Sahte virüs alarmı olay oldu!

'Spy ve Virüs Haberleri' forumunda Dine tarafından 12 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sahte virüs alarmı olay oldu! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anti-virüs devinin ilginç virüs deneyi güvenlik firmalarını ayağa kaldırdı: İşte o deney ve sonrası.

  [​IMG]

  Geçenlerde Rus Kaspersky firmasının gerçekleştirdiği bir deney, güvenlik dünyasını karıştırdı. Kaspersky laboratuarlarında 20 EXE dosyası yarattı. Aslında tamamen zararsız olan bu dosyalardan 10 tanesine virüslerde sık görülen bazı özellikler ekledi. Ardından da bu dosyaları çevrim içi virüs tarama sistemi VirusTotal'a yükledi. Kaspersky'nin merak ettiği öncelikle VirusTotal'ın bu dosyaları virüs olarak tanımlayıp tanımlayamayacağıydı. İkinci soru ise başka anti virüs firmalarının da aynı tuzağa düşüp düşmeyeceklerdiydi.

  10 gün sonra Kaspersky aslında masum olan ve sadece VirusTotal'a yüklenmiş olan bu dosyaların 14 farklı anti virüs firmasının veri tabanlarında zararlı olarak etiketlenmiş halde bulunduğunu açıkladı. Bu açıklama üzerineyse güvenlik firmaları Kaspersky'nin pazarlama faaliyeti olarak rakiplerini kandırdığı gerekçesiyle ayaklandılar. En büyük tepkiyse doğal olarak VirusTotal'dan geldi.

  İspanyol kökenli VirusTotal, Kaspersky'yi sundukları servisi art niyetli bir şekilde kullandığı için suçladı. Aslında VirusTotal benzer durumlarla daha önce de karşılaştı. Buna benzer en büyük derdi ise virüs yazarlarının, hazırladıkları zararlı dosyaların kolay tespit edilip edilmeyeceğini test etmek için bilerek VirusTotal'a yüklemeleriydi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sahte virüs alarmı Forum Tarih
Virüsün de sahtesini yaptılar Spy ve Virüs Haberleri 13 Şubat 2010
Sahte antivirüs programları Spy ve Virüs Haberleri 23 Mayıs 2009
Msn Kırıcı Sahtekarlığı | Yeni Msn Virüsü | MSN Diğer Paylaşımlar 10 Ekim 2008
Bir sahte anti-virüs daha Bilim & Teknoloji 18 Eylül 2008
Sahte Şafak Kitabı - Mucize Özünal Kitap, Resim ve Dergi 21 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş