Sahte Facebook Uygulamalarına Dikkat!

'İnternet ve Network' forumunda Dine tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Sahte Facebook Uygulamalarına Dikkat! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sosyal ağlar içerisindeki en popüler site olan Facebook, yeni arkadaşlıklara ve uygulamalara aracı oluyor. Ancak bu sitedeki herşey göründüğü kadar masum ve güzel değil...
  Popüler sosyal ağ sitesi Facebook teknolojik dolandırıcıların en uğrak yeri haline geldi. Trend Micro'nun yaptığı açıklamaya göre dolandırıcılar o kadar uzmanlıştı ki, kullanıcıların profillerini ele geçirmek için son zamanların tüm popüler uygulamalarını bir silah haline getiriyorlar.
  Siteye giren hemen herkesin kullandığı 'profilime girenleri göster' adlı uygulamaların bir çoğu aslında profilinizi hack'lemek için tasarlanmış bir tezgah. Trend Micro uzmanlarının yaptığı açıklamaya göre bu sistemin 25 farklı kopyası bulunuyor.
  Bunların "peeppeep-pro", "profile-check-online" (online profil kontrolü) ve "stalk-my-profile" (benim profilimi gizlice gez) gibi isimler taşıdığı da firma tarafından belirttildi.
  Bu yöntemle ele geçirilen Facebook hesapları aynı bir dönem MSN'de sık sık bulunan virüsler gibi, listenizdeki herkese sahte mesajlar yollamaya başlıyor. Tecrübesiz kullanıcılar ise arkadaşı tarafından duvarına yollanan bu mesaja tıklayarak kendi profilinin de etkilenmesine neden oluyor.(

  [​IMG]
  Sahte uygulamaları nasıl anlarsınız?
  Sanal dolandırıcılar kullanıcıların ilgisini çekmek için sahne uygulamaları en popüler sayfaların tasarımına benzetiyor. Ancak, bir uygulamanın sahte olup olmadığını anlamanızın da yolu var.(
  Trend Micro'nun açıklamasına göre, kullanıcılar sahte uygulamadaki devam tuşuna bastığı zaman Facebook üzerinden hiç bir işlem yapılmıyor. Bunun yerine,uygulama kullanıcıları başka sitelere yönlendiriyor.
  Dolandırıcılık uygulamalarından birinde, kullanıcının virüs saldırısına uğramış arkadaşlarının bir fotomontajı yaratılıyor, etiketleme yapılıyor ve böylece fotoğraf hızla yayılıyor.

  Dolandırıcılık taktiklerindeki bu değişiklikler, Facebook'un yakın geçmişte uygulama işlevselliğinde yaptığı değişiklikleri alt etmek için tasarlanıyor. Değişiklik yapılan işlevsellikler arasında, uygulamaların doğrudan bildiri yollama yeteneğinin kaldırılması da bulunuyor.


  Firma, kullanıcılara, şimdilik bağlantılara tıklamamayı öneriyor. Facebook yetkililerinin sorunlu uygulamaları ortadan kaldırmalarıyla birlikte bu bağlantıların da sayfalardan silineceğini belirtiyor. Profilinize kimlerin baktığını görmenizi sağlayacak, Facebook tarafından onaylanmış resmi bir işlevsellik bulunmuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sahte Facebook Uygulamalarına Forum Tarih
Facebook'ta sahte profile son Bilim & Teknoloji 31 Aralık 2008
Sahte Şafak Kitabı - Mucize Özünal Kitap, Resim ve Dergi 21 Haziran 2011
Altının Sahte Olup Olmadığını Nasıl Anlarız? Değerli Taşlar ve Takılar 4 Mart 2011
vBulletin 4 Sahte Ziyaretçi Sayısı Eklentisi vBulletin Eklentiler Pluginler Temalar 1 Temmuz 2010
Sahte Ajan Kitabı - Osman Aysu Kitap, Resim ve Dergi 29 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş