Safer ayı ile ilgili bilgiler

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Eylül tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Safer ayı ile ilgili bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  safer ayı ile ilgili bilgi
  Safer Ayı Hakkında Bilgiler  Safer, kameri ayların ikincisinin adıdır.

  İslam tarihinde Safer ayı, çeşitli bela ve musibetlerin geldiği bir ay olarak meşhurdur. Tarih boyunca Alimler ve ALLAH dostları , bu ayda bela ve musibetlerin giderilmesi ve kaldırılması için daha çok dua ve niyaz etmişlerdir.

  Resmi vesikalarla hususî mektuplarda ve takvimlerde "Saferu'l-hayr" şeklinde yazılır ve (s) rumuzuyla gösterilirdi. Bilindiği gibi kamer (ay)ın doğuş ve batışına tabi olan ay hesabına "kamerî aylar" denilmektedir ki şunlardır: Muharrem, Safer, Rebîu'l-evvel, Rebîu'l-ahir, Cemaziye'l-evvel, Cemaziye'l-ahir, Receb, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce. Bu hususta Cenâb-ı Hak şöyle buyurur:

  "Hakikatte ayların sayısı ALLAH katında, ALLAH'ın kitabında -ta gökler ve yeri yarattığı günden beri- on iki aydır. Onlardan dördü haram olanlardır. İşte bu, en doğru hesaptır. O halde bilhassa bunlarda, o haram aylarda nefislerinize zulmetmeyin. Bununla beraber müşrikler sizinle nasıl topyekûn harb ederlerse, siz de onlarla topyekûn harb ediniz. Bilin ki ALLAH, haramlardan, fenalıklardan sakınanlarla beraberdir." (Tevbe Sûresi: 36)

  Ebû Bekre (R.A.)'den rivayete göre, Veda haccında okuduğu hutbesinde: Takvim düzeni açısından zaman, ALLAH'ın gökleri ve yeri yarattığı gündeki ilk durumuna dönmüştür. Haram aylara hürmet, Kâbe'yi tavaf etmek ve hac yapmak gibi. Tabii bütün bunlar da tahrif edilerek, aslından uzaklaştırarak yapıyorlardı.

  Araplar her yıl kendi adetlerine göre gelip hacceder, ALLAH'a iman ile putlara tapmayı birbirine karıştırıp içinden çıkılmaz garip bir inanç sistemi meydana getirirlerdi. Ama her şeye rağmen mal ve can güvenliği yoktu. Mekke'ye hac mevsiminde gelebilmek bile başlı başına bir problem idi.

  Cahiliyye devrinde, birbiri ile çarpışmaya ve talana alışmış olan Araplara fasılasız üç ay güvenlik ve sulh içinde yaşamak çok ağır geliyordu. Onun için Hz. İbrahim (A.S.) ve Hz. İsmail (A.S.)'dan beri devam ede gelen bu tertibi canlarının istediği gibi bozmaya, mesela Muharrem ayındaki haramlığı Safer ayına çevirmeye, diğer haram ayları da ileri geri götürmeye başladılar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Safer ayı ilgili Forum Tarih
Safer Ayı Neler Yapılır Dini Sohbetler Dini Forum 28 Aralık 2011
Safer ayı ne zaman 2012 Dini Sohbetler Dini Forum 28 Aralık 2011
Safer ayı kaç gün Dini Sohbetler Dini Forum 28 Aralık 2011
Safer ayı ibadetleri Dini Sohbetler Dini Forum 28 Aralık 2011
Safer ayının önemi nedir Dini Sohbetler Dini Forum 28 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş