Sakız Çiğneyerek Zayıflayabilirsiniz!

'Diyet Beslenme' forumunda princess_28 tarafından 31 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Sakız Çiğneyerek Zayıflayabilirsiniz! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sakız Çiğneyerek Zayıflayabilirsiniz!

  Sakız çiğnemenin tarihçesi oldukça eski.. İnsanlar her zaman birşeyler çiğnemek istedi. Amerika'da 1000'in üzerinde sakız çeşidi satılıyor. İnsanlar aşık olduklarında ya da strese girdiklerinde hep sakız çiğniyor. İlk çiğnenmiş sakızlar Yunanlılar, Mayalılar ve Amerika'nın yerlileri tarafından ağaç dallarından ya da çam reçinelerinden çiğnenmiş. İlk olarak 1848 yılında John B. Curtis tarafından satılmaya başlanan sakız, 2 yıl sonra parafin ile tatlandırılmış. William Finley Semple, sakız patentini 1869 da almış.

  İcat edilmesi
  Romalılar ve Yunanlılar zamanında teknik olarak bilinen sakıza Thomas Adams isim vermiş.. Adams'dan önce insanlar ladin ve parafinli sakızlar çiğniyormuş. Adams 1869'da daha şık bir sakız hazırlamaya karar vermiş. Uzun süre çiğnenebilen ve lezzetli bir sakız geliştirmiş. Sentetik materyallerle hazırlanan sakız bir anda diğer sakızlarında temelini oluşturarak popüler olmuş. Günümüzde birçok sakız çeşidi bulunuyor. İnsanlar şekerli, naneli veya farklı tatlarda olanları tercih ediyor.

  Yanlış bilinenler
  Çoğu kez, "eğer sakız yutarsanız midenizde 7 yıl kalır" diye duymuşsunuzdur. Bu sakız hakkında bilinen en yaygın yanlış bilgidir. Sakızlar sindirim sisteminizden rahatlıkla atılabilecek gibi üretilmiştir. Diğer yanlış bilgi ise sakız çiğnemenin dişlerinize zarar verdiği yönünde.. Şekerli sakızlar bile uzun süre şekerini koruyamaz bir süre sonra şekersiz hale gelir. Özellikle yemeklerden sonra çiğnerseniz dişleriniz için yararlı olabilir.​
   

Bu Sayfayı Paylaş