Sakarya Üniversitesi Adapazarı Meslek Yüksekokulu Bilgileri

'Üniversiteler' forumunda SeLeN tarafından 26 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Sakarya Üniversitesi Adapazarı Meslek Yüksekokulu Bilgileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adapazarı Meslek Yüksekokulu İletişim - Adapazarı Meslek Yüksekokulu tarihçe - Adapazarı Meslek Yüksekokulu resimleri - Adapazarı Meslek Yüksekokulu - adapazarı myo - myo - meslek yüksek okulları


  [​IMG]

  Tarihçe ve Mevcut Durum

  Sakarya Üniversitesi'nde internet destekli öğretim çalışmaları 1998'de başlamış olup, 1999'da kampüs içi dersler ve 2001'de de Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama ve Bilgi Yönetimi Önlisans Programları ile gelişmiştir. 2002'de önlisans programlarına İşletme Programı'da eklenmiştir. Başlangıçta Sakarya Meslek Yüksekokulu'na bağlı olan internet destekli üç önlisans programı, 2003 Şubat'ında Adapazarı Meslek Yüksekokulu'na aktarılmıştır. 2003-2004 Öğretim yılında ise 'Mekatronik' ve 'Endüstriyel Elektronik' bölümleri açılmış ve bölüm sayısı beşe yükselmiştir.


  Teknik Programlar
  Tüm teknik programlarımız mesleki bilgi-beceri yanında; Türkçe ve İngilizce, matematik bilgisi, bilim ve teknolojiyi algılama, bilgisayar okuryazarlığı, bilişim teknolojilerini etkin kullanabilme, öğrenmeyi öğrenme, bağımsız çalışabilme, iletişim kurabilme, bilginin yönetimi, işletme kültürü, kalite kültürü, kendini değerlendirebilme, grup çalışması, girişimcilik, iş güvenliği ve hukuku, kültürel bilinç ve kendini anlatabilme gibi anahtar becerileri kazandıracak şekilde yapılandırılmıştır.
  Bilgisayar Programcılığı Bilişim Sektöründe oluşan ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla hazırlanmış bir önlisans programıdır. Bu program; bilgisayar donanımı, yazılımı, veri tabanı yönetim sistemleri, internet teknolojileri alanlarda bilgi-beceri sahibi bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Yazılım paketleri ile desteklenen dersler, öğrencinin laboratuarı olan kişisel bilgisayarında uygulanarak pekiştirilir.

  Program mezunları kendi girişimlerini yapabilecekleri gibi, kamu ya da özel kuruluşların; bilgi işlem, yazılım, donanım, iletişim ağları ya da bakım onarım servislerinde çalışabilirler.

  Mekatronik
  Teknolojinin gelişmesiyle birçok mekanik sistem; elektrik, elektronik ve bilgisayar destekli hale gelmektedir. Programda; makine, elektrik, elektronik, bilgisayar ve kontrol tekniklerinin kesişiminde çalışan sistemlerin kullanıldığı tesislere ara eleman yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Program; temel elektronik, bilgisayar, elektromekanik sistemler, hidrolik-pnömatik sistemler, kontrol sistemleri ve bilgisayar destekli çizim – tasarım - üretim alanlarında bilgi-beceri sahibi bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

  Program mezunları, mekatronik sistemlerin (elektrik, elektronik, mekanik, bilgisayar ve kontrol bileşenlerine sahip) bulunduğu tüm kamu ya da özel kuruluşların; tasarım, üretim ya da bakım-onarım birimlerinde çalışabilirler.

  Elektronik Teknolojisi
  Endüstriyel Elektronik Programı, elektroniğin sanayide kullanılmasının ilkelerini açıklayan bir önlisans programıdır. Endüstriyel Elektronik Programı; temel elektronik konusunda yeterli bilgiye sahip, sanayide kullanılan elektronik sistem ve donanımları tanıyan, özelliklerini bilen, bilgisini endüstriyel sistem ve donanımlara uygulayabilen bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

  Program mezunları, elektrik-elektronik unsurların bulunduğu tüm kamu ya da özel kuruluşların; tasarım, üretim ya da bakım-onarım birimlerinde çalışabilirler.

  İktisadi ve İdari Programlar
  Tüm iktisadi ve idari programlarımız mesleki bilgi-beceri yanında; Türkçe ve İngilizce, bilgisayar okuryazarlığı, bilişim teknolojilerini etkin kullanabilme, öğrenmeyi öğrenme, bağımsız çalışabilme, iletişim kurabilme, bilginin yönetimi, işletme kültürü, kalite kültürü, kendini değerlendirebilme, grup çalışması, iş ve sosyal güvenlik hukuku, kültürel bilinç ve kendini anlatabilme gibi anahtar becerileri kazandıracak şekilde yapılandırılmıştır.

  Bilgi Yönetimi
  Günümüzde yaşanan teknolojik gelişim sayesinde bilgiye erişimin kolaylaşması, bilginin paylaşımına olanak sağlamakla birlikte bu bilginin hızla yayılmasına neden olmuştur. Bu durum, işletmelerin rekabet edebilmeleri için; daha fazla, daha değerli ve diğerlerinden farklı bilgiler edinmesi zorunluluğunu getirmiş, araç olarak da bilgi teknolojilerini kullanmaya zorlamıştır. Etkin bilgi yönetimi ile doğru kişiye doğru zamanda doğru bilgiyi ulaştırarak karar verme sürecini iyileştirmek hedeflenir. Değişen ekonomik koşullara bağlı olarak değişen pazar koşulları bilgi yönetimini vazgeçilmez hale getirmiştir.

  Bu programın amacı, işletmelerde güncel yazılımları etkin ve verimli kullanarak, kurumsal bilgiyi yeni teknolojilerle işleyip değer üretebilme becerisine sahip, bilgisayarla ileri düzeyde tanışık bireyler yetiştirmektir. Müfredat; çağdaş bilgi işlem ve iletişim araçları kullanarak işletmelerde bilgiyi oluşturma, düzenleme, iletme, sunma, paylaşma, sorgulama ve saklama problemlerine çözüm üretme becerisi kazandıracak şekilde düzenlenmiştir.

  Program mezunları, kamu ve özel sektöre ait işletmelerin hemen hemen tüm birimlerinde ara eleman olarak çalışabilirler.

  İşletme Yönetimi
  Ülkemizde mevcut işletmelerin büyük çoğunluğunu küçük ve orta ölçekli işletmeler oluşturmaktadır. Artan rekabet koşullarında bu işletmelerin ayakta kalabilmeleri, esnek davranıp, verimli olabilmeleri için iyi bir organizasyon yapısına bağlıdır. Bu organizasyonda iyi eğitim almış, bilişim teknolojilerini iyi kullanabilen orta düzey yönetici ve etkili ara elemanların olması gerekir.

  Programın amacı; işletmelerde kaynakları, varlıkları, zamanı, kaliteyi, işlem ve iş gücünü yönetmek konusunda, yönetime katkı vermek suretiyle rol üstlenen veya kendi iş yerinde yönetim fonksiyonlarını gerçekleyebilen bireyler yetiştirmektir.

  Program mezunları, kamu ve özel işletmelerin üretim, pazarlama, insan kaynakları, muhasebe, finansman, halkla ilişkiler, yönetim vb. birimlerinde ara eleman olarak çalışabilirler.


  İletişim Bilgisi
  SAKARYA ÜNİVERSİTESİ
  ADAPAZARI MESLEK YÜKSEKOKULU
  Adres
  Adapazarı Meslek Yüksekokulu
  Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü
  Süleyman Demirel Kütüphanesi 2. Kat
  54187 - ADAPAZARI
  Telefon
  0264 295 66 99 (*)
  0264 295 66 98 (*)

  http://www.adamyo.sakarya.edu.tr/
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sakarya Üniversitesi Adapazarı Forum Tarih
Sakarya Üniversitesi Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 4 Nisan 2011
Sakarya Üniversitesi Hendek Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 4 Nisan 2011
Sakarya Üniversitesi Geyve Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 26 Şubat 2011
Sakarya Üniversitesi Akyazı Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 26 Şubat 2011
Sakarya Üniversitesi Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 26 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş