Salavat nedir nasıl okunur

'İman ve İslam Forumu' forumunda Siraç tarafından 30 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Salavat nedir nasıl okunur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Salavat nedir kısaca,
  Salavat nasıl okunur,


  Müslümanlık, İslam’ın ve imanın şartlarını kabul etmekle başlar ve devam eder. İman şartlarından biri de peygamberlere imandır. İslam peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. Bugüne kadar gelen peygamberlerin sonuncusudur. Bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir.

  Peygambere hürmet, Allah’a hürmettir. Peygamber din adına konuşan en yetkili kişidir. İnsanlardan farklı olarak vahiy gelmesi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’i peygamber yapmıştır. Kendi ifadesi ve Allah’ın tasdikiyle O da bir insandır. Çünkü insanlığa gönderilmiştir.

  salavat.jpg

  Peygamberi destelemek, Allah’ı desteklemektir. Salavat, desteklemek demektir. Kur’an-ı Kerim’de Allah ve melekleri peygamberi destelemektedir, ey iman edenler siz de destekleyin mealinde ayet bulunmaktadır. Bu ayet fiili ve kavli olarak algılanmıştır.

  Fiili olarak peygamberin İslam’ı yaşadığı gibi yaşamak doğrultusunda Allah’ın emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmak olarak bilinir. Kavli yani sözlü olarak ise “Allahümme salli ala seyyidina Muhammed” şeklinde Allah’ım, Efendimiz Muhammed’i destekleriz, anlamındadır. Peygamberin adı anıldığı zaman salavat getirmek bir emrin gereğidir. Bu nedenle adı anıldığında salavat getirilir. Adı yazıldığında selam gönderilen ifadeler de yazılır.

  Salavat getirme, en bilindik şekliyle böyledir. Allahümme salli ala seyyidina Muhammed, en kısa salavat şeklidir. Uzunları ve değişik şekilleri de vardır. Bunlar hadislerden çıkarılan salavatlardır. Hadislerde sahabelerin rivayet ettiği şekilde Müslümanlar salavat getirmektedir. Bu farzdır ve sevaptır, yapılmadığında ise günahtır, cezası vardır.

  Müslümanlar bunun bilincinde yaşamaktadır. Peygambere hürmet edip O’nu desteklemektedirler. Kavli ve fiili olarak bu destekleyiş kıyamete kadar sürecektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Salavat nedir nasıl Forum Tarih
Salavat Getirmenin Fazileti Nedir, Salavat Getirmenin Önemi Dini Sohbetler Dini Forum 5 Mayıs 2012
Cuma Günü Salavatın Önemi Nedir İman ve İslam Forumu 3 Nisan 2012
Salavat Nedir - Salavat Ne Demek Dini Terimler Sözlüğü 1 Ağustos 2011
Peygamber Efendimize Salavat Getirmenin Fazileti Nedir Peygamber Efendimiz (S.A.V) 23 Temmuz 2011
Peygamber Efendimize Salavat Getirmenin Önemi Nedir Peygamber Efendimiz (S.A.V) 22 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş