Salata yemek mi, yoksa zeka oyunları mı beyni geliştirir?

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Salata yemek mi, yoksa zeka oyunları mı beyni geliştirir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Salata yemek mi, yoksa zeka oyunları mı beyni geliştirir?

  Beyni geliştirmek için önerilen egzersizler tartışmaya açıldı. Cambridge Üniversitesi'nde yapılan araştırma, beyin egzersizlerinin hiçbir faydası olmadığını kanıtlayınca, uzmanlar bu konuyu yeniden ele aldı.

  [​IMG]

  Nörologların beyni geliştirmek amacıyla önerdiği zeka oyunlarının güvenilirliği bilimsel araştırma konusu oldu. Cambridge Üniversitesi, hafıza geliştiren oyunları, altı hafta süreyle bir grup üzerinde test etti. 11 bin kişi haftada üç kez, en az 10 dakika bu oyunları oynadı. Diğer grup ise zeka oyunlarından yararlanmadı. 18-60 yaşları aralığındaki iki grup karşılaştırıldığında zeka egzersizlerinin hiçbir etkisi olmadığı ortaya çıktı. Bazı bilim adamları, salata yemenin beyin üzerinde zeka egzersizlerinden daha yararlı olduğunu öne sürdü. Biz de konunun uzmanlarına 'Salata yemek mi, yoksa zeka oyunları mı beyni daha çok geliştirir?' diye sorduk. İşte yanıtlar...

  Egzersiz beyni yüzde 90 geliştirir
  Doç. Dr. Cahide Topsakal (Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahı)

  Yiyecekler yüzde 10, beyin jimnastiği ise beynin gelişiminde yüzde 90 etkilidir. Ne kadar çok telefon numarası ezberlerseniz, muhakemeye dayalı oyunlardaki başarınız da o derece artar. Gazete ve roman okumak da IQ'nuzu artırmaz ama hatırlama merkezleri arasındaki bağlantılarınızı güçlenir. Böylece beyniniz yaşlanmaz. Örneğin; liseyi bitirdikten sonra hiç kitap okumayan bir kişi, yıllar sonra kitap okumaya kalkarsa, okuduğunu anlayamaz. Beyne sürekli yük yükleyip, beyin jimnastiği yaptırmamız lazım. Beslenmenin de mutlaka yararı vardır. Ama sadece yiyecek ve içeceklere dikkat ederek bu iş olmaz.

  Düşük eğitim demans yapıyor
  Dr. Gülten Özdemir (Medical Park Bahçelievler Hast. Nöroloji Uzmanı)

  Demans; öğrenme, bellek, dil fonksiyonları ve kişilik gibi mental fonksiyonların bozulmasıyla yaşamı etkileyen geri dönüşsüz bir beyin hastalığıdır. Demansın nedenlerinden biri, düşük eğitim düzeyidir. Yüksek eğitim düzeyi ve profesyonel beyin aktiviteleri, koruyucudur. Eskiden beyinde nöronların kendini yenilemediği düşünülüyordu. Ancak şimdi tersi bir görüş hakim. Sonuç olarak entelektüel faaliyetlerde kullanılmamaya bağlı olarak; bellekten sorumlu merkezlerde hücre kaybı olabilir. Bol bol okumak ve bulmaca çözmek sinir sistemindeki hücrelerin yenilenmesini sağlar.

  Beyin, kol adalesi gibi gelişmez
  Doç. Dr. Cem Orhon (Beyin Cerrahı)

  Beyin egzersizi beyni geliştirmek için gerekli... Ancak yeterli değildir. Bu nedenle çok abartılmaması gerekir. Egzersiz özellikle belirli yaşın üzerindeki kişilere verilir; onlara bulmaca çözdürülür ve okuyup hatırlamaları istenir. Ancak beyni, kol adalesi geliştirir gibi geliştiremezsiniz. Beslenme bozuklukları ve depresyon, beyin aktivitelerini olumsuz etkiler. Tek başına egzersiz yeterli olmaz.

  Yeşillikte bulunan B1 ve B6 işe yarar
  Dr. Mehmet Yavuz (Nörolog)

  Beyin egzersizi, sağlıklı kişilerde hafıza geliştirmek için etkili olabilir. Fakat beyin hastalıklarını iyileştirmede kanıtlanan hiçbir etkisi yoktur. Ancak yeşil sebzede bulunan B1 ve B6 vitaminlerinin beyinde oluşan birçok rahatsızlığın iyileşmesinde olumlu etki gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalarda, Alzheimer'a en çok bilim dünyasında çalışanların ve matematikçilerin yakanlandığı ortaya çıkmıştır. Ben de yapılan araştırmaları destekliyor ve yeşil sebze tüketmenin, beyin egzersizinden daha etkili olduğunu düşünüyorum.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Salata yemek yoksa Forum Tarih
Diyet Yemekleri - Rokfor Peynirli ve Armutlu Karışık Salata Tarifi Diyet Beslenme 15 Aralık 2010
Saltanat nedir Salatanatın özellikleri maddeler halinde kısaca Tarihi Bilgiler 16 Şubat 2014
Brüksel Lahana Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 21 Temmuz 2012
Bulgur Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 21 Temmuz 2012
Çoban Salata Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 11 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş