Sallar Köyü Gümüşhacıköy Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sallar Köyü Gümüşhacıköy Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sallar Köyü Gümüşhacıköy - Sallar Köyü Hakkında - Sallar Köyü Tanıtımı - Sallar Köyü Resimleri
  Amasya

  Bilgiler
  Nüfus 354 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 05700
  Alan Kodu 0358
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Amasya
  İlçe Gümüşhacıköy

  Sallar, Amasya ilinin Gümüşhacıköy ilçesine bağlı bir köydür.


  Etimolojisi

  Etimolojik olarak sallar isminin kökeninin salur boyundan olduğuna dair rivayet varsa da aklan en yakın anlamı farsça bir isim olup sallar'dan gelme olup padişaha ait demektir.  Tarihi
  X. yüzyıldan sonra Anadolu'ya gelen Türkmen aşiretlerinden Ulu-Yörükler Amasya yöresine yerleşmişlerdir. Bu aşiretlerin Tokat ve Sivas'a kadar dağıldikları bazı oymaklarının ise Kırşehir ve Ankara'ya yerleştikleri sanılmaktadır.

  Yöremize yerleşen Ulu-Yörükler Yüzde-pare, orta pare diye kümelere ayrılmışlar ve çiftçilikle uğraşmışlardır. Ulu Yörükleri oluşturan bölükler; Ağca- Koyunlu, Akkuzulu, Ak-Satur, Ali-Beğlu, Ballu, Çapanlu, Çepni, Çungar, Çavurcı, Ustacalu, İnallu, Karakeçeli, Kuzu-Göllü, Dodurga, İkizlu, Tatlu, İl-Beğlu, Geranpa, Gökçelu, Kırıklu, Kara-Fakihlu, Kulaoğuzlu, Turgutlu, Şerefeddunlu ve Özlü. Bunlardan İl-Beğlu aşireti Merzifon'a yerleşmiştir.


  Amasya'ya Kayı Boyu, Bayat Boyu, Yazır Boyu, Afşar Boyu, Kızık Boyu, Bey-Dili Boyu, Karkın Boyu, Bayındır Boyu, Peçenek Boyu, Çavuldur Boyu, Çepni Boyu, Salur Boyu, Eymür Boyu, ala-Puntlu Boyu, Yüreğir Boyu, Yıva Boyu ve Kınık Boylarına ait yörükler yerleşmiştir.


  Tarihe bakıldığında birçok köy ismini o yörede yerleşen boy, oymak veya aşiret adlarından almaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucu Gümüşhacıköy'ümüzün köy adları incelecek olursa Eymür Boyu; Eymir ve İmirler köyünün ismine, Çepni Boyu; Çetmi köyünün ismine, Kızık Boyu; Kızık köyünün ismine, Yazır Boyu; Yazıyeri köyünün ismine, Peçenek (Becenek) Boyu; Becenler Kışlası ismine, Salur boyu; Sallar köyünün ismine, Göçeri Aşireti; Göçeri köyünün ismine Kuzu-Göllü aşireti; Göl köyünün ismine, Kara-Keçülü aşireti Keçi köyü ismine uyum göstermektedir. Balkan savaşları ve I. Dünya savaşı sonrasında Gümüshaciköy nüfusunda önemli ölçüde azalma olmuştur. Bu savaşlarca binlerce kayıp verilmiştir. Anadoluda Sevr Anlaşmasından sonra İngilizler Merzifon ve çevresini işgal etmişlerdir. İşgal kuvvetleri Gümüşhacıköy'e kadar gelmiş, Hükümet konağına bayraklarını çekmeye çalışmış ancak kadın çocuk ve sakat gazilerin yoğun direnimi sayesinde taşlar ve sopalarla düşmanı ilçemizden atmışlardır. Gümüşhacıköy'e düşmanlar bayraklarını hiçbir zaman asamamıştır.  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.arastirma yapilsa bullunur
  Coğrafya

  Amasya iline 78 km, Gümüşhacıköy ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 354
  1997 318
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Muhterem Mercan

  1999 - Muhterem Mercan
  1994 - Muhterem Mercan
  1989 - Muhterem Mercan
  1984 -
  ((2009))- İsmail Küse

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sallar Köyü Gümüşhacıköy Forum Tarih
Musallar Köyü Merkez Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Sallar Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Sallar Köyü Eskipazar Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010
Dünya Klasikleri Masallar Çocuklara Masallar Fıkralar 17 Ağustos 2016
En Kısa Keloğlan Masalları Çocuklara Masallar Fıkralar 19 Şubat 2016

Bu Sayfayı Paylaş