Salıcıoğlu Köyü İnebolu Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Salıcıoğlu Köyü İnebolu Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  salıcıpğlu köyü bilgileri - salıcıoğlu köyü tanıtım - salıcıoğlu köyü resimleri  Salcıoğlu, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının buraya ilk yerleşenlerin sal yapıp satmalarından geldiği halk arasında dilden dile söylenerek gelmiştir. Bu bölgenin ormanlık bölge olmasından dolayı bu konuda araştırmalar yapan NAZLIKOCA sülalesinden Durmuş oğlu (Durmuş Trablusgarp savaşında cephede şehit düştüğü anlatılmaktadır.)Mehmet oğlu Yusuf oğlu; eğitimci KAMİL SALCIOĞLU tarafından tahmin edilmektedir.SOYADI KANUNU ile dedesi MEHMET (Lakabı TOPALAĞA)de KASTAMONU MERKEZ KOVALCA KÖYÜNE yerleşmesine rağmen SALCIOĞLU soyadını almıştır. Yerleşim yerinin Osmanlı dönemindeki adı GİBOR olarak geçmektedir.O bölgedeki çok sayıda SALCIOĞLU soyadlı kişinin bulunması eğitimci KAMİL SALCIOĞLU nun bu söylenerek gelen araştırmalarını delillendirmektedir. NAZLIKOCA buraya ilk yerleşen kişilerden olduğu,oğlu Durmuş'un OSMANLI döneminin sonlarında yapılan savaşlarda şehit düştüğü dilden dile anlatılmaktadır.
  Kültür

  Köyün yemek kültürünü eğitimci KAMİL SALCIOĞLU bezir yağı ile yapılan yemeklerin oluşturduğunu tespit etmiştir.Dedesi Nazlıkoca sülalesinden KASTAMONU merkez KOVALCA köyüne yerleşen Durmuş oğlu MEHMET(Lakabı TOPALAĞA)in beziryağlı yemekleri de anlatılır.Kestane ağaçları doğada kendiliğinden yetişmektedir.Bu nedenle kestane meyvesinin bol olarak bulunması da beslenme kültüründe önemli yer tutmaktadır.Ayrıca ormanlık bölgedeki av hayvanlarının etlerinden yapılan et yemekleri ve kuyu kebabı meşhurdur.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 66, İnebolu ilçesine 24 Km. uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 99
  2000 167
  1997 197
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır fakat faal değildir. Taşımalı sistemle eğitim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol TOPRAK olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

 2. Bu guzel yerleriunut mak mümkün degil insan ayrildigi zaman degerini anliyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş