Sakarya Yüzey Şekilleri

'Sakarya Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 4 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sakarya Yüzey Şekilleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sakarya Yüzey Şekilleri

  Sakarya ilinin yüzey şekilleri sade bir özellik gösterir. Bunları üç bölümde incelemek mümkündür.

  * Kuzeydeki tepelik alan
  * Ortada Adapazarı Ovası veya Akova diye anılan düzlük
  * Güneydeki engebeli topraklar

  İl alanı, güneyden kuzeye doğru uzanarak Kocaeli peneplenini yani, yarı ovalarının doğusunda Karadeniz'e açılır. Üçüncü zamanın sonları ile dördüncü zamanın başlarında oluşmuştur. Bu jeolojik zamanda ortaya çıkan kıvrılma ve kırılma hareketleri nedeniyle Trakya'nın güneye, Kocaeli Yarımadası'nın kuzeye doğru farklı yönlerde çarpılmasına neden olmuştur. Çarpılmanın etkisi Sakarya ilinde daha güçlü olmuş ve il alanı Karadeniz'e doğru eğim kazanmıştır. Sakarya Irmağının İç batı Anadolu platolarından taşıdığı maddeler il alanında yığılarak alüvyal ve kolüvyal ovalar oluşturmuştur.

  Yüzey şekillerinin başlıca öğesini "Adapazarı Ovası" oluşturur. Elips biçimli olan ova, doğuya ve güneydoğuya doğru bir körfez gibi sokulur. Batıya doğru Sapanca Gölü'nü içine alan ve İzmit Körfezi'nin doğusundaki ova ile birleşen oluk biçimindeki bir çukurda uzanır. Güneydoğu yönünde ise, Samanlı dağlarının dik yamaçlarına dayanır. Sakarya ırmağı, Geyve Boğazı aracılığı ile bu dağlar arısından ovaya çıkar.

  İlde platolar önemli bir yer tutar. Dağlar ilin güney yarısında yoğunlaşır, öbür kesimler büyüklü küçüklü taban topraklarla kaplıdır. Kuzey Anadolu sistemine bağlı dağlar, il alanına yakın kesimlerde alçak platolara dönüşerek doğu-batı yönünde uzanır. İlin orta ve batı kesimleri Kocaeli platosunun uzantısı durumundadır. Yer yer görülen düşük yükseltili tepeler dışında genellikle alçak ve düz bir yapıdadır. İl topraklarının yeryüzü şekillerine göre dağılım yüzdeleri:

  Dağlar %34 Platolar %44 Ovalar %22 şeklindedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sakarya Yüzey Şekilleri Forum Tarih
2017 Sakarya nüfusu Sakarya Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Sakarya nüfusu kaçtır? Sakarya Tanıtımı 28 Ocak 2016
Sakarya savaşı sebepleri ve sonuçları kısaca Tarihi Bilgiler 28 Eylül 2015
Sakarya savaşı sonrası gelişmeler nelerdir kısaca Tarihi Bilgiler 23 Nisan 2014
Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır sözü Sakarya meydan savaşı Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş