Sakarya Üniversitesi Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu Bilgileri

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 26 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Sakarya Üniversitesi Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu Bilgileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu İletişim - Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu tarihçe - Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu resimleri - Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu - Ali fuat cebesoy myo - myo - meslek yüksek okulları


  [​IMG]

  TARİHTEN GÜNÜMÜZE İLKÇAĞDAN 21.YÜZYILA ESKİ VE YENİ ALİFUATPAŞA

  TARİH: Sakarya ve çevresi ilkçağlarda Frigler, Perler, Makedonya, Bitinya krallığı, Romalılar, Bizanslılar dönemlerini yaşamış, yakın çağlarda ise Anadolu Selçukluları ve Osmanlı devirlerini geçirmiş en son olarak da bu günkü Cumhuriyet dönemini yaşamaktadır. Ünlü gezgin Evliya ÇELEBİ Geyve ve çevresinden verimli ormanlık ve bostanlık bir yer olarak söz etmektedir.

  COĞRAFYA: Beldemiz Sakarya nehri kenarında kurulmuş, yüksekliği 1000 metreyi aşan Samanlı Dağları ile çevrili bir alanda bulunmaktadır. Güneydoğusunda, ilçesi Geyve, güneybatısında Pamukova, kuzeyinde ise il merkezi Adapazarı bulunmaktadır.

  EKONOMİ: Tarıma dayalıdır. Verimli ovamızda ve yamaçlarda iyi cins üzüm, elma, kiraz, yetiştirilmekte olup, bunların yanında şeftali, erik, zeytin, fındık, ayva da üretilmektedir. Tütün, pamuk, şekerpancarı, ekimi ise artık yapılmamaktadır. İpek bicekciliği de öyle. Yöremizde arıcılık yaparak bal üreten ve satan insanların sayısı artmaktadır. Tavuk besiciliği gözde işler arasındadır. Son yıllardı beldemizde varolan çok sayıdaki kereste atölyelerinin yanında KASTAŞ(Beton İşleri Fabrikası) ile ŞEN PİLİÇ Tesisleri ve Ceviz İşleme Atölyesi faaliyete geçmiş bulunmaktadır. Ayrıca kolonya ve deterjan üretimi yapan bir tesis vardır. Halkın gelir düzeyi orta seviyededir.

  EĞİTİM: Cumhuriyetin ilk yıllarında üç sınıflı bir ilkokul varken, bugün 1999 yılı sonu itibariyle üç ilköğretim okulu, bir meslek yüksek okulu ile halk eğitim biçki dikiş nakış kursu bulunmaktadır.

  SAĞLIK: 1997 yılında sağlık ocağı binamız hizmete girmiştir. Doktor ve hemşireler halka sağlığı çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca SSK ocağı da hizçmet vermektedir. Beldemizde iki eczane bulunmaktadır.

  ULAŞIM: Bu bakımdan Alifuatpaşalılar çok şanslıdırlar. Çünkü hava ve deniz yolu hariç her türlü ulaşım mümkündür. Tren yolu, Ankara - İstanbul Türkiye ana hattı kasabamızın içinden geçer. Sakarya - Eskişehir, Bursa, Antalya E -25 modern karayolu da öyle. 15 Mart 1997 tarihinde iki devlet bakanı tarafından temeli atılan yeni Sakarya Köprüsü ve çevre yolu projesiyle de beldemiz Ankara'ya bağlanacaktır.  Programlar

  Dış Ticaret

  Halkla İlişkiler

  İşletme Programı

  Maliye Programı

  Muhasebe Programı


  İletişim

  Posta Adresi
  Adres : Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksek Okulu.
  Ali Fuat Paşa - SAKARYA

  Telefon : 90 264 516 06 52
  Fax : 90 264 516 06 50

  http://www.afcmyo.sakarya.edu.tr
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sakarya Üniversitesi Fuat Forum Tarih
Sakarya Üniversitesi Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 4 Nisan 2011
Sakarya Üniversitesi Hendek Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 4 Nisan 2011
Sakarya Üniversitesi Geyve Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 26 Şubat 2011
Sakarya Üniversitesi Adapazarı Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 26 Şubat 2011
Sakarya Üniversitesi Akyazı Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 26 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş