Sahilköy Köyü Çarşamba Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Sahilköy Köyü Çarşamba Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Samsun İli Köyleri - Sahilköy Köyü Hakkında -Sahilköy Köyü Tanıtımı - Sahilköy Köyü Resimleri

  Bilgiler

  Nüfus 1072 (2000


  2008yılı ıtıbarıyle koyde üç tane bakkal ve kahvehane vardır.(1.almanyalı mehmet ozturk un kavesı.2.seyfının kavesı 3.harun))

  Koordinatlar

  Posta Kodu 55500

  Alan Kodu 0362

  Yönetim

  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

  İl Samsun

  İlçe Çarşamba


  Sahilköy, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi


  Köyün adı eskı ısmı olarak demırlı halk arasında temurlu ıken,koyun üçe bolunmesıyle sahıl tarafında kaldıgı ıcın sahıl koyu adını almıstır.Köyümüze ilk çeltik ekimini yapan Rahmetli Halk adıyla TERMELİ AHMET'dir...

  Kültür


  Köyün gelenekleri ekmek ve aşure günü şenlikler yapılması ve cızlama (buğday unu ile yapılan bir ekmek türüdür) görenekleri hakkında bilgi yoktur.eski lakabıyla at hırsızlığının meşhur olduğu söylenir. demirli köyünün sahiline düşen dumanlı gölünün kenarında bulunan esli lakabıyla sartlak mahallesi yapılan araştırmalar sonunda o bölgenin osmanlılar tarafından osmanlı topraklarına katılmasıyla daha önce yaşayan rumların bölgeden çekilmesinden sonra tamamen osmanlı hakimiyetine geçmiştir.çarşamba ovasına yerleşen beyliklerden karahasanoğulları çarşamba ovasına yerleşmişlerdir.


  Ovada hayat şartlarının çetin olmasından dolayı bataklıkların bulunması ve ormanların çokluğu insan yaşamını etkilememektedir. O yüzden Karahasanoğulları İç Anadolu bölgesine göç etmek zorunda kalmışlardır. Kalan az sayıda kişilerin o bölgede kalması sonradan ovanın belli bölümünün kendi haline terk edilmesi, 1864 Rusların Orta Asya daki müslümanları çoğunluğu çerkezlerin oluşturduğu sürgün ile karşılaşmıştır. Çerkezlerin Ruslar tarafından o günkü şartlarda 1000 kişilik filikalara doldurup aslında 1500 kişiyi doldurup Çerkezlerin çoğu denize düşüp boğulmuştur. Bu sürgünde çerkezlerin bir bölümü Çarşamba Ovasına, bir bölümü iç Anadolu Bölgesine diğerleri de Türkiye nin çeşitli yerlerine dağılmıştır.

  Kısacası Demirli Köyü sartlak mah. adıyla geçen mahallenin çoğundan fazlası Çerkez beyi olan Hamit bey tarafından o bölgenin temizlenerek, ormandan arındırılarak tarıma açılması, diğer bölümünün de şu anda sartlak mah.olarak bilinen ana mahallesi lakabı cogay adıyla bilinen bir kişi tarafından yaklaşık 400 kesim arazi kontrol altına alınıp yerleşime açılmıştır. Bugün hala cogayın oğlu Yunus Dündar onun oğlu Mustafa Dündar bu mahallede yaşamaktadır...


  Coğrafya


  Samsun iline 58 km, Çarşamba ilçesine 22 km uzaklıktadır.İklimi kışın fazla soğuk olmaz yazın deniz nedeniyle aşırı sıcak bir hava olmaz. Karadeniz ikliminin kıyı özelliklerine sahiptir.

  İklim


  Köyün iklimi kışın; kar ve yağmurlu geçer...kar kalınlığı yer yer 5 cm 16 cm
  arası bulunur.... yazın deniz nedeniyle nemli hava olup serin geçmektedir..
  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2009 2455

  2008 2050

  2007 -

  2000 1072

  1997 -

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi üretimi,Sebze(Biber,patlıcan,Karpuz,Kavun ve fasülye)Çeltik,tane mısır,Çift ürün olarak kış dönemi arpa fiğ yaz dönemi sılajlık mısır üretimi ile azda olsa buğday ile kanola üreten çiftcilerimiz de vardır.],[Balıkcılık:İsmail YILMAZ tarafından Yarı Profösyonel Guraba ve Yelhane Mh halkı tarafından genelde amatör olarak Mayıs sonu Haziran başlarında rus kefalı diye adlandırılan balık avı yapılmaktadır ] [[hayvancılık Köyde hayvancılık yapan 3-4 hane vardır.] Guraba Mahallesinde Murat AYRANCI Profösyonel Yusuf KARAKUŞ,Şenol KAYALI ve Mahalle İmamı amatör arıcılık yapmaktadır, ayrıca av için müsaittir Dumanlı Gölünde de Balık ve Yabani hayvan avı yapılmaktadır. Yabani kuşların göç yolu üzerinde bulunması da etkenlerden biridir.

  Köy Muhtarı: ENVER BEDİZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  8484118
  Cep Telefonu:
  05365714472

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  1072
  1997
  0
  İle Uzaklığı:

  64 km
  İlçeye Uzaklığı:
  28 km
  Rakım:
  2 m


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Sağlık Evi

  Yok

  Sağlık Ocağı

  Yok

  İlköğretim Okulu

  Var / Faal Değil

  Taşımalı Eğitim Yapılıyor

  PTT Şubesi

  Yok

  PTT Acentası

  Yok

  Su Şebekesi

  Yok

  Kanalizasyon

  Yok  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu 3 tane vardır.(Sahil Cumhuriyet İ.Ö.O,Sahil Guraba İ.Ö.O ve Sahil Sartlak İ.Ö.O)6-8.sınıflar taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.(Taşıma yaklaşık 5 Km uzaklıktaki Durusu İ.Ö.Okuluna Yapılmaktadır.) Köyün içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.koyde üç tane çay ocağı ve iki tane bakkal vardır.(1.almanyalı mehmet ozturk'un kavesı,2.seyfının kavesı.3.süslü mustafa'nın kahvesi.4,harun tokmak'ın bakkalı)halk cogunlukla buralarda toplanır ve köy ıle ılgılı kararlar buralarda alınır.
  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sahilköy Köyü Çarşamba Forum Tarih
Sahilköy Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Sahilköy Köyü Ayvacık Samsun Samsun Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Sahilköy Köyü Şile İstanbul İstanbul Tanıtımı 30 Nisan 2010
Sahilköy Köyü Pazar - Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010
Sahilköy Köyü Ünye Ordu Ordu Tanıtımı 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş