Sakız Adası'ndan Türk turistlere vizesiz çağrı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sakız Adası'ndan Türk turistlere vizesiz çağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yunanistan'ın Sakız Adası Valisi Polidoros Lambrinudis'in, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'ya bir mektup göndererek, Türk vatandaşı turistlerin doğu Ege adalarına vizesiz giriş yapmalarını önerdi.

  Yunan medyası, Lambrinudis'in bugün gönderdiği mektupta, adaların ekonomik krizden doğrudan etkilendiklerini vurguladığı ve turizm sektöründe güçlükler yaşandığını ifade ettiğini duyurdu.
  Lambrinudis'in, Papandreu'dan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti sırasında konuyu gündeme getirmesini rica ettiği de kaydedildi.
  Yunanistan'da 12 adalar, Midilli (Lesbos), Sakız (Hios), Sisam (Samos) adaları valilikleri, belediyeler ve onlarca kurum birkaç hafta önce ortak bir bildiriye imza atarak hükümetten, Yunanistan'ı ziyaret edecek Türk vatandaşları için vize kolaylığı sağlanmasını talep etmişlerdi.
  Ege'nin iki kıyısındaki halkın birbiriyle temas halinde olmasının gerekliliğine dikkati çeken bildiride, bunun ticaret, turizm ve kültür alanlarında da faydalı olacağının altı çizilmişti.
  Bildiride, ayrıca Yunan konsolosluklarında uygulanan ''Sınırsız bürokrasinin'' Yunan adalarının ziyaret edilmesinde caydırıcı faktör teşkil ettiği değerlendirmesine de yer verilmişti.
  Bu arada, Yunan medyası, Ege'deki Yunan adalarına gitmek isteyen Türklere 48 saatlik gezilerde vize muafiyeti sağlanmasının iki ülke arasındaki turistik ve ticari ilişkileri arttıracağı değerlendirmesinde bulundu.
  Haberlerde, 2000'li yılların başında Kostas Simitis hükümeti zamanında bir ara uygulamaya konulan, ancak Kostas Karamanlis hükümetinin iktidara gelmesiyle (2004-2009) askıya alınan, "Yunan adalarına tur düzenleyen şirketlerin yolcularına tanınan günübirlik vize muafiyetinin" tekrar hayata geçirilmesiyle de ''Bonkör Türk turistlere kapıların tekrar açılabileceği'' yorumu yapıldı.


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sakız Adası'ndan Türk Forum Tarih
Çamdan Sakız Akıyor Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 24 Ocak 2012
Sakız Ağacı ve Faydaları Nelerdir Şifalı Bitkiler 12 Kasım 2011
Ağızlara Sakız Olmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 25 Haziran 2011
Ağızda Sakız Gibi Çiğnemek Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 24 Haziran 2011
Oktay Usta Damla Sakızlı Kek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 11 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş