Sakızlı Köyü Merkez Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sakızlı Köyü Merkez Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Sakızlı Köyü - Sakızlı Köyü Hakkında - Sakızlı Köyü Tanıtımı - Sakızlı Köyü Resimleri - Cilara Köyü
  Tarihi

  Köyümüzün eski ismi CİLARA olup,ismi hakkındaki rivayetlet fazladır.En kuvvetli rivayet köyümüzün yerleşim yeri HASAR dağı tepesinde iken ki yerleşim yeri olduğuna dair izler mevcuttur,şuan ki yerleşim yeri yeşillikler ve sazlık tarzı bitki örtüsünden oluşmakta idi.Köyün ileri gelenlerinden birisinin sürüsünden kaçan hayvanların bu mevkide bulunması CİLLERİN arası zamanla CİLARA olarak değişmiştir.başka bir rivayette de köyümüzde bulunan hasar dağından vede civarından çıkarılan cilalanmış gibi pasparlak çıkan taşlardan ismini aldığıdır. Şuan ki SAKIZLI ismini ise yine köyümüzü çevreleyen dağlardan biri olan SAKIZLI dağından almıştır.

  Köy Muhtarı: Üner YETİŞEN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 458 238 61 05


  Ekonomi

  Köyümüzün ekonomisi genel manada tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte,son yıllarda organik tarım teşvikleri kapsamında köyümüzde meyve,mısır vb ürünlerin üretimi çabaları olmuş alınan sonuçlar ümit vericidir. Devlet desteklemeleriyle beraber köylümüz biraz olsun rahat etmiş tarımda teknolojiyi hemen hemen yakalamıştır .Bayburta oranla köyümüz teknolojinin

  beşiği olmuştur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak sadece ilköğretimin 5. sınıfına kadar eğitim tek öğretmen vasıtasıyla verilmektedir, 6-7-8. sınıflar taşımalı eğitimden yararlanarak bayburtta okumaktadırlar. Köyün içme suyu şebekesi vardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş