"Safkan Yansımalar", 4 Şubat - 26 Nisan

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Siraç tarafından 24 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  "Safkan Yansımalar", 4 Şubat - 26 Nisan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  "Safkan Yansımalar", 4 Şubat - 26 Nisan

  [​IMG]  "Safkan Yansımalar", 4 Şubat - 26 Nisan  İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Galerisi'nin 4 Şubatta açılan olan yeni sergisi "Safkan Yansımalar"da Peter Müller Peter, 12. Yüzyıl'dan bu yana Avrupa saraylarında görülen Yeguada de la Cartuja atlarını yepyeni bir yorumla sunuyor. Peter Müller Peter, ünlü Avrupalı ressamların tablolarında da resmedilen bu soylu atın, yine ünlü tablolarla birlikte fotoğraflarını çekerek çarpıcı öyküler yaratıyor.
  Küratörlüğünü Engin Özendes'in üstlendiği ve 26 Nisan'a dek sürecek olan sergide, 40 adet fotoğraf yer alıyor. Portreler, karakterler, dans ve büyük tutkusu olan atlar konularında uzman olan fotoğrafçı Peter Müller Peter'in, çekimlerde Yaratıcı Yönetmen Gerry Roberts ve ekibiyle birlikte gerçekleştirdiği, her biri birer enstalasyon gibi kurgulanarak kullanılan alanları yansıtan 6 fotoğraf da ışıklı kutularda sergilenecek. Fotoğraflara ünlü kompozitör Vincent Amigo'nun müziği eşlik edecek.

  İnsanlık tarihiyle iç içe geçen bir geçmişe sahip olan ve tarih boyunca soyluluk ve sadakatin simgesine dönüşen atlar, yüzyıllardır pek çok ressamın tablolarında kimi zaman başkahraman, kimi zaman da başka kahramanların yoldaşı, savaşan öncü, asilleri sırtlayan varlık olarak ifadesi ve olağanüstü vücut hareketleriyle yer alır.

  İnsanın yüzyıllar süren çapraz dölleme ve özel seçimlerle ideal kusursuzluğu elde etme çabasının büyük zaferi olan safkan İspanyol atı Yeguda de la Cartuja, "Safkan Yansımalar" sergisinde, Boticelli, Titian, VelCarpaccio, Rubens, Van Dyck, Juan de la Corte, Goya, Bejarano, Llorens, Franz Marc, Macke ve Sala gibi ressamların tablolarında, zamanın, mekânın iç içe geçtiği yepyeni görsellere dönüşüyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Safkan Yansımalar Şubat Forum Tarih
Safkan Öküz :)) Fıkra & Komik Yazılar 16 Aralık 2008
BMW M3 ALMS Race Car (SAFKAN YARISCI) (2009) Motorlu Araçlar Dünyası 7 Ekim 2008
Yansımalar - Serdar İnan Kitap, Resim ve Dergi 6 Nisan 2010
Vahşi Hayvan Resimleri, Hayvan Fotoğrafları, Vahşi Tabiattan Yansımalar 2 Diğer Hayvanlar 28 Ekim 2009
Vahşi Hayvan Resimleri, Hayvan Fotoğrafları, Vahşi Tabiattan Yansımalar Diğer Hayvanlar 14 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş