Sakarkaya Köyü Milas Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Sakarkaya Köyü Milas Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milas Sakarkaya Köyü - Sakarkaya Köyü Hakkında - Sakarkaya Köyü Tanıtımı - Sakarkaya Köyü Resimleri  Köy Muhtarı: HAKKI ARICI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu:
  0 (535) 792 11 28

  Sakarkaya, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihçe

  Köyün kuruluşu 2 veya 3 yüz yıla dayanmaktadır.İlk başlarda insanların demir madeni bulup onu işlemesiyle oturuma başlandığı söylenmektedir.İnsanlar demir cevherlerini hayvanlarla şehirlere ulaştırmışlardır.Daha sonra çobanlar yerleşik hayata geçmeye başlamışlardır.1930-1950 liyıllarda insanlarkışları köyde diğer zamanlarda ise yaylalara göçerlermiş.Sonraki yıllarda bazı meslekler ortaya çıkmıştır.Demircilik,nalbantlık,semercilik,mutaflı k,marangozluk,taş duvar ustalığı vb. işlerle uğraşılmıştır.Okul ,Osmanlı döneminde ve cumhuriyetin ilk yıllarında açılmış zamanın talebeleri yetişmiştir.ilkokul 1947 de açılmış 1980 lerde okullaşma sağlanmaya başlamıştır. İlk memur kimdir bu konuların arştırılıp eklenmesi gerekir. Sakarkaya köyü tarih açısındaan önemli bir merkezdir.Köyde bir manastır bulunur.Top oynamaya bir düzlük bile yoktur.Taşlık,kayalık,engebedir.

  Kültür

  Düğünlerde taraflar, "kız evi" ve "oğlan evi" olarak isimlendirilir. Kız ve oğlan davulu gelir. Okuntular dağıtılır. Düğünler üç gün, iki gece sürer.

  Ot yemekleri meşurdur. Cuma günleri Tokat'ın yanında keçi, oğlak, teke bazen de sığır kesilir. Köylüler az da olsa et severler. Köyün yüzde sekseni çobanlıktan gelmedir. Hilası yerleşmiş yörüklerden oluşur. Ot yemekleri; sarmaşık, sarı ot, ebe gömeci, iğnelik, turp, boranı, tatar vb.

  Çoğu insanının lakabı vardır. Bazı lakaplara örnek olarak; ince, uzun, kara, sarı, çavuş, kırık, süslü, ışcak gösterilebilir. Köyün saf yörük yapısı varken çevre köylerden gelenlerle ve doğu-güneydoğudan gelen ithal gelinlerle kültürümüz karışıma uğramıştır.

  Coğrafya

  Muğla il merkezine 104, Milas ilçe merkezine 35, Selimiye'ye 13 Km. uzaklıktadır. Köyün kuzeyinde AYDIN iline bağlı Koçarlı ilçesi Barcık köyü vardır. Kuzeydoğusunda Kullar Köyü, doğusunda Tekeler, Ören, Çukurköy bulunmaktadır. Güneyinde; Günlük, Şenköy bulunmaktadır. Batısında, Yeni okul, Bırnak, Karahayıt köyleri bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yağmurlar genelde yamaç yağışları olarak düşmektedir.

  Ekonomi

  Köyün aşağısında zeytin narenciye yetişir. Narenciye; Abazdan aşağıya, Kumcaz, Gürümesin, Günlük, Tarla, Kanlıdere'de yetişir. Zeytin; Avlu deresi, Kırık, Bal armut, Kaplan taşı, Katran sarı, Öteyaka, Karaca ağaç, Yumru taş, Ciniz, Arabölen, Taşhattı bölgelerinde yetiştirilir. Çam fıstığı (kozak, künar, iç), dağların zirvelerine kadar yakın yerlerde yetişir. Kozak çamı, köy için çok önemlidir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1576
  2000 1633
  1997 1627

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kısmen arıcılık da yapılmaktadır. Arıcılar, Anadolu'ya gezici arıcı olarak gitmektedir.Çam fıstığı köyün önemli gelir kaynakları arasındadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 3 camisi bulunmaktadır. Köyün içndeki mahalle yolları tam düzenli değildir fakat yine de mahallelere araçlar gidebilmektedir.

  Arapbodonu, Topal, Değirmen havuzu, Koca oluk gibi sulama havuzcukları vardır. Köyün çıkışında eskiden işletilmiş demir madeni havzası vardır. Aslında köyün altındada maden olduğu söylenmektedir. Bu yerin ismi MADENLİK olarak bilinmektedir. Ayrıca çeşitli taşların sanayi ve inşaat sektöründe kullanılması sebebiyle bazı taşlar işletilmeye başlatılmıştır.

  Köyde bir ilköretim ,üç tane cami vardır.Odayanın da merkez camisi,yukarı köy camisi,aşağı köy camisi vardır.Mahalleleri:yatsı kaya,duztaşı,ortaköy,samalık,cıngırdalan,yağ yurdu,cavır harmanı,aşağı köy,arap ölen ,karganlık,kınalık,vb...oluşur.


  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sakarkaya Köyü Milas Forum Tarih
Sakarkaya Köyü Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Sakarkaya Köyü Pazarcık Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş