Sakarya Söğütlü ilçesi

'Sakarya Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 4 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sakarya Söğütlü ilçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sakarya Söğütlü ilçesi

  Söğütlü, Sakarya ilinin bir ilçesidir. 14.316 nüfusu ile, Sakarya'nın en küçük dördüncü ilçesidir.


  Söğütlü İlçesinin Tarihi Gelişimi Söğütlü'nün tarihi M.Ö. 2340 tarihinde Akatlara kadar uzanır. Daha sonraları Eti, Hitit, Frigya,Lidya ve Kimmer medeniyetlerinin hakimiyeti altında kalan bölge M.Ö. 546 yılında Pers İmparatorluğuna geçti. B. İskenderin Persleri yıkmasıyla Makedonya İmparatorlugunun eline geçti. İskenderin ölmesiyle Helenistik dönem başladı. Britanya krallığının elinde kalan bölge B.Ö. 63’te D.Roma İmparatorluğu hakimiyetine girdi.

  Bu hakimiyet M.S. XI.y.y’da Anadolu Selçuklularının eline geçti. Selçuklular yıkılınca İznik İmparatorluğuna geçen Sögütlü civarını Orhan Gazi Osmanlılara katmıştır. Sakarya nehrinin sürekli yatağını değiştirmek ve bataklık sahalarla çevrili Söğütlü ovası yerleşmeyi güçleştirmiş ve günümüze zengin tarihi eserlerin ulaşmasını engellemiştir. Daha çok göçebelerin yaşadığı ve hayvanlarını otlattığı ova Osmanlı-Rus harbinde Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan’dan gelen muhacirlerin bölgeye getirilmesiyle yerleşme anlam kazanmıştır.

  Milli mücadele döneminde bölgede Bizanstan kalan Rum ve Ermeniler Yunan işgaliyle halka her türlü işkenciye yapmış, yerli halkın göçüne neden olmuştur. Çeşitli çetelerinde etki alanında bulunan bölge köyleri Yunanlıların çekilmesi sırasında yıkımlara uğramıştır. Halit Molla, Recep Reis gibi Kuvayı Milliye grupları (21 Haziran 1921) Adapazarının kurtuluşuna katkıda bulunmuşlardır.


  Her sene Temmuz Ayının 2. Haftası Tarım, Hayvancılık ve Süt Festivali düzenlenir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sakarya Söğütlü ilçesi Forum Tarih
Yeniköy Köyü Söğütlü Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Maksudiye Köyü Söğütlü Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Mağara Köyü Söğütlü Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Levent Köyü Söğütlü Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Kurudil Köyü Söğütlü Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş