Sallar Köyü Eskipazar Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sallar Köyü Eskipazar Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskipazar Sallar Köyü - Sallar Köyü Hakkında - Sallar Köyü Tanıtımı - Sallar Köyü Resimleri  Tarihi

  Köye ilk yerleşen kuzuoğlu hocadır köye ilk yerleşen kabileler : Hadrianopoliskentini içine alan Paflagonya bölğesinde fetih hareketine girişen Emir karatekin liderliğinde Canik ve Ilgaz dağlarını aşan oguz gurubu olmuştur. Anadolu'nun Selçuklular tarafından fethi sırasında Kutulmuşoğlu Süleyman bey'e kendiliğinden teslim olduğu yönünde rivayetler varsa da daha geçerli görüş Emir Karatekin'in önderliğindeki Selçukluların Romalıları yenerek yanmış,yıkılmış ve harap olmuş şehri eline geçirip bölğeye Viranşehir adını verdikleridir.Bu tarihden itibaren Türkleşen şehir ve çevresinde Sallar,Bayındır ve karğın gibi Türk boylarını taşıyan köy adları bunun örnekleridir. Sallar'ın tarihi başlanğıcı bu tarihlerdedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi en meşhur yemekleri,kaygana,malaka kışın kaz yağından bandırma dır.


  Coğrafya

  Karabük iline 59 km, Eskipazar ilçesine 24 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Her mevsim yağışlıdır. Doğu Karadeniz Bölümünde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 2000-2500 mm’dir. Batı Karadeniz Bölümünde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm’dir. Orta Karadeniz Bölümünde ise maksimum yağış kışın, minimum yağış yazın düşer. Yıllık yağış miktarı 800-1000 mm’dir. Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür. Yıllık ortalama sıcaklık 13-15 °C’dir. Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6-7 °C’dir. Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23 °C’dir. Yıllık sıcaklık farkı 13-15 °C’dir. Doğal bitki örtüsü ormandır. Yüksek alanlarda Alpin çayırlar görülür.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır.Taşımalı eğitim'e geçildiği için kapalıdır.Öğrenciler eskipazar da okumaktadırlar. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sallar Köyü Eskipazar Forum Tarih
Musallar Köyü Merkez Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Sallar Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Sallar Köyü Gümüşhacıköy Amasya Amasya Tanıtımı 26 Mart 2010
Dünya Klasikleri Masallar Çocuklara Masallar Fıkralar 17 Ağustos 2016
En Kısa Keloğlan Masalları Çocuklara Masallar Fıkralar 19 Şubat 2016

Bu Sayfayı Paylaş