Sahra Çölü

'Tarihi Bilgiler' forumunda DilzaR tarafından 16 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Sahra Çölü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sahra Çölü, ya da Büyük Sahra Çölü, dünyanın en büyük çölü olup,Afrika'nın kuzeyinde, kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran 9.000.000 km² büyüklüğünde dev bir çöldür. Sahra sözcüğü Arapça'daki "sahara" sözcüğünden gelme olup "çöl" anlamındadır.
  2,5 milyon yıl yaşındadır. Yüzölçümü büyüklüğü Amerika Birleşik Devletleri'ni kaplayacak kadardır. Atlas Okyanusu kıyılarından Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanır.
  Erg adı da verilen kum çölü, genel kanının tersine bütün çölün yalnızca beşte birini kaplar. Onun dışında kalan yerler kaya ve molozlardan oluşur. Sahra’da Tibesti ve Ahaggar gibi, yükseklikleri 3.265 m'yi bulan dağlar da vardır. Buraları görece daha çok yağış alan ve göçebelerin yazın konaklamalarına elverişli yerlerdir. Buna karşılık Sahra'nın bazı yerlerine arka arkaya 10 yıl yağmur düşmediği olur. Yağışlar, mineralleri yıkayıp götürmediği ve bitkiler onları tüketmemiş olduğu için, çölün zemini mineral besinler açısından çok zengindir. Bunun için, uzun süreli kuraklığı atlatmayı beceren tohum taneleri kısa ve güçlü sağanaklar biçiminde yağan ilk yağmurlarda hemen kök salıp çiçek açar ve birkaç gün içinde olgunlaşır. Mineral bakımında zengin bu tabaka rüzgalarla dünyanın dört bir yanına dağılarak buradaki toprakları da zenginleştirir. Örneğin aslında toprağı mineral bakımında çok fakir olan Amazon bölgesi bu mineral takviyesi ile bitkiler için gerekli besini sağlar.Sahra çölünün batı kıyılarının iklimi iç kesimlerinden farklıdır.Bu sahalar nemli tropikal hava kütlesinin etkisi altındadır.Sahra çölünün batı kıyısının yıllık sıcaklık ortalaması 18℃ olup iç kesimlerden 5℃ daha düşüktür.Yine bu sahalarda karalardan denize doğru esen rüzgarlar ile üstte bulunan su kütlesi akıntılarla uzaklaşır ve altta bulunan soğuk su yüzeye çıkar.Ekvatora doğru yönelen bu soğuk su akımına humbolt ve benguela soğuk su akıntısı denir.İşte bu soğuk su akıntısı bi taraftan söz konusu bölgelerde sislerin oluşumunu sağlarken diğer taraftan havanın serinlemesine yardımcı olur. Sahra Çölü'nde ayrıca ilk kez 18 Şubat 1979 kar yağmıştır.

  Sahra Çölündeki Ülkeler

  Aşağıdaki ülkelerin bir kısmı ya da tamamı Sahra Çölündedir.

  • [​IMG] Cezayir
  • [​IMG] Çad
  • [​IMG] Mısır
  • [​IMG] Libya
  • [​IMG] Fas
  • [​IMG] Moritanya
  • [​IMG] Mali
  • [​IMG] Nijer
  • [​IMG] Sudan
  • [​IMG] Tunus
  • [​IMG] Batı Sahra
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Kasım 2008

 2. DilzaR

  DilzaR Üye

  [​IMG] [​IMG]
  Libya'nın Fizan bölgesinden, Sahra Çölü görünümü.


  [​IMG] [​IMG]
  Sahra Çölü


  [​IMG] [​IMG]
  Sahra Çölü'nün uydu fotoğraf
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Kasım 2008

 3. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Paylaşım için teşekürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sahra Çölü Forum Tarih
Batı Sahra Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 19 Aralık 2011
Al Sahraa TV Frekansı Populer Uydular Frekanslar 16 Haziran 2010
Sahra Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 22 Mart 2010
Kara Kaya Çölü Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 24 Şubat 2012
Chihuahuan Çölü Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 24 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş