Sagopa hakkında....

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda saagoo21 tarafından 10 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. saagoo21

  saagoo21 Üye

  Sagopa hakkında.... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Asil adi Yunus Özyavuz olan Sagopa Kajmer müzik yasantisina kisisel meraklarinin ardindan Samsumda yerel bir radyoda djlik yaparak baslamistir. Ögrenim hayatinda 1997'de Istanbul Üniversitesi Fars Dili Ve Edebiyati kazanmasi dolayisiyla Istanbula geldi.

  Istanbula gelisini takiben 1998'de Kuvvetmira'yi kurdu. (Kuvvetmira yeralti rap dünyasinda bir olusumu olarak halen varligini sürdürmektedir.) "Milenyuma Bir Kala" 1999'da Silahsiz Kuvvet ismiyle Yeralti Operasyonu isimli Türkçe Rap dünyasinin en büyük toplama (complation) albümlerinden birinde yer aldi. Bu albümdeki dikkat çeken isimlerden biri o zamanki mahlasiyla "Silahsiz Kuvvet"tir.

  Kajmer, 2001 ve 2002'de Silahsiz Kuvvet mahlasiyla ardarda iki albüm çikardi. 2001'de 'Sözlerim Silahim' 2002'de 'Ihtiyar Heyeti'.


  Sagopa Kajmer doguyor
  2002'de Ihtiyar Heyeti albümünü çikaran Özyavuz 'Sagopa Kajmer' stilini olusturdu. Silahsiz Kuvvet üzerine bi süre suskunlugunu koruyan Özyavuz artik Silahsiz Kuvvetin tarihe karistigi duyurdu ve yine ayni yil içerisinde yeni mahlasini tasiyan albümünü çikardi : Sagopa Kajmer. Bu albümün akabinde 2. albümü 10 Kursunu çikardi.

  Çalismalarinda çok yönlülügüyle dikkat çeken Özyavuz bunu bir sarkisinda '...Bir yatakta 3 kisi yatariz. 1 Silahsiz Kuvvet 2 Mic Check 3 Sagopa Kajmer...' seklinde dile getiriyor. Silahsiz Kuvveti tarihe gömmesinin ardindan bu sayi 2'ye düsmüstü. Dj yönününde Mic Check isminin kullaniyordu ve Türkiyenin en iyi dj'i gösteriliyordu. Yine 2002 yilinda Cezanin 'Med Cezir' albümündeki prodüksiyon basarisiyla neler yapabilecegini gözler önüne serdi. Bu albümün bütün müziklerini kendisi yapti. Bu Sirada En Büyük Destegi Salih Can'dan görmüstür. Çünki Bir Aralar [Linki Görebilmek için Üye Olmaniz Gerekmektedir.. Üye olmak için Tiklayiniz...] yöneticisi idi. RAP'IN SÖZLÜGÜ SAGOPA Edit By Proturk & Gxl

  Rap'in Babasi


  Pesimist Stil
  2004'te çikardigi 'Bir Pesimistin Göz Yaslari' isimli albümüyle yepyeni bir tarzin öncüsü oldu. Daha öncesinde 10 Kursun albümünde pesimist stilden izler vardi ancak pesimist stilin dogusunu 3. albümüyle kabul etmemiz daha dogru olacaktir. Daha önceki 2 albümde sokak/battle tarzina agirlik veren Sagopa Kajmer 3. albümde karamsar bi havada hayati ele aliyor; savas üzerine,insanlik üzerine sarkilar yapiyor.


  Dj'lik Yönü
  Mic Check 2004'te Cezanin Nefretteki grup arkadasi Dr Fuchs'un 'Huzur N Darem' albümünün prodüktörlügünü yapti. Dj'lik yönüyle kendini her zaman gelistiren Özyavuz 'Turntablizm' dedigimiz olayin Türkiyedeki öncüsüdür. Ayrica Özyavuz Türkiyenin en güçlü radyolarinda dj'lik ve müzik direktörlügü yapmistir.


  Ünlü Olma Yolunda
  Bir yandan dj'lik diger yandan sanatçi olarak sürekli çalisan Sagopa Kajmer 2004'te Türkiyenin en çok izlenen filmlerinden olan G.O.R.A'ya müzikler ve soundtrackler hazirladi. 'Al Birde Burdan Yak' isimli parçasina video klip çekildi. Bu gelisme Sagopa Kajmeri tarzinin disindaki dinleyici kitlesine ulastirdi. Artik Türkiyede birçok insan Sagopa Kajmeri taniyordu. 2005'te Koleranin 'Karantina Embryo'nun prodüktörlügünü yapan Sagopa Kajmer yine ayni yilda Irem Recordstan çikardigi 'Romantizma' isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulasmistir.


  Kuvvet Mira Olusumu
  Kuvvetmira Sagopa Kajmer'in kurdugu bir rap olusumudur. Bu olusuma bir çok rap müzik sanatçisi katilmistir. Ceza, Fuat, Sahtiyan bunlardan sadece birkaç tanesi. Olusumun ne denli kalitesi oldugu zaten bu isimlerden anlasiliyor. Kuvvetmiranin amaci bünyesindeki rap müzik yapanlari bulusturmak ve bir koalisyon ortami olusturmaktir. Kuvvetmira çogu kez ayni tip olusumlarla karsi karsiya kalmistir.


  Melankolia Müzik
  2006da Sagopa Kajmer ve karisi Koleranin birlikte Melankolia Müzik isimli sirketi kurdular. Bu ikili ve Kuvvetmirada yer alan diger rap müzik yapanlar Melankolia müzigin ilk albümü 'Kafile'yi çikardilar. Albümün prodüktörlügü yine Mic Check'e ait.


  Sagopa Kajmer adinin geldigi yer
  Bir bilim adami misirda ki piramitlerin sirrini çözmeye çalisir, Sagopa adli piramidin içine girenin canli çikamadigini ögrenir ve piramidin sirrini çözmeye çalisir. Piramidin en son odasina gelip duvara adini kazir. Bu bilim adaminin adi Kajmer oldugu için duvara "Sagopa Kajmer" yazar ve bu piramidin içinde hava akimindan dolayi can verir. Bu isim buradan geliyor.


  Dostlari ve Düsmanlari
  Eger rap müzik yapiyorsaniz illaki sizin yaninizda olan ve karsinizda olanlar olacaktir. Bu kaçinilmaz bir durum son yillarda Türkçe Rap dünyasinin büyük isimleri her ne kadar diss olayindan uzak durmaya çalissalarda bi türlü nokta konulamamistir.


  Dostlari ve Destekleyiciler
  Kolera : En büyük destekleyicisi esi Kolera olmustur.
  Kuvvetmira Üyeleri : Abluka Alarm, Zet, Raffine...Mozole Mirach&sitem Depresif Kuvvet Miradan Ayrilmislardir.
  Irem Records : Irem Records ve Aykut Gürel'

  Karsitlari
  Ceza : Türkçe Rap dünyasinin son günlerde en çok konusulan olayi Sagopa ve Ceza karsi karsiya gelmesidir. Sagopa'nin : '..Eski dosttan düsman olmaz bunlar en büyük yalanlar...' demesi bize herseyi açikliyor.
  Sahtiyan : Cezadan Sagopaya gelen diss sonrasinda Sagopa'nin cevabi olan Disstortion Ep'de Sahtiyanada göndermeler oldu. Sahtiyanda 'Kartlar Karissin' isimli parçasiyla cevap verdi.
  Ayben : Cezadan Sagopa'ya gelen diss sonrasinda Sagopa'nin cevabi olan Disstortion Ep'de Aybenede göndermeler oldu. Ayben 'Günlerin Aglak' isimli parçasiyla cevap verdi.
  Mode XL : Erotizma isimli bir diss attilar.
  Fuat : Her Ayin Elemani isimli albümünde Sagopa'ya göndermeler yapti.
  Kara Murat : Sagopa Kajmer'e Kara Murat Duasi isimli bir diss atmistir.
  Turgay K : Sagopa Kajmer'e en çok diss atan isim Almanyadan Turgay K'dir. Olayin çikis noktasi Sagopa Kajmer'e yorumu için gönderdigi CD'dir.

  Diskografi

  EPler
  Pesimist Ep 1
  Pesimist Ep 2
  Pesimist Ep 3
  Disstortion Ep
  Pesimist Ep 4
  Pesimist Ep 5

  Prodüksiyon
  Silahsiz Kuvvet - Ihtiyar Heyeti
  Silahsiz Kuvvet - Sözlerim Silahim
  Sagopa Kajmer - Sagopa Kajmer
  Ceza - Med Cezir
  Sagopa Kajmer - Bir Pesimistin Göz Yaslari
  Dr Fuchs - Huzur N Darem
  Sagopa Kajmer - Gora Soundtrack
  Kolera - Karantina Embryo
  MT - Çalinti Beatler Kötü Mixler
  Sagopa Kajmer - Romantizma
  Kuvvetmira - Kafile

  Albümler
  2001 Sözlerim Silahim
  2002 Ihtiyar Heyeti
  2002 Sagopa Kajmer
  2002 10 Kursun
  2004 Bir Pesimistin Göz Yaslari
  2005 Romantizma
  2006 Kafile
  2007 Baytar
  2008 Kötü İnsanları Tanıma Senesi
  2009 Kör Cerrah
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sagopa hakkında Forum Tarih
Sagopa Kajmer(Yunus Özyavuz) hakkında herşey Biyografi & Otobiyografi 6 Eylül 2008
Sagopa Kajmer Hakkında Herşey Müzik Sohbet & Fan Club 31 Ağustos 2008
Sagopa Kajmer 40 Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 18 Haziran 2012
Sagopa Kajmer en güzel sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2011
Sagopa Kajmer - Baytar Şarkısının Sözleri Yerli şarkı sözleri 6 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş