Safranbolu ve Safranbolu Evleri | Karabük

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda DilzaR tarafından 16 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Safranbolu ve Safranbolu Evleri | Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Safranbolu ve Safranbolu Evleri | Karabük


  [​IMG]  Safranbolu Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesidir. Konumu yaklaşık olarak Ankara'nın 200 km kuzeyinde ve Karadeniz'in 100 km güneyindedir. Karabük ilçe merkezinin de 8 km kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir merkezi ile Karabük il merkezi bitişiktir.  [​IMG]  Ev örneklerine Beypazarı Göynük Odunpazarı gibi Türkiye'nin birçok yerinde rastlanan Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihî evleri ile ünlü olan şehir bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye'de Dünya Miras Listesi'nde yer alan 9 kültürel varlıktan biridir ve turistik ilgi çekmektedir. Safranbolu ismini bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır.  [​IMG]  Safranbolu coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca idari ve ticari bir merkez olmuştur. 2007 adrese dayalı nüfus sayımına göre nüfusu 49.821'dir.  [​IMG]  Tarihte Paflagonya olarak adlandırılan bölgede bulunur ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Türkler tarafından kesin olarak alınışı 1196 yılındadır. Osmanlı zamanında 17. yüzyılda İstanbul-Sinop yolu üzerinde olması nedeniyle tarihteki en önemli dönemini yaşamıştır.  [​IMG]


  2002'de kurulan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'ne bağlı Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Safranbolu Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. Şu anda ise bu fakülteler Karabük Üniversitesine bağlıdır.  [​IMG]
  T a r i h


  Şehir eski çağlarda Homeros'un İlyada destanında geçen Paflagonya bölgesinde yer almaktadır ve bilinen tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar gider. M.Ö. 3000 ve 4000 tarihli tümülüsler Safranbolu'nun insan yerleşimi açısından uzun bir tarihî olduğunu göstermektedir. Şehir Flaviopolis Theodoropolis Hadrianopolis Germia ve Dadibra (Dadybra) gibi antik kasabalarla yorumlanmıştır. Bölgedeki bilinen ilk medeniyetler Hititlerin komşuları olan Gaspalar ve Zalpalardır. Bölgede sırası ile Hititler Frigler dolaylı yoldan Lidyalılar Persler Helenistik Krallıklar (Pondlar) Romalılar (Bizans) Selçuklular Çobanoğulları Candaroğulları ve Osmanlılar egemenlik kurmuşlardır.  [​IMG]


  Şehir Selçuklular tarafından fethedildiğinde adı Dadibra idi. Safranbolu Selçuklu Sultanı II. Kılıç Arslan'ın oğlu Muhiddin Mesut Şah tarafından 1196 tarihinde Türklerin eline geçmiştir. Muhiddin Mesut Şah Yunan-Bizanslı nüfusa savaşmadan teslim olmaları durumunda hayatlarını koruyacağına söz vermiş fakat kayıtlara göre şehir savaşla ele geçirilmiştir. Hristiyanlara ne olduğu hakkında bir bilgi yoktur. 1213-1280 tarihleri arasında Çobanoğulları 1326-1354 tarihleri arasında Candaroğulları ve 1423 yılından sonra da Osmanlı Devleti'nin elinde bulunmuştur. Şu anki Kıranköy bölgesinde Yunan topluluk bulunmaktaydı. Burası daha sonra merkez Yunan mahallesi olmuş ve 1923'teki nüfus değişimi bu bölgede gerçekleşmiştir.


  [​IMG]  Selçukluların idaresinde şehrin adı Zalifre olmuştur ve Sinop - Kastamonu - Safranbolu - Gerede - Söğüt uç bölgesi durumuna gelmiştir. Sonraki yıllarda şehir Türkmenler ve Bizanslılar arasında birkaç defa el değiştirmiştir. 1213 ile 1280 yılları arasında kasabayı Anadolu Selçuklu Devleti'nin uç beyliği durumundaki Kastamonu ve Sinop bölgesine yerleşmiş olan Çobanoğulları Beyliği yönetmiştir. Daha sonra Çobanoğuları Moğol İlhanlılar'a vergi vermeye başlamıştır.  [​IMG]  1326'da Candaroğulu Süleyman Paşa şehri ele geçirmiştir. 1332'de Kastamonu'ya gitmekte olan İbn Battuta ve Kastamonu paşasının oğlu vali Ali Bey ile görüşmüştür. İbn Battuta'ya göre geldiğinde Hanefi ögretisini öğretmekte olan bir medrese bulunmaktaydı. Candaroğulları dönemiyle bölgede İslami mimari hareketlenmiştir bu dönemde Gazi Süleyman Paşa Camii kullanılmaktaydı. Ayrıca eski bir Bizans kilisesi iki hamam ve çeşitli çeşmeler bulunmaktaydı. Diğer benzer bir İslami yapılanma ancak 17. yüzyılda olacaktır.  Geleneksel Safranbolu Evleri  Çakıroğlu Konak

  [​IMG]  Safranbolu 14. yüzyılın ortalarında ilk defa Osmanlı kontrolüne geçmiştir ve bu tarihten 1416'da tamamen fethedilene kadar Osmanlı Devleti ile Candaroğulları arasında bir sınır bölgesi olmuştur. Bölgeye Osmanlılar Yörükan-i Taraklı olarak bilinen çok sayıda Türkmen göçebeyi yerleştirmeye çalışmıştır ve şehrin ismi bu dönemden sonra Taraklı Borglu veya kısaca Borglu ve Borlu olarak adlandırılmıştır.  [​IMG]  18. yüzyılın ortalarında Zağfiran Polis kullanılmaya başlanmıştır ve daha sonra 19. yüzyılın ortasında kısa bir süre için Zağfiran Benderli kullanılmıştır fakat 19. yüzyılın son çeyreğinde Zağfiran Bolu olarak değişmiştir. En son olarak ise Zafranbolu ve daha sonra Safranbolu şekline dönüşmüştür.  [​IMG]  Osmanlı Devleti zamanında özellikle 17. yüzyılda İstanbul-Sinop kervan yolu üzerinde konaklama merkezi olmasıyla kültürel ve ekonomik olarak en yüksek düzeyine ulaşmıştır. Aynı devirde Osmanlı sarayı ve devlet adamları şehre önemli eserler katmıştır.  [​IMG]  18. yüzyıldan başlayarak III. Selim ve II. Mahmud dönemlerinde de devam eden ve 1850'den sonra artan İstanbul'a olan belgelenmiş göç ile Safranbolulular sarayda etkili olmaya başlamışlardır. Göçmenlerin çoğunluğu fırıncılık veya denizcilik yapmaktaydılar. Xavier de Planhol'a göre 1860'dan başlayarak Safranbolulular İstanbul'da fırıncılık konusunda tekel kurmuşlardı ve fırınlarda çalışan yaklaşık her beş kişiden üçü Safranbolu bölgesinden gelmekteydi. Büyük ihtimalle mevki sahibi ve tanınmış kişiler Safranbolu'dan akrabalarını arkadaşlarını veya müşterilerini İstanbul'a getirmekteydiler. Planhol'a göre Safranbolu'dan İstanbul'a gelen Yunanların büyük çoğunluğu denizcilik yapmaktaydılar.  [​IMG]  1939'da işletmeye alınan Karabük Demir Çelik Fabrikası ile Karabük ilgi merkezi durumuna gelmiştir ve Safranbolu 1950'lerde Anadolu'da gerçekleşen modern şehirleşmeden fazla etkilenmemiştir. Bu nedenle mimari gelenekleri özellikle yarı ahşap üç odalı Pontian Yunan stilinde depreme dayanıklı evleri korunmuştur.  [​IMG]  Unesco tarafından 17 Aralık 1994 tarihinde Dünya Miras Listesi'ne alınarak "Dünya Kenti" unvanını almıştır. Dünya Miras Şehirleri Organizasyonu'nun (OWHC) aktif üyesi olan Safranbolu'da 2000 yılında OWHC yönetim kurulu toplantısı düzenlenmiştir.  [​IMG]
   

 2. DilzaR

  DilzaR Üye

  GEZİLEBİLECEK VE GÖRÜLEBİLECEK YERLER

  Eski Hükümet Konagi
  1904 yilinda yaptirilmis iki katli görkemli bir tas yapidir. 1976 yilinda yanmistir. Kültür Bakanliginca Kültür Merkezi ve Müze olarak kullanilmak üzere restoresi baslatilmistir. Bulundugu yer Safranbolu'da "Kale" olarak bilinmektedir.

  Hidirlik Tepesi
  Türklerin Safranbolu'ya geldikleri vakit konuslandigi yerdir ve açik namazgah seklindedir. Yagmur duasi ile hidirellez kutlamalari burada yapilir. Üzerinde Köstendil Kaymakami Hasan Pasa'nin Türbesi (1845) iki namazgah Hizir (Hidir) Pasa'nin makami /mezari ile Kurtulus Savasi kahramanlarindan Dr. Ali Yaver Ataman'in (1955) anit mezari bulunmaktadir. Tepeye iki noktadan giris ve çikis vardir.

  Yemeniciler Arastasi
  Köprülü Mehmet Pasa Camisine bitisik 48 ahsap dükkandan olusan ve “yemeni” denilen ayakkabinin yapildigi eski Lonca Çarsisidir. Restore edilen çarsi turistik amaçli kullanilmaktadir. Çarsidaki Ahmet Demirezen Yemenicilik Müzesi hafta sonlarinda geziye açiktir.

  Demirciler Çarsisi
  Izzet Mehmet Pasa Camisi altindan geçen Akçasu deresinin iki yakasina kurulan çarsi sicak ve soguk demircilik el sanatlarinin üretildigi yasayan tek Lonca çarsisidir. Bakirci ve kalayci esnaf da bu çarsi içersinde çalismaktadir.

  Incekaya Su Kemeri
  Sadrazam Izzet Mehmet Pasa tarafindan yaptirilan eser ilçe merkezine 75 km uzakliktadir. Incekaya Köyü'ndeki su kemeri 116 metre uzunlugunda 6 kemerli görkemli bir yapidir. Su kaynagindan ilçeye su getirilmesine yarayan kemer 110-220 cm genisliktedir. Altindaki Tokatli Deresi de kanyon gezisi için ideal bir parkurdur. Restore edilen Incekaya Su Kemeri'nin alt tarafina çesitli etkinlikler için sahne ve oturma yerleri yapilmistir.

  Saat Kulesi
  Padisah III. Selim'in Safranbolu'lu Sadrazami Izzet Mehmet Pasa tarafindan 1797 yilinda yaptirilmistir. Kare planlidir saat zembereksizdir. Yapi restore edilmis olup cuma cumartesi pazar günleri geziye açiktir.

  Cinci Hani
  Cinci Hani Safranbolu esrafindan Cinci Hoca olarak bilinen Karabaszade Hüseyin Efendi tarafindan 1645 yilinda yaptirilmistir. O dönemde Ipekyolu güzergahinda bulunmaktadir. Mimarinin kim oldugu kesin olarak bilinmemekle birlikte dönemin bas mimarlarindan Mimar Kasim tarafindan yapildigi sanilmaktadir. Insaati ile ilgili projeye rastlanmayan Hanin devsirme olarak yetisen ustalarin tecrübesi ve el becerileriyle yapildigi sanilmaktadir. Yapi malzemesi olarak moloz ve kesme tas birlesimlerinde ise Horasan harci kullanilan Cinci Hani kubbelerinde 28x28x3 santimetre ölçülerinde tugla kullanilarak insa edilmis iki katli bir yapidir. Tamamen insan gücüne dayali yapilan Han Osmanli mimarisinin en gelismis örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

  Degirmenbasi Su Degirmeni

  Baglar Degirmenbasi semtindedir. Restore edilmis olan degirmen hem eski hem de yeni islevi ile hos bir geçmis zaman tanigidir.

  Günes Saati
  Avludaki bu saat basit tip yatay günes saatleri sinifina girer. Sabah 06.40 aksam 17.20 arasindaki zamani metal plakanin gölgesine göre gösterir. 19.yy ortalarinda yapildigi sanilmaktadir.

  Kazdaglioglu Camisi
  Tarihi çarsinin girisinde çok köseli ve kiremit örtülü kubbesi ile dikkate çeker. Yapim tarihi 1779'dur. Çevresindeki meydana ismini vermistir.

  Yörük Köyü
  Safranbolu'ya 11 km uzakliktaki bu “Müze Köy”e Safranbolu-Araç karayolu üzerinden gidilmektedir. Kültür Bakanligi tarafindan 1997 yilinda gerçek bir Türk-Türkmen Köyü olusu ve tarihi yapilarinin görkemi nedeniyle koruma altina alinmistir. Safranbolu'nun küçük bir maketidir. 93 eserin tescilli oldugu köyün camileri çamasirhanesi ve gezilen konaklari Safranbolu turizmine önemli bir hareket ve çesitlilik getirmektedir.

  Uluyayla ve Sariçiçek Yaylalari
  Ilçenin turizmini çesitlendiren dogal güzelliklerdir. Uluyayla ilçe merkezine 50 km Sariçiçek yaylasi 8 km'dir. Öte yandan Kirkille Çamligi Gürleyik Orman Içi Dinlenme Alani ilçenin önemli piknik yerlerindendir.

  Tokatli Düzce Sirçali ve Sakaralan Kanyonlari
  Safranbolu'ya 13 km uzakliktaki Düzce Köyü'nin biri girisinde digeri Kozcagiz Mahallesi'ndeki kanyonlar foto safari ve yaban hayati koruma alani olarak düzenlenmis bakir bir turizm seçenegidir.

  Kaçak (Lütfiye) Camisi
  Çarsinin Akçasu Mahallesi Kaçak semtindedir. Akçasu Deresi üzerinde kemerler kurularak yapilmistir. Caminin yapim yili 1880'dir.

  Eski Tabakhane
  Çarsinin alt ucunda Akçasu ve Gümüs deresinin birlestigi alandaki eski tabakhane bugün sadece ismiyle mevcuttur. Tabakhane mescidi ile yikik durumdaki tabakhane binasi korunmus bir iki atölye tabakhanenin son taniklarindandir.

  Ulu Cami (Ayestefenos Kilisesi)
  Rumlardan kalan ve 1872 yilinda yapilmis eski kilisedir. Çevresindeki Skalion binasi (Rum Mektebi) (1863) ile Papazin Konagi ilginç bir külliye olusturur.

  Magaralar
  Safranbolu'da bulunan Mencilis (Bulak) magarasi ile Hizar Magarasi Dünya Magaracilik literatürüne girmis ve yabanci magara uzmanlarinin siklikla ziyaret ettikleri jeolojik olusumlardir.

  Bulak(Mencilis) Magarasi
  Bulak (Mencilis) Magarasi Karabük'e bagli Bulak Köyü'nün Safranbolu ile sinir teskil ettigi magara tabir edilen yerindedir. Ilçe merkezine (Çarsi'dan 85) Baglar Degirmenbasi'ndan 5 km uzakliktadir. Magaranin iki girisi bulunmaktadir. Ilk giris su çikisinin oldugu bir agizdan yapilmaktadir. Ancak 30 m sonra bu çikis bir sifonla sonlanmaktadir. Ikinci giris ise aktif çikis agzinin arkasinda yer alan tepenin solunda fosil bir agizdan yapilmaktadir. Mencilis Magarasi'nin toplam uzunlugu 2.725 m'dir. Magarada 3 5 11 ve 15 m'lik dört inis yer almaktadir Magaranin 350 metrelik kismi isiklandirilarak turizme açilmistir.

  Hizar Magarasi
  Ilçenin Danaköy hudutlari içersindedir. Baglar Degirmenbasi semtine uzakligi 5 km.'dir. Magara yatay gelismis ve fosildir. Büyük bir agizdan girilen magara bir ana galeri ve iki yan pasajdan olusmaktadir. Bu magaralarin disinda Uluyayla'da henüz yeterince kesfedilmemis büyük bir magara girisi ile ormanin iç kesimlerinde derin çukurluk biçiminde ilginç jeolojik olusumlar mevcuttur.

  Agzikara Magarasi
  Harmancik Köyünde bulunan Agzi Kara Magarasi' da sarkit dikit ve diger jeolojik olusumlar bakimindan farkli bir güzellik ve zenginlik içermekte olup henüz turizme açilmamistir.

  Seyir Teraslari
  Hidirlik Tepesi - Mezarlik - Kale
  Hasandede Kayasi - Sahbali Tepesi
  Gümüs Tepesi - Hastane Alti ve Selale
  Küpçü Tepesi


  Arkeolojik Alanlar
  Kaya Mezarlari
  Hacilarobasi Köyü - Karakoyunlu Köyü
  Üçbölük Köyü - Akören Köyü
  Gümüs Tepesi Höyügü (Göztepe)


  Diger Ilgi Odaklari
  Konari Gölü (Dipsiz Göl)
  Konari Tasköprü-Su Degirmeni
  Iskalion binasi (Rum Mektebi) Rum Hamami (Kiranköy)
  TTOK Havuzlu Asmazlar Konagi
  Baglar Emirhocazade Ahmetbeyler Evi
  Baglar Kavaklar Kahvesi
  Yaziköy Hamami
  Yaziköy Eski Kilise
  Yaziköy Papazin Konagi
  Üçbölük Köyü Kültür Merkezi
   

 3. DilzaR

  DilzaR Üye

  Kent Tarihi Müzesi

  [​IMG]  Çarşı'da bulunan Eski Belediye Binası 1922 yılında Refik Güler Efendi tarafından yaptırılmıştır.


  [​IMG]

  Çiçek Evi


  [​IMG]

  Safranbolu’da ki Güneş Saati


  [​IMG]  Asmalı Konak


  [​IMG]  Kaymakamlar Konağı


  [​IMG]
  Cinci Han


  [​IMG]  48 odalı Cinci Hanı tarihteki ekonomik canlılığın bir göstergesidir sağ üstte Cinci Hamamı ve solda Köprülü Mehmet Paşa Camii bulunmaktadır.


  [​IMG]  İçerisi


  [​IMG]


  Girişi


  [​IMG]
   

  1 kişi bunu beğendi.
 4. ufff çok özledim yaa çok güzeldir safranbolu imkanı olan gitsin giden benide getirsin:D
  emeğine ellerine sağlık cnm benim sağolsın:)
   

 5. DilzaR

  DilzaR Üye

  merve canim soz gidersem senide goturecem :D:D zaten nurgul bizi orda bekliyor :D:D
   

 6. 4 ayım kaldı 4 ay sonra geliyorum ülenn:D sende gel hep beraber gezeriz sonra çifte kavrulmuş lokum alırım sana çok lezzetlidir:D
   

 7. LogSgLe

  LogSgLe Üye

  15 dk lık yol ama 4 ay felan oldu gitmeyeli :) :) :)
   

 8. DilzaR

  DilzaR Üye

  tamam merve canim 4 ay sonra bende ordayim :D :D. NuRgüL cvb yazmadigina gore herhalde bizi istemiyor :D:D ( kiz 15 dakikalik yolsa niye gitmiyorsunda 4 ay sonra gidiyorsun :D ben olsam coktandir gitmistim :D )
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Safranbolu Safranbolu Evleri Forum Tarih
Safranbolu evleri hangi yöreye nereye aittir kısaca Karabük Tanıtımı 27 Ocak 2017
Safranbolu evlerinin geleneksel ve mimari özellikleri kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 6 Kasım 2014
Safranbolu - Evleriyle Ünlü Yörük Köyü Hakkında Bilgi Karadeniz Bölgesi 1 Aralık 2010
Karabük Safranbolu Evleri Karabük Tanıtımı 6 Nisan 2009
Safranbolu evleri Karadeniz Bölgesi 29 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş