Sahilde Yürümek İçin En Güzel Sahil Yolları...

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Sahilde Yürümek İçin En Güzel Sahil Yolları... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Sabahın erken saatlerinde çıkılan sağlıklı yaşam yürüyüşleri ya da akşamüzeri ailece yapılan keyif gezintileri... Her ne şekilde olursa olsun sahiller, yürüyüşe meraklı olanların tercihi. İşte Türkiye'nin dört bir tarafından en güzel sahil yolları...

  Arnavutköy-Bebek
  İstanbul'da sahilde yürüyüş yapmak istiyorsanız, Boğaz'ın en güzel manzaralarına sahip olan Arnavutköy-Bebek sahilini tercih edebilirsiniz. Burada hiç durmadan hızlı bir yürüyüş yapabileceğiniz gibi, yol üzerindeki çok sayıdaki kafe ve restoranlarda küçük molalar da verebilirsiniz. Yatların ve gezinti gemilerinin bağlandığı bir koyun da bulunduğu bu yol üzerinde İstanbul'un en güzel yalılarını da görebilirsiniz. Tarihi İlkçağ'a kadar uzanan bu bölgede yürüyüş yaparken, bir yandan eski mahalle hayatına da şahit olmanız mümkün. Sabah saatlerinde ise balıkçılara rastlayabilirsiniz. Yoğun akıntısıyla ünlü Akıntı Burnu da burada yer alıyor. Bu hat üzerinde yürürken dut ve erguvan ağaçlarının keyfini çıkarmaya bakın. Faruk Pekin yürüyüş güzergâhı olarak Tarabya, İstinye, Emirgan, Arnavutköy, Bebek hattını içine alan sahil şeridini tercih ettiğini söylüyor: "Arnavutköy, yalıları, Bebek ise camisi ve köprü manzarasıyla eşsiz sahil yollarından biri." Haluk Özözlü Bebek sahilinin özellikle sabah yürüyüşü için elverişli olduğu görüşünde. Sevinç Akdoğan ve Saffet Emre Tonguç da İstanbul'daki en güzel sahil yürüyüş rotalarından birinin Arnavutköy ile Bebek arasında olduğunu söylüyor.
  [​IMG]
  Kordon
  Yaklaşık 2 km uzunluğunda ve 50 metre genişliğindeki İzmir Kordon Boyu, koşu ya da yürüyüş yapmak isteyenler için boydan boya bir tartan pist ve bisiklet yoluna sahip. Burcu Tuğba Düzgüner, "Günün serinlemeye yüz tutmuş anlarında yapılan yürüyüşün ardından çimenlere oturup Körfez'in üzerindeki günbatımını izlemek çok keyif verici. 'İlle de sükunet,' diyenler için günün ilk ışıklarıyla iyot kokusu eşliğinde sarf edilecek birkaç yüz gram ve ardından yapılacak enfes bir kahvaltıyı daha çok öneririm," diyor. Timuçin Han ise Kordon'un nice şarkılara ve şiirlere konu olmuş, dile gelmiş bir efsane olduğu görüşünde: "Son zamanlardaki düzenlemelerle yemyeşil bir sosyal alana dönüşen Kordon'da yürüyüş her zaman keyiflidir. Sırtınızı limana verip yürümeye başladığınızda Gündoğdu ve Cumhuriyet meydanlarının ardından saat kulesi kucak açmıştır size. Yürüyüş bitiminde Pasaport'ta İzmir'in meşhur kumrusunu yiyebilirsiniz." Faruk Pekin Kordon'un, günün her saatinde cıvıl cıvıl, capcanlı olduğunu söylerken, Haluk Özözlü bu sahilin yürüyüş için elverişli olduğunu belirtiyor.
  [​IMG]
  Likya Yolu
  Fethiye'den Antalya'ya uzanan Likya Yolu, dünyanın en uzun yürüyüş rotalarından biri olarak görülüyor. İsmail Şahinbaş sahil yürüyüşü yapmak isteyenlere Likya Yolu üzerindeki Adrasan-Gelidonya Feneri parkurunu öneriyor. Saffet Emre Tonguç ise Likya Yolu'nun Gökkaya'dan Üçağız'a kadar olan bölümün yürüyüş için ideal olduğunu söylüyor: "Bir yanda Likya kalıntı ve mezarları, diğer tarafta Akdeniz... Yol üzerinde ise ana karada olmasına rağmen sadece denizden ulaşılan Kaleköy ile Kekova var." Ebru Gökteke de Likya Yolu'nun üzerindeki Aperlae Antik Kenti'nden Üçağız'a giden rotanın, yürüyüş açısından insanı zorlamadığını söylüyor: "Her an yüzme molası vermek mümkün. Başlangıç ve bitiş noktası, iki Likya kenti. Lahit mezarlar, deniz ve yeşilin birleşimi harika."
  [​IMG]
  Patara
  Patara Antik Kenti ve hemen yakınındaki bu bölgedeki en büyük ve güzel plajlardan biri olan Patara kumsalı, sahil yürüyüşleri için keyifli bir adres. 18 km. uzunluğa sahip olan, ince kumu ve caretta carettalarıyla ünlü bu plaj, jüri üyelerimizden Ebru Gökteke'nin favori yürüyüş rotaları arasında yer alıyor: "Roma döneminden kalma su kemeri Delikkemer'den başlayıp Patara Antik Kenti'ne giden yol boyunca mevsime bağlı olarak orkide, anemon, yabani kekik ve gelincikler bulunuyor." Akgün Akova ise Patara'nın özellikle caretta carettalar nedeniyle mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğu görüşünde. Bir başka jürimiz Sevinç Akdoğan da Patara için şöyle konuşuyor: "Altın tanesi gibi kumlar üzerinde yürüyüş, sağ tarafında doğal ormanlar, sol tarafınızda deniz..."
  [​IMG]
  Fenerbahçe-Bostancı
  Bir tarafta masmavi Marmara Denizi, diğer tarafta yemyeşil çimenler ve kilometrelerce uzanan yürüyüş parkuru... İstanbul'un en rahat yürüyüş alanlarından olan bu yolda, özellikle hafta sonları yoğun bir kalabalık oluyor. Baloncular, mısırcılar, sucular da cabası... Son birkaç yıldır yaz aylarında denize girenlere de rastlanıyor. Timuçin Han, İstanbul'da Anadolu yakasında yaşayanlar için dört mevsim tercih edilen bu sahil yürüyüş yolunun renkli manzaralar sunduğu görüşünde: "Özellikle yaz aylarında kalabalık, renkli, cıvıl cıvıl ve eğlenceli görüntüleriyle güney sahillerini aratmayacak bir hale bürünüyor."Saffet Emre Tonguç da İstanbul'daki en iyi sahil yürüyüş adreslerinden birinin burası olduğu görüşünde.
  [​IMG]
  Karşıyaka
  İzmir'in Kordon'dan sonra en güzel yürüyüş yerlerinden biri de şüphesiz Karşıyaka. Mavişehir- Bostanlı arasındaki Karşıyaka sahili, İzmirlilerin önde gelen buluşma noktaları arasında yer alıyor. Timuçin Han bu sahilin genç-yaşlı tüm Karşıyakalıların sosyal alanı haline geldiğini söylüyor. Saffet Emre Tonguç da Karşıyaka sahilinin ideal bir yürüyüş mekânı olduğu görüşünde: "Burası Ahmet Priştina tarafından başlatılan ve Aziz Kocaoğlu tarafından devam ettirilen, 'yeşil gerdanlık' da denilen projenin bir parçası. Koşu yolları, yürüyüş ve bisiklet yolları ayrı ayrı düzenlenmiş, yorulunca oturup soluklanabileceğiniz bankları var. Yol üzerinde spor aletleri de var."
  [​IMG]
  Sinop sahil yolu
  Karadeniz'in plaj kenti Sinop'un uzun sahili, yürüyüş yapmak için çok keyifli bir rota çiziyor. Haluk Özözlü Sinop sahil yolunun uzun yürüyüşler için ideal olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Ufuk hattına bakarak gözlerinizi dinlendirebilirsiniz. Ayrıca coğrafi konumu itibariyle burunda oluşu, bu parkuru farklı kılıyor." Diğer jüri üyemiz Akgün Akova, Sinop'taki Akkum Plajı'nda yürüyüş yapmanın çok keyifli olduğu görüşünde: "Orada kum zambaklarının açtığı bir dönem vardır. O dönemde günbatımı çok güzeldir ve olağanüstü romantiktir."
  [​IMG]
  Harem-Salacak
  İstanbul'un en güzel manzaralarından biri, Tarihi Yarımada'ya hâkim görüntüsüyle Salacak sahili. Harem'den başlayıp Üsküdar'a kadar uzanan bu parkur, özellikle sabah saatlerinde yürüyüş yapmak için çok uygun. Jüri üyemiz Burcu Tuğba Düzgüner buradaki manzaranın dünyanın en etkileyici görüntülerinden biri olduğu görüşünde: "Yaklaşık 2.5 kilometrelik bu parkur, İstanbul Boğazı'nın Tarihi Yarımada ve Kızkulesi ile kucaklaştığı bir yer. Özellikle hafta içi ya da hafta sonu, erken saatlerde tercih edilmesi gereken favori yürüyüş yollarından biri."
  [​IMG]
  İzmit Körfezi
  Marmara Denizi'nin doğu ucunda yer alan İzmit Körfezi'nde yürüyüş için elverişli sahil yolları bulunuyor. Jürimiz İsmail Şahinbaş, İzmit Körfezi'nin bitim noktasında bir sulak alan bulunduğunu ve buradaki yürüyüş parkurunun keyifli olduğunu söylüyor: "Son yıllarda körfezi temizleme çalışmaları olumlu sonuçlar verdi. Körfezin bitim noktasında yeşil bir alan oluşturuldu. Yeşil alan, yürüyüş parkur çalışmaları başarılı. Bir de parkurun sonunda çok harika bir kafe bulunuyor. Denizin üzerinden batan güneşi seyredebilirsiniz. Kafenin bulunduğu alanın biraz ilerisi ise bu körfezin ilk yerleşim alanı olan Astakoz antik alanı."
  [​IMG]
  Mersin sahil yolu
  Sıcak bir Akdeniz şehri olan Mersin'in uzun sahili, yürüyüş parkuru olarak düzenlendi. Toplam 8.5 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bu sahilde, yeşil alanlar ve parklar yer alıyor. Sabah akşam haftanın her günü Mersinlilerin yoğun ilgi gösterdiği bu bölge, Türkiye'nin en güzel sahillerinden biri olarak görülüyor. Jüri üyelerimizden Saffet Emre Tonguç, Mersin sahilinin yürüyüş için çok ideal bir parkur olduğunu söylüyor: "Belediye çok iyi bir iş yapmış ve kilometrelerce park yapıp, onları da heykellerle süslemiş."
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sahilde Yürümek İçin Forum Tarih
Sahilden Romantik Resimler - Sahilde Sevgili Resimleri - Sahilde Aşk Aşk ve Sevgi Resimleri 1 Kasım 2010
Hügo Sahilde Oyunu Küçük Çocuk Oyunları İndir 5 Nisan 2010
Sahilde başbaşa Aşk ve Sevgi Resimleri 25 Ekim 2009
bu sahiLde denize girmek istermiydiniz ?? İlginç Resimler 27 Eylül 2008
Rüyada Buz Üstünde Yürümek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 1 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş