Sahte ilaca karşı her ilaca kimlik numarası

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 12 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Sahte ilaca karşı her ilaca kimlik numarası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sahte ilaca karşı her ilaca kimlik numarası

  İlaç ambalajlarına 1 Haziran 2009 tarihine kadar karekod eklenecek. "Her ilaca bir kimlik numarası verilmesi" anlamına gelen uygulamayla sahte ilaçların piyasaya sürülmesinin önlenmesi amaçlanıyor.


  [​IMG]


  Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Buna göre, ürünün ambalajında ruhsat/izin sahibinin adı ve adresi bulunacak. İstenirse Türkiye'de ruhsatlı bütün ürünlerin ambalajlarında orijin firma amblemi ile ruhsat/izin sahibince yetkili kılınan, ürünü pazarlayan firma ismi veya logosu da bulunabilecek.

  Değişiklikle ürün ambalajında artık imalat seri numarası yerine parti numarası yer alacak.

  1 Haziran'a kadar

  1 Haziran 2009 tarihine kadar ilaç ambalajlarına karekod eklenecek. Bu tarihten sonra tüm ürünlerde karekod bulunması mecburi olacak. Ancak bu tarihten önce karekodsuz üretilen ve piyasada mevcut olan ürünlerin satışına 31 Aralık 2009 tarihine kadar izin verilecek.

  Ürün üzerinde kupürle birlikte karekod da varsa kupür tekrar kullanılmasını tamamen engelleyecek şekilde iptal edilecek.

  Karekodun kupür üzerine konulması da iptal olarak kabul edilecek. Karekod etiket ile uygulanacak ve kupür üzerine yapıştırılacaksa mevcut kupür önceden iptal edilecek.

  Serumlar (periton diyaliz solüsyonları, tıbbi mamalar ve enteral beslenme ürünleri hariç olmak üzere), radyofarmasötikler, sıfır dereceden daha soğuk ortamlarda bekletilmesi zorunlu olan soğuk zincir ürünleri 1 Ocak 2011 tarihine kadar karekod uygulamasının kapsamı dışında tutulacak.

  Ürün ambalajlarının özelliği sebebiyle karekodlanmasında sorun olan durumlarda, birden fazla miktarda satılabilen ürünlerin taşıma ambalajları bir ürün gibi karekodlanabilecek.

  Bu durumda, bu ürünlerin fiyatları, birim ürünler için belirlenen fiyatların miktarla çarpımı ile belirlenecek.

  Bu tür ürünlerin taşıma ambalajlı fiyatları, Sağlık Bakanlığı'nca yayımlanan fiyat listesinde, birim fiyatlarıyla birlikte ayrıca yayımlanacak.

  Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, uygulamayla sahte ilacın önlenmesinin amaçlandığını bildirdi.

  1 Haziran 2009 tarihinden sonra artık her ilacın kendine ait bir numarası olacağını, bunun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik numaralarına benzetilebileceğini kaydeden Tokaç, "Firmalar ilaçların üzerindeki numaraları bildirecek ve bunlar sisteme girilecek. İlacın numarası sistemde bulunmuyorsa provizyon alınamayacak" diye konuştu.

  İlaçların büyük çoğunluğu için uygulamanın 1 Haziran 2009 tarihinde başlayacağını ancak piyasadaki mevcut ürünlerin 2009 yılı sonuna kadar satılabileceğini belirten Tokaç, "Teknik açıdan karekod uygulamasına geçilmesi zor ürünler için bu süre uzatıldı. Ama bunlar için de mutlaka bir formül bulunacak" ifadesini kullandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sahte ilaca karşı Forum Tarih
Sahte Şafak Kitabı - Mucize Özünal Kitap, Resim ve Dergi 21 Haziran 2011
Altının Sahte Olup Olmadığını Nasıl Anlarız? Değerli Taşlar ve Takılar 4 Mart 2011
vBulletin 4 Sahte Ziyaretçi Sayısı Eklentisi vBulletin Eklentiler Pluginler Temalar 1 Temmuz 2010
Sahte Ajan Kitabı - Osman Aysu Kitap, Resim ve Dergi 29 Haziran 2010
Sahte Cumhuriyet - Ahmet Altan (10.06.2010) Köşe Yazıları 10 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş