdir. Tahmini (kayıtlarda mevcuttur) 1957-1958 Yıllarına kadar Beşören köyü muhtarlığına bağlı olarak mezra şeklinde idare edilmiştir. Bu yıllardan sonra kendi Muhdarlıklarını seçerek İlk Muhdar' sırası ile Şamil Güneş, Kazım Yelgedik, Kemal Güneş, Dursun İnan, Hasan Altıok ve halen Aziz Tepeli Muhdarlığa devam etmektedir.Köyümüz halkı gelmeden önce 7-8 Hane Miskincik köyünden göçenler ile Vasfi bey isminde Tokat'ta oturup arazisini Beşörenlere kiraya verin Birisi varmış, Bunlarda köyün en iyi arazisini ekip biçerlermiş 1950 li yıllarda Vasfibey Böşerenlilere, Misküncük göçmenleride Çördük köyüne arazilerini satarak köyden ayrılmışlardır. Nüfusun çoğalması ile zaten iyi olmayan arazide güç şartlarda ezilen ve çevre köylerinde Hayvanlarını bizim köyümüz arazisi ve merası üzerinde etkili kullanınca geçim dahada bozuldu 1965 yılından itibaren yavaş yavaş göç başladı. Valilik makamlarına çeşitli dönemlerde Köyün buradan kaldırılarak yaşaya bilecekleri daha iyi bir yerlere nakledilmesi istenmişsede olumlu bir cevap alınamamıştır.Şayet göç olmamış olsaydı bugün 70-80 hane olacaktı.Göçenler İstanbul-İzmir-Tokat-Turhal' çoğunluk olarak göçmüşlerdir.Nüfusumuz halen Tokat Merkez Köyü Kütüğüne kayıtlıdır. Nüfus Bilgisi Köy kütüğünden çıkarılacak olurs 450-500 Civarındadır.Şuanda ise 10-15 hane kışın Tokat-Turhal'da Okulumuz hiç olmadı, okul olmadığı için çocuklarını okutmak üzere kışın Tokat-Turhal'a göç eder yazında köye hayvanlarını yayla tabiri otlatmak, mevcut tarlalarını ekerek tarımına devam etmektedir.
  Coğrafya

  Tokat merkezine 18 km uzaklıktadır.Yüksek dağ üzerine yerleşmiş ,çevresi ormanlarla kaplı ,arazisi engin dereler ve platolardan oluşmakta olup yayla yapmaya müsaittir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 28
  1997 19
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Saltık Köyü Hakkında Forum Tarih
Sarısaltık Köyü Hozat Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Kıpırdama Çekiyorum Kitap Özeti Aziz Saltık Kitap Özetleri & E-Kitaplar 26 Ağustos 2010
Emre Saltık Dağlara Sorun Beni 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 11 Haziran 2010
Yavuz Saltık Kimdir?-Yavuz Saltık Hayatı-Yavuz Saltık Biyografisi-Hakkında Biyografi & Otobiyografi 13 Şubat 2010
Emre Saltık - Ağlarım Kardaş Yerli şarkı sözleri 28 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş