Salep Yetiştiriciliği

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Salep Yetiştiriciliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Salepin faydaları ve özellikleri - salepin faydası - salep nasıl yetişir


  Salep: (Sahlep / Çayirotu / Çemçiçegi / Orchis / Tuber salep ) Orchis, Ophyris, Serapias, Platanthera, Dactylorhiza vs. cinslerine âit türlerin yumrularina verilen ad. Bu bitkilerin toprak altinda iki yumrusu bulunur. Bunlardan biri ana yumrudur ve o senenin gövdesini verir. Digeriyse gençtir (hemsire veya kardes yumru) ve gelecek yilin yumrusunu verir. Salep elde edilen türlerin hepsi yumruludur. Salep daha çok kireçli topraklari sever. Ormanlik bölgelerde yetisen saleplerin yumrusu iri olur. Çayirlarda yetisen saleplerin yumrusu ise daha zayiftir. Anadolu’da salep genellikle Orchis ve Ophyrus türlerinden elde edilir.
  Salep eldesi: Bitki çiçekteyken, toprak altindaki yumrulari toplanir. Yalniz yan yumru alinir, gövdeyi tasiyan ana yumru genellikle alinmaz. Fakat her ikisi de kulanilabilir. Yumrular kremsi, yumurta seklinde veya çatalsidir. Toplanan yumrular suyla yikanarak temizlenir, ipe dizilir ve su veya sütle kaynatilir, sonra açik havada kurutulur. Kurutulan yumrular dövülerek toz edilir. Elde edilen bu toz kullanilacak hâle gelmis olan salebi verir.

  Türkiye’de yetistigi yerler: Çogunlukla Bati, Güneybati, Güney ve Kuzey Anadolu olmakla beraber Anadolu’nun birçok yerinde yetisir.

  Kullanildigi yerler: Bilesiminde nisasta, sekerler, musilaj ve azotlu maddeler vardir. Bilhassa çocuklarda ishal kesici, kuvvet verici ve gidâ olarak kullanilir. Barsak nezlesinde soguk alginliklarinda ve öksürüge karsi halk arasinda çok kullanilmaktadir. Afrodizyak (Cinsel gücü artirici) etkisi vardir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Salep Yetiştiriciliği Forum Tarih
Salep Çayının Faydaları Nelerdir ? Şifalı Bitkiler 21 Şubat 2011
Rüyada Salep İçmek Ne Anlama Geliyor ? Rüya Tabirleri 10 Aralık 2010
Salep (Sahlep) ve Evde Salep Yapımı Hakkında Bilgi Pratik Bilgiler 15 Ekim 2010
Salepli Ve Pişmaniyeli Pasta Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 25 Mart 2010
Salep Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 22 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş