Sahur Nedir Sahura Ne Zaman Kalkılır

'Ramazan ve Hikmeti' forumunda SeLeN tarafından 9 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Sahur Nedir Sahura Ne Zaman Kalkılır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sahur Nedir - Sahura Ne Zaman Kalkılır - Sahur Nasıl Yapılır - iftar ve sahurda ne yemeli - iftar ve sahur yemeklerinde - sahur hakkında bilgiler - sahur gecesi yapılması gerekenler - sahur nedir - sahur zamanı - sahura kimler kalkar

  Sahur nedir, SAhura Ne Zaman kalkılır gibi soruların cevabını yanlıslık olmasın diye kaynagından aldık.Diyanet İşleri Bakanlıgının resmi web Sitesinden alınmıştır.

  Oruç, tan yerinin ağarmaya başladığı imsak vaktinin girmesi ile başlar. Bu vakitten sonra yemek yenmez, her hangi bir şey içilmez ve orucu bozan şeyler yapılmaz. Bu sebeple oruç tutacak olan kimse, imsak vaktinden önce yemeğini yemelidir. İmsaktan önceki bu yemeğe «sahur» denilir.

  Sahurda kalkıp yemek müstehabdır. Sevgili peygamberimiz: “Sahurda yemek yeyiniz, çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.”(52) buyurmuştur. Sahur yemeği, oruca dayanma gücü verir. Duaların kabul edildiği vakitlerden biri de sahur zamanıdır. Sahura kalkan bir oruçlu, dilekleri için dua etmeli ve Allah’tan günahlarının bağışlanmasını istemelidir.

  Oruç ibadetini tamamlayıp iftar vaktine yetişen kimse bundan büyük bir mutluluk ve sevinç duyar. Tuttuğu orucun mükâfatını almak üzere, kıyamet gününde Allah’ın huzuruna vardığı zaman en büyük sevinci tadacaktır.

  Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri iftar ettiği vakit, diğeri de Allah’a kavuştuğu zamandır.” (53) İftar vakti yapılan duaların geri çevrilmeyeceğini, Allah tarafından kabul edileceğini Peygamber Efendimiz bildirmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sahur Nedir Sahura Forum Tarih
Sahurda İmsak Vakti Nedir Ramazan ve Hikmeti 9 Temmuz 2013
Sahur Nedir,Sahur Ne Demektir? Dini Terimler Sözlüğü 26 Ocak 2013
Sahurun önemi nedir Ramazan ve Hikmeti 27 Aralık 2011
Sahur anlamı - Sahur nedir - Sahur ne demektir Dini Terimler Sözlüğü 15 Temmuz 2011
Sahur Nedir - Sahur Ne demektir Dini Sorular ve Cevaplar 17 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş