Sahte şarabı anlayan elektronik dil geliştirildi

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 13 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Sahte şarabı anlayan elektronik dil geliştirildi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sahte şarabı anlayan elektronik dil geliştirildi
  Kaliteli şaraba artan ilgiyle birlikte taklit şarap sayısı da artıyor.

  Aachen Mühendislik Yüksek Okulu'ndan bir grup araştırmacı, şarap taklitçilerinin işini hayli zorlaştıracak “elektronik bir dil” gelişirdiler.

  Kaliteli şarap fiyatlarında son yıllarda büyük bir artış yaşandı. Bu özel şaraplar, şarap severler tarafından sanat eseriymişçesine değerlendirilmekle kalmıyor, varlıklı kişiler tarafından da yatırım olarak görülüyorlar.
  Ancak taklit şaraplara dikkat… Uzmanlar koleksiyoncuların mahzenlerinde yüzlerce şişe taklit şaraba rastladı.
  Deutsche Welle'de yer alan habere göre Aachen Mühendislik Yüksek Okulu'ndan bir grup araştırmacı, şarap taklitçilerin işini hayli zorlaştıracak “elektronik bir dil” gelişirdiler. Deutsche Welle'den Ingo Wagner konuyu araştırdı.

  İşinin ehli bir şarap eksperi, şarabın kalitesini, yılını, geldiği yeri bir yudumda tahmin edebilir. Şimdiyse bir makine bu görevi devralmaya hazırlanıyor. Altı santime altı santimlik bir platinin üzerine yerleştirilmiş altı algılayıcıdan oluşan elektronik bir dil...
  Şarap analizi

  Bu yeni test cihazı, Prof. Michael Schöning gözetimindeki Aachen Mühendislik Yüksek Okulu'ndaki bir grup araştırmacı ile Almanya içinden ve dışından farklı uzmanların ortak çalışması sonucu gerçekleştirildi.
  Michael Schöning, neden böyle bir alet geliştirdiklerini anlatıyor: “Bu aletin amacı iyi bir kalite kontrolünün sağlanması. Günümüzde pahalı şaraplar alırken her zaman taklidine rastlama şansınız var. Uzmanlar için bile bazen taklitle orijinal şarabı ayırt etmek güç olabiliyor.”

  Şarap analizi yapan özel bir programla bu mümkün. Algılayıcılar, sadece küçücük bir damla şaraptan, şarabın içindeki asit, şeker ve alkol oranını matematiksel olarak belirleyebiliyor. Ancak makinenin değerlendirme yapabilmesi için sistemde yeterince örneğin kayıtlı olması gerekiyor.
  Teknik aslında yeni değil. Biyoalgılayıcılar alanında daha önce benzer gelişmeler sağlandı. Profesör Michael Schöning, daha önce elde edilen gelişmeleri ileriye taşıdıklarını belirtiyor:
  "Yıllardır bu konuda araştırmalar yapılıyor. Bizim yaptığımız yenilik özel bir çip geliştirmiş olmamız. Ayrıca bu çipi küçülterek, test cihazını taşınabilir ve kullanışlı bir hale getirdik.”
  Şarabın yılı ve bileşimi tespit ediliyor
  Yeni elektronik dil sayesinde, testlerin laboratuvar ortamında analiz edilmesine gerek kalmıyor. Böylece şarabı yerinde incelemek de mümkün oluyor. Projede çalışan mühendislerden Monika Turek, araştırma grubunun cihazı geliştirmek için çalıştığını belirtiyor.
  Turek bundan sonraki hedeflerini şöyle dile getiriyor: “Bu aletle sadece şarabın yılı değil, içinde kimyasal bir madde olup olmadığı da incelenebilecek.”

  Elektronik dil sayesinde kalite kontrolleri kolaylaşacak. Ancak Michael Schöning cihazın şarap tadımı yapamayacağını özellikle belirtiyor:
  “Bir sonraki aşama şarabın iyi mi kötü mü olduğunu ayırt eden bir cihaz. Ancak daha önce şarap içen herkesin de bildiği gibi, şarabın ne kadar iyi olduğu çok öznel bir konu. Böyle öznel bir konuyu, bir cihazın ölçtüğü birtakım matematiksel rakamlarla belirlemek içinse henüz çok erken.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sahte şarabı anlayan Forum Tarih
Sahte Şafak Kitabı - Mucize Özünal Kitap, Resim ve Dergi 21 Haziran 2011
Altının Sahte Olup Olmadığını Nasıl Anlarız? Değerli Taşlar ve Takılar 4 Mart 2011
vBulletin 4 Sahte Ziyaretçi Sayısı Eklentisi vBulletin Eklentiler Pluginler Temalar 1 Temmuz 2010
Sahte Ajan Kitabı - Osman Aysu Kitap, Resim ve Dergi 29 Haziran 2010
Sahte Cumhuriyet - Ahmet Altan (10.06.2010) Köşe Yazıları 10 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş